Orbán Ráhel projektje két és félmilliárd forint közpénzből valósulhat meg, ami felkeltette a figyelmet. A tervezett beruházás részletei és hatásai még váratnak magukra, de már most is számos vélemény és kritika érkezett a témával kapcsolatban. Az összeg j

A Recirquel társulat Kristály című produkciójának próbája 2024. december 5-én zajlott a Millenárison. A kortárs tánc és a cirkuszművészet lenyűgöző ötvözetét bemutató cirkusz-mese Vági Bence rendezésében és Zsíros Gábor koreográfiájával készült, és a premierje 2024. december 6-án valósult meg.
Legalább 2,5 milliárd forintos állami támogatás révén új turisztikai attrakciót terveznek létrehozni a Millenárison, amely látványszínház formájában valósul meg - számol be róla a hvg.hu keddi cikkében. A portál szerint a befektetés kockázata az adófizetők vállát nyomja, míg a siker esetén a nyereség a Recirquel társulathoz kerülhet.
Orbán Ráhel, a miniszterelnök lánya, már tavaly ősszel felvetette a lehetőséget egy új budapesti immerzív színház megnyitására egy Mandinernek adott interjúban. Az immerzív színház egy különleges élményt kínál, ahol a nézők szabadon felfedezhetik a lélegzetelállító, filmes szintű díszleteket, miközben párhuzamosan zajló jelenetekkel találkoznak, amelyekbe időnként magukat is bevonják. Orbán Ráhel úgy véli, hogy ez a típusú színházi élmény univerzális, így a látogatók számára, függetlenül attól, hogy beszélnek-e magyarul, egyaránt elérhetővé válik.
A hvg.hu cikke szerint Orbán Ráhel és Vági Bence, a Recirquel alapítója, jól ismerik egymást, és mindketten aktívan hozzájárulnak a magyar turizmus reformjához. Az oldal emlékeztet arra, hogy már most megvásárolhatók a jegyek a Vági Bence és a Recirquel által megálmodott Walk My World című előadásra, amely novembertől a Millenáris B-csarnokában lesz látható, heti öt napon keresztül.
Az egyedülálló attrakció hatezer négyzetméteren, negyven különálló, tízezernél is több kellékkel berendezett térben valósul meg. A hvg.hu utánajárt, milyen forrásokból valósul meg a gigaprodukció.
Először a Recirquel társulathoz fordultak azt tudakolva, milyen forrásokból valósítják meg a produkciót, milyen szerződésük van a helyszínt adó Millenárissal. Azt a választ kapták, hogy Vági Bence családi cégének, a Recirquel mögött álló Budapest Art Center Szolgáltató Nonprofit Kft.-nek nincsen szerződése a Millenáris Alapítvánnyal a Walk My World projekt kapcsán. Ez annyiban meglepő, hogy minden reklámanyagban a Recirquel új produkciójaként szerepel a műsor.
A portál ezután a Millenárist kérdezte meg, hiszen itt kerül megrendezésre a produkció. Közérdekű adatkérelmükre válaszul kiderült, hogy a központi költségvetésből származó 1,5 milliárd forintot használják fel a produkció megvalósítására. Emellett hangsúlyozták, hogy a művészeti tervezésben és az üzemeltetésben nem vesznek részt, így a Millenárisnak nincs saját kiadása vagy bevétele a projekttel kapcsolatban, sőt, a jegyek értékesítése sem az ő feladatuk. Csupán egyetlen bevételi forrásuk van: a bérleti díj, amely negyedévente 105 millió forintot tesz ki.
Ez azt jelenti, hogy a Millenáris – bár nem a saját forrásaiból, hanem állami támogatás révén – anyagilag támogat egy magánprodukciót, de cserébe nem kap részesedést a bevételekből – olvasható a hvg.hu-n.
A portál végül rátalált arra a vállalkozásra, amely a produkciót irányítja, és ahol az állami forrásokból származó nyereség összegyűlik. Az Immerzív Művészet Nonprofit Kft. az előző esztendőben 6 millió forint, az azt megelőző évek során pedig néhány százezer forintnyi adózott nyereséget könyvelhetett el. A cég tízmilliós saját tőkével bír, azonban tavaly váratlanul 2,8 milliárd forintnyi eszköz került a birtokába, amelyből 2,3 milliárd forint készpénz. Ebből a Millenáristól érkezett támogatásból származik a pénz, amit Fábics Natália ügyvezető és tulajdonos a HVG-nek megerősített.
A hvg.hu további állami forrásokat is felfedezett, amelyek hozzájárulnak a produkció megvalósításához.