Ha ez a helyzet folytatódik, Magyarország gyorsabb ütemben fogja követni a putyini irányvonalat, mint Oroszország saját magát.


A magyar politikai tájat most egy olyan fideszes törvénytervezet formálja, amely a szuverenitásra és átláthatóságra hivatkozva egy putyini gyorsítósáv irányába tereli az eseményeket. Ezt a javaslatot kedd éjszaka nyújtották be, látszólag önálló képviselői indítványként (Halász János neve alatt, legalábbis az aláírás alapján). Igaz, hogy az elhíresült orosz ügynöktörvény nyomdokain halad, de a célja és következményei messze túlmutathatnak az eredeti szándékon.

Ha ezt a szöveget így hagyják jóvá, az a magyar közéletet és a civil szférát olyan mértékben fogja korlátozni, ahogyan azt Grúziában tapasztalhattuk, ahol egy évvel ezelőtt egy ehhez hasonló, de papíron enyhébb szabályozás ellen tízezrek vonultak az utcákra hetekig. Ott a hatóságok könnygázzal, vízágyúkkal és maszkos erőszakos csoportokkal léptek fel a demonstrálók ellen, akik között civilek, ellenzéki politikai aktivisták és újságírók is voltak, akiket brutálisan bántalmaztak. A demonstrálók, a jelentős egzisztenciális kockázatok ellenére, tisztában voltak azzal, hogy egy civilizációs választás küszöbén állnak.

A grúz törvényt a helyi köznyelvben gyakran orosz jogszabályként emlegetik, mivel egyik legfőbb inspirációs forrása a 2012-ben bevezetett, azóta egyre szigorúbbá vált és széleskörűen alkalmazott orosz külföldi ügynöktörvény. A hatalom nyíltan vállalja, hogy e jogszabály révén a Kremlhez hasonlóan a nyugati befolyás ellen kíván fellépni, ezzel folyamatos nyomás alá helyezve a független civil szervezeteket és a médiát.

A(z ellenzék szerint elcsalt) választások előtt pár hónappal elfogadott, idén tavasszal tovább szigorított grúz törvény azonban legalább ennyi hasonlóságot mutatott a magyar szuverenitásvédelmi törvénycsomaggal. Azzal, amit nálunk 2023 végén szavaztak meg, és ami az alapja a most bejelentett "átláthatósági", nagytakarítási vagy bármilyen Halász-féle szövegnek, mellyel a gyakorlatban Magyarországon a hatalom - szintén nem egész egy évvel a választások előtt, egyre nagyobb ellenzéki támogatottság idején - ellehetetleníthetné a "külföldi támogatásból közéletet befolyásoló szervezetek" működését.

Grúziában Habony Árpád sajtóinformációk szerint legalább két éve segítette a Fidesz közeli szövetségesének számító kormánypártot. Az ideológiai hasonlóságok igazán látványosak: békepárti, ténylegesen oroszbarát retorika, növekvő nyugatellenesség, az ellenzéket csípőből háborúpártisággal és hazaárulással vádoló szuverenista szöveg, ami a kormány kritikusait nyugati ügynököknek bélyegzi - azzal a bónusszal, hogy ott még a választások előtt beígérték győzelem esetére a valódi ellenzéki pártok betiltását is.

Related posts