Intelligens feltételrendszer: az EU a kormánykerülő pénzosztásra fókuszál | 2 Az Európai Unió új, innovatív megközelítést alkalmaz a források elosztásában, amely a kormányzati beavatkozás minimalizálására épít. A cél egy olyan pénzosztási rendszer kialak


A Népszava értesülései szerint már megkezdődtek az előkészületek az Európai Bizottság (EB) illetékes szervénél, amelynek célja egy olyan pénzosztási rendszer kidolgozása, amely kikerüli a nemzeti kormányokat. Ezt Ursula von der Leyen említette az Európai Parlamentben (EP) a múlt héten. Az újonnan bevezetett "intelligens feltételrendszer" lehetőséget adna arra, hogy az uniós források, beleértve a zárolt támogatásokat is, közvetlenül a célcsoportokhoz jussanak el, a kormányok közvetítése nélkül. A részletek még nem ismertek, de egy bizottsági forrás megjegyezte, hogy ez a kérdés Piotr Serafin költségvetésért felelős biztos számára is kiemelten fontos, és már megkeresték a költségvetési főigazgatóságot, hogy dolgozzon ki egy javaslatot az új mechanizmus hatékony működésére.

Az Európai Unió az utóbbi időszakban pénzügyi szankciókat alkalmaz a jogállami normák megsértésével vádolt kormányokkal szemben. Jelenlegi célkeresztjében csak Magyarország áll. Mivel Orbán Viktor kormánya a brüsszeli források 80%-át kezeli és osztja el, a szankciók következtében helyi önkormányzatok, civil szervezetek és vállalkozások súlyos anyagi veszteségeket szenvednek el, mindezt anélkül, hogy saját maguk hibáztatnák - figyelmeztet a sajtó. Politikai szereplők és civil aktivisták már régóta hangsúlyozzák, hogy az EU-nak felül kellene vizsgálnia szabályait, hogy a rászorulók ne kerüljenek hátrányos helyzetbe, csupán azért, mert a hatalmon lévők megsértik a jogállamiság alapelveit.

Az Újítsuk meg Európát liberális frakció már évek óta sürgeti ezt a változást. Moritz Körner, a frakció német képviselője a lapnak elmondta, hogy az előző költségvetési biztos, Johannes Hahn, tartózkodott a javaslatuk elfogadásától. Ennek oka, hogy a javasolt modell megvalósításához az összes pénzeszközt közvetlenül Magyarországon kellene kezelni, ami jelentős emberi erőforrásokat igényelne, és költségvetési többletteherrel járna. A liberálisok azonban arra mutattak rá, hogy már most is számos pénzügyi forrást hasonló módon használnak fel. A régebbi és újabb javaslatok alapján az Európai Bizottság megfontolhatja, hogy nem kormányzati és szakmai szervezetekre, vagy olyan félig független intézményekre, mint az Európai Beruházási Bank, bízza az irányító hatóság szerepét.

Egy névtelenséget kérő szakértő a lapnak azt mondta: a változtatások nem igényelnének jogszabályi változtatást, a kormány által felügyelt támogatások egy része így is átcsoportosítható a közvetlen irányítású alapokba.

Related posts