Hétfőtől kezdődően az MVM jogosult arra, hogy előzetes értesítés nélkül leállítsa a gáz- és áramellátást.


A november 29-én életbe lépett kikapcsolási moratórium január 6-án lejár, lehetővé téve az MVM számára, hogy újra felfüggessze az áram- és gázszolgáltatást azoknál az ügyfeleknél, akik nem teljesítették pénzügyi kötelezettségeiket, és tartozásokat halmoztak fel a szolgáltatóval szemben. Az öthetes védelmi időszak a szociálisan hátrányos helyzetűekre és a fogyatékkal élő személyekre is kiterjedt.

Az elmúlt évekhez hasonlón az MVM a 2024/2025-ös szezonban is kikapcsolási moratóriumot vezetett be 2024. november 29. és 2025. január 6. között, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban akkor sem kapcsolták ki az áramot az ügyfeleknél, ha azoknál éppen tartozásuk miatt esetleg jogszerűen megtehették volna. Január 6-án azonban lejár a moratórium, tehát a szolgáltató szó nélkül, bármikor megvonhatja az áramot - számolt be a hovege.hu.

A moratórium célja, hogy védelmet nyújtson azok számára, akik 60 napon túli tartozással rendelkeznek, különösen a szociálisan hátrányos helyzetűek és a fogyatékkal élők számára. Az áram- és gázszolgáltatás kikapcsolásához egyszerre kell teljesülniük az alábbi feltételeknek:

Fontos megjegyezni, hogy ha a felhasználó a számlán megadott határidőig nem egyenlíti ki tartozását, a következő naptól a félév első napján érvényes jegybanki alapkamat mértékével nő a fizetendő összeg. Késedelmes teljesítés esetén a szolgáltató értesítést küld, amelynek költsége (még e-mail formájában is) az ügyfelet terheli. Ezt követően megérkezik a felszólító levél, amelyben a tartozás pontos összege szerepel, és a címzettnek 60 nap áll rendelkezésére a befizetésre. Ha ez a határidő letelik, sajnos az áramellátás felfüggesztésére kerül sor.

Ha tartozás merül fel, fontos, hogy minél hamarabb felvegyük a kapcsolatot a szolgáltatóval. Lehetőség van halasztásra (maximum 30 napra), átütemezésre, vagy akár részletfizetés kérelmezésére is, amit évente egyszer lehet igényelni. Ha sikerül megállapodni a feltételekről, de később nem tudjuk teljesíteni azokat, a szolgáltató jogában áll az áramot azonnal kikapcsolni, és a tartozást ismételten egy összegben követelni, sőt, akár végrehajtási eljárást is indíthat.

Related posts