Fico kabinetje egyre inkább meggyengül: az iskolai késelés politikai színtérre lépett, és a kormányzati válság egyre súlyosabbá válik.
Csütörtökön tragikus késes incidens rázta meg az észak-szlovákiai Szepesófalu iskoláját, amely a késmárki járásban található. A brutális támadás következtében két ember életét vesztette: az egyik áldozat a gimnázium igazgatóhelyettese, míg a másik egy fiatal diák volt. Ezen túlmenően egy másik diák is megsérült, aki közepesen súlyos állapotban szorult kórházi ellátásra. Az eset mélyen megrázta a közösséget, és sok kérdést vet fel a biztonság és a fiatalok védelme kapcsán.
A rendőrségi jelentések alapján egy 18 éves diák, Samuel S. kora délután kétségbeejtő módon támadt meg egy pedagógust és két másik diáktársát az iskola előtt. A fiatal férfi ezután gyorsan távozott a helyszínről. A hatóságok azonban nem tétlenkedtek, és bő egy óra leforgása alatt sikerült elfogniuk a gyanúsítottat. A Paraméter szlovákiai magyar hírportál információi szerint Samuel a tanulmányi teljesítménye és sportteljesítménye alapján jó diák hírében állt, ám erőszakos magatartása miatt már több intézményt is megélt.
Az események gyorsan politikai vihart kavaroltak. A Fico-kormányban olyan pártok találhatóak, amelyek magukat baloldalinak hirdetik, de valójában nacionalista-populista ideológiát képviselnek. Ide tartozik Robert Fico Smerje és a köztársasági elnök, Peter Pellegrini által vezetett Hlas pártja is. Azonban a jobboldali Szlovák Nemzeti Párt (SNS) jóval populistább és nacionalistább, mint bármelyik baloldali formáció, és ők alkotják a harmadik koalíciós partneri kört. Andrej Danko, az SNS vezetője éppen Moszkvában tartózkodott, amikor a hír eljutott hozzá az iskolai tragédiáról. Reakciója a szörnyű eseményre némileg árulkodó volt, hiszen valószínűleg nem kapott részletes tájékoztatást, mivel éppen Vlagyimir Putyin szövetségeseivel tárgyalt a Kremlben az orosz gázszállítások ügyéről (e témával kapcsolatos részletekért lásd a cikk végén található keretes írást).
Danko Moszkvában arra utalt, hogy a szepesófalui iskolai késelés hátterében állhat az a korábbi esemény, amikor egy diák visszautasította a kézfogást Peter Pellegrinivel, az államfővel.
Ezzel a figyelemre méltó párhuzammal az SNS elnöke arra célozott, hogy néhány nappal az iskolai tragédia előtt a szlovák államfő ünnepelte a nemzetközi diákolimpiákon kiemelkedően teljesítő diákokat. Az elismerésben részesülők között volt Simon Omaník is, aki azonban nem volt hajlandó kezet fogni Pellegrinivel. Omaník, aki az esemény során ukrán színű szalagot tűzött a ruhájára, a pozsonyi Új Szó nyilatkozata szerint azzal indokolta gesztusát, hogy Pellegrini állítólagos csalással és hazugságokkal nyerte meg az elnökválasztást.
Omaník gesztusára - még a szepesófalui vérengzés előtt - Robert Fico is reagált.
Valakinek itt három jól irányzott pofonra lenne szüksége, hogy végre észhez térjen.
- közölte a miniszterelnök, ami óriási felháborodást keltett Szlovákiában, több diákszervezet is tiltakozott emiatt.
A szepesófalui iskolai tragédia óta feszültségek szövik át a politikai tájat, amelyet az ellenzék egyik legmarkánsabb alakja, Igor Matovic, a korábbi miniszterelnök és jelenlegi Slovensko vezetője, kihasználva bírálta a helyzetet. Matovic szerint a jelenlegi kormányfő, Ficó, "nyilvánosan uszított a fizikai erőszak alkalmazására" azokkal szemben, akik bátran kifejezik a véleményüket. A politikai viták során Matovic határozottan kérte Ficó lemondását, sőt, a Facebookon is közzétette véleményét, hogy a közvélemény tudomására hozza álláspontját.
Sötét árnyak vetülnek hazánkra, hiszen olyan vezető irányít minket, akinek kezei véres titkokat rejtenek.
Fico lemondását azonban nemcsak Matovic akarja Szlovákiában. Az ellenzék együttesen lépett fel már január 14-én a miniszterelnökkel szemben, aki ellen bizalmatlansági indítványt nyújtottak be a szlovák parlamenthez.