"Gyermekem mentális állapota a sárlavina óta drámaian megváltozott, és a helyzet sajnos egyre súlyosabbá válik."

A recski sárlavinával összefüggésben a rendőrség szerint nem történt bűncselekmény - annak ellenére sem, hogy a bányavállalkozás számos ponton mulasztást követett el, és a baleset következtében többeknek el kellett hagyniuk az ingatlanjukat, mert azok lakhatatlanná váltak. A károsultakat képviselő ügyvédi iroda szerint elképesztő a rendőrség eljárása, ezért az eddigi nyomozást végző Heves megyei rendőrség kizárását kezdeményezik.
Megszüntette a 2023 nyarán indított nyomozást a recski sárlavina ügyében a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság. A január 22-én keltezett megszüntető határozat szerint azért, mert nem történt bűncselekmény, vagyis nem valósult meg a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége - derül ki a 24.hu-hoz eljutott dokumentumból. Mielőtt bemutatnánk, miként jutott erre a rendőrségi nyomozás, idézzük fel, hogy mi történt.
2023 júniusában Recsk faluját súlyos villámárvíz sújtotta, amely a közeli bányából kiömlő iszappal párosult. A bányát körülvevő támfal nem bírta el a hirtelen jött csapadékot, és a sár a Hunyadi sorra zúdult. Ennek következtében több mint húsz ingatlan lakóit kényszerítették a költözésre, akik hónapok óta aggódtak amiatt, hogy a bányaműveletek balesetet okozhatnak, hiszen a bánya túl közel helyezkedett el a lakóövezethez. A katasztrófavédelem szakértői a kéttucatnyi ház közül több mint felét érintő iszapáradat miatt döntöttek a kitelepítésről. Még azok is elhagyni kényszerültek otthonaikat, akik közvetlenül nem szenvedtek kárt, de a hatóságok szerint a Kósa Lajos Fidesz-alelnök barátjához, Fiák István cégéhez (Andezit-Bau Zrt.) köthető bánya miatt komoly veszély fenyegette őket. A rendőrség a vészhelyzetre hivatkozva ideiglenesen lezárta az elöntött utcát, megnehezítve ezzel a helyiek mindennapjait.
A cég felelősségét és többszörös mulasztásait, illetve jogsértéseit a sárlavina után nem sokkal egy állami vizsgálat is kimondta, büntetést is kiszabtak rá. Felrótták neki, hogy a bányatelken korábban azonnal és lényegében egyszerre letakarították a teljes növényzetet - látványos tájsebet okozva -, ami azért is lett súlyos fejlemény, mert, ha nem vágtak volna ki mindent, akkor a növénytakaró jobban megfogja a hirtelen lezúduló nagy csapadékmennyiséget.
A hatósági dokumentumban a következő megállapítások szerepeltek: "A bányafelügyelet súlyosbító tényezőként értékelte, hogy a bányavállalkozó nagymértékben eltért a műszaki üzemi tervben (MÜT - a szerk.) jóváhagyott bányászati tevékenységtől. Különösen aggasztó, hogy a letakarítás mértéke jelentősen túllépte az engedélyezett határokat, gyakorlatilag a teljes bányaterületet letakarították. Ennek következtében több mint 50 000 köbméternyi meddőt és talajt helyeztek el. Azonban a bányakapitányságnak benyújtott tervek teljesen eltértek ettől, ráadásul a depó elhelyezése is szabálytalan módon történt - erről részletesebben itt olvashat.
Az iszaplavina után Tordai Bence ellenzéki parlamenti képviselő tett feljelentést, ám a rendőrség először nem akarta megkezdeni a nyomozást, azt az ügyészség rendelte el. A feljelentés szerint a kőbánya üzemeltetése során nem tették meg a szükséges biztonsági intézkedéseket, ennek következményeként a villámárvíz veszélyeztette az ott élők életét, testi épségét, vagyonbiztonságát.