Íme egy egyedi változat a szövegedről: Hogyan csapják be a figyelmetlen ingatlantulajdonosokat a közvetítők?


Egy ingatlanközvetítő cég története bontakozik ki előttünk, amely nem csupán a rábízott feladatokat mulasztotta el, hanem egy későbbi, sikeres értékesítés után is markában tartja a jutalmát. A helyzet pikantériája, hogy a közvetítő egy mesterien megfogalmazott szerződést állított össze, amelyből úgy tűnik, csak ő kerülhet ki győztesen. Fedezzük fel együtt ezt a ravasz átverést, amely révén a cég több millió forinthoz jut anélkül, hogy valaha is igazán megmozdította volna az ujját. Vagyis, csak addig volt aktív, amíg a megbízási szerződést megfogalmazta.

Különös, de egyben tanulságos történetet tett közzé az EconomX egy lakáseladási mizériáról. Egy ingatlanközvetítő áfával együtt több mint 5 millió forintot követel polgári peres eljárásban attól az ügyfelétől, akinek sikerült értékesítenie egy nagy értékű ingatlant. Ez még nem lenne nagy szám, hiszen az ingatlanközvetítés erről szól: jutalékért cserébe segítenek eladni a lakásunkat, házunkat, vagy egyéb ingatlanunkat. A kutya azonban ott van elásva, hogy a történet főszereplője, a korábbi ingatlantulajdonos saját maga által találta meg a vevőt.

Egyszer történt, hogy az eladó egy közvetítővel állapodott meg, hogy segítsen az ingatlan értékesítésében. Az első három hónapban a közvetítő rendkívül lelkes volt, több érdeklődőnek is bemutatta az ingatlant. Azonban hamar kiderült, hogy a potenciális vásárlók keresési igényei teljesen eltértek az eladó ingatlanának jellegétől. A közvetítő ezután váratlanul eltűnt, így a tulajdonos, nyolc hónapnyi várakozás után, úgy döntött, hogy felmondja a szerződést. Ekkor már egy ígéretes vevő is a láthatáron volt, aki annyira elkötelezett volt, hogy két nappal később már meg is kötötték az adásvételi szerződést, egymás kezét szorítva.

Mivel az eladó ettől elzárkózott, az ingatlanos polgári peres eljárást indított, az igazát bizonyítandó pedig benyújtott két megtekintési nyilatkozatot, amivel alátámasztja, hogy ő márpedig dolgozott az eladásért, megilleti a jutalék. A dokumentumokon kívül továbbá arról beszélt, hogy nagyobb összegeket költött hirdetésekre, fotózásra, és nem zárta ki, hogy az ő hírveréseinek köszönhetően érkezett meg a konkrét vevő, aki meg is vette az ingatlant.

Az eladó azonban elégedetlen volt a tanácsadó munkájával, ezért hozzátartozóival kezdte hirdetni az ingatlant a környéken, aminek nyomán jelentkezett egy pár utcával arrébb lakó személy. Az eladó közölte, hogy a közvetítő egyáltalán nem járult hozzá az eladáshoz, ezért nem illeti őt meg semmilyen jutalék.

Számos különféle szerződés típus közül válogathatunk.

Ennyit a konkrét történetről, jöjjenek a száraz, nyers tények és adatok, amire jobb, ha mindenki odafigyel, ha szeretne eladni egy ingatlant. Az eladó és az ingatlanközvetítő minden esetben köt egy megbízási szerződést, ami alapján most követeli a jussát a tanácsadó. Ahány szerződés, annyi megfogalmazás, és akkora terjedelem, ezért értelemszerűen az abban megfogalmazottak is eltérhetnek egymástól. A gazdasági lap felhívja a figyelmet, hogy általános, félkizárólagos és kizárólagos szerződést is köthetünk, illetve szóba jöhet még az eseti megbízási szerződés.

Az általános szerződés esetén bárkit megbízhatunk (akár több személyt, vagy céget is) a lakásunk eladásával, ekkor azonban kevesebb energiát fektetnek bele a közvetítők. A félkizárólagos szerződés esetében azonban már csak a tulajdonos és a szerződött referens adhatja el az ingatlant, ekkor értelemszerűen megnő a belefektetett munka is, hiszen jelentősen nő az esélye, hogy nem más adja el az ingatlant. A harmadik eset pedig a kizárólagos szerződés, ami úgy létezik, hogy közben nem létezik. Ezzel kapcsolatban ugyanis olyan legendák keringenek, hogy kizárólag a közvetítő értékesíthet, még a tulajdonos sem adhatja el a saját ingatlanát. Márpedig ilyen nem létezik, és erről már bírósági ítélet is született egy másik ügyben: a tulajdonost nem lehet elzárni semmilyen szerződéssel attól a jogától, hogy a saját tulajdonában lévő ingatlant értékesítse.

A hatalmas csalás A világ tele van rejtélyekkel, ám néha a legnagyobb titkok a legnyilvánvalóbbakban rejlenek. Az emberek, akik hisznek a csodákban, könnyen áldozatul eshetnek a manipulációknak. A "nagy átverés" nem csupán egy kifejezés, hanem egy figyelmeztetés arra, hogy sose hagyjuk, hogy a látszat megtévesszen minket. Az élet néha olyan, mint egy bűvésztrükk: a figyelmünket elterelik, míg a valódi cselekedetek a háttérben zajlanak. Légy éber, és ne hagyd, hogy a szavak csillogása elhomályosítsa a valóságot!

És itt következik a történet váratlan fordulata. Kiderült, hogy a közvetítő cég nem csupán jutalékot kér, hanem egy átalánydíjat, amely a "prémium megbízási szerződésben" szerepel, amit az eladóval kötöttek. Először egy általános szerződést írtak alá, majd néhány hét elteltével aláíratta az ügyféllel egy újabb dokumentumot, ahol azt állították, hogy a dátumon kívül semmi nem változott. Csakhogy ez nem igaz; az idősebb ingatlantulajdonos pedig észrevétlenül hagyta figyelmen kívül az új, lényeges kitételt, melyet szó szerint idézünk az alábbiakban:

Ha a Megbízó nem az általa Megbízott által közvetített személlyel lép adásvételi szerződésbe – amely a Megbízó részéről jogszerű –, akkor a Megbízott által végzett ügy- és adatfelvételért, a konzultációért, a vételár kalkulációjáért és felbecsüléséért, az ingatlan kiemelt hirdetéséért, valamint az adásvételi szerződésig elvégzett egyéb, nevesített tevékenységekért a felek a megbízásban meghatározott irányár 2 százalékának + ÁFA-nak megfelelő átalánydíjat állapítanak meg megbízási díjként.

A háttérben az a jogi keret áll, hogy a Polgári Törvénykönyv a közvetítői szerződések kapcsán lehetőséget ad a tanácsadóknak arra, hogy a munkájuk során felmerülő, igazolt költségeiket bizonyos esetekben érvényesíthessék. Fontos kiemelni, hogy ez nem a jutalékra vonatkozik, hanem például a hirdetések, fotózások vagy drónozások költségeire is kiterjedhet - figyelmeztet az EconomX szakértője.

Nincsenek kőbe vésett jogszabályok arra vonatkozóan, hogy milyen elemeket kell tartalmaznia egy kizárólagos vagy félkizárólagos szerződésnek, így ezek a megállapodások mindig egyedi formában születhetnek meg. A kérdés persze az, hogy mennyire etikus és jóhiszemű az olyan feltételek beépítése, mint a mi esetünkben, de a legfontosabb tanulság mindenképpen az, hogy bármilyen dokumentumot is írunk alá – legyen az egy ingatlaneladással kapcsolatos megbízási szerződés – azt alaposan, minden egyes részletét átnézve kell megtennünk.

Related posts