A Fidesz szempontjából rendkívül bonyolult helyzet alakult ki a Till-gyilkosság ügyének elévülése következtében, és a jogállam számára sem egyszerű most a helyzet.
Így hát azonnali kármentésbe fogott, és látszólag még az eddig világosan elrendezett jogrend is politikai szándékok alapján kezdett torzulni.
A 18 éves Pénzes Henriettát 2006-ban brutális módon megölte a barátja egyik ismerőse. A 15 éves tettest órákon belül elfogták.
A 11 éves Kocsis Franciska eltűnését 2000. május 4-én jelentette be az édesapja. A lány holttestére két hét múlva találtak rá, pár napon belül pedig a gyilkosai is meglettek. Két iskolatársa, két gyerek ölte meg őt.
1997-ben két tizennégy éves lány brutális támadást indított egy taxisofőr ellen, amely végzetes következményekkel járt. A fiatalok, akik az esemény után nem sokkal lelepleződtek, a társadalom számára sokkoló módon közelítették meg a helyzetet, ami a taxis gyilkosságként elhíresült ügyévé vált. Az eset széleskörű médiavisszhangot kapott, és felvetette a fiatalok körében tapasztalható erőszakos magatartás kérdését.
A fent említett hírhedt esetek világosan rávilágítanak arra, hogy a fiatalkorú gyilkosok általában rövid időn belül, gyakran néhány órán vagy legfeljebb napokon belül kézre kerülnek. Ezek a fiatal elkövetők általában egyedül vagy hasonló korú barátaikkal együtt hajtják végre tettüket, és mivel még túlságosan fiatalok, nem rendelkeznek a tapasztalattal ahhoz, hogy nyomokat eltüntessenek, vagy sikeresen megszabaduljanak a holttesttől. Így hát, ahelyett, hogy észrevétlenül elmenekülnének, kénytelenek szembenézni a következményekkel, amelyek elkerülhetetlenül rátalálnak.
Ráadásul eleve nincsenek is sokan, az ORFK statisztikái szerint évente 5-15, kiugró években 22-23 olyan emberölés van, amit fiatalkorú követ el.
A Till Tamás-gyilkosság egy rendkívüli eset volt, amely számos szempontból kiemelkedik a rendszerváltás utáni bűnügyi események közül. Olyan sajátos vonásokkal bírt, amelyek páratlanok a magyar kriminalisztika történetében.
Már az is nagyon ritka, hogy egy tizenegy-két éves gyermek eltűnése után soha többé ne legyen meg a holttest. Hogy ne legyen semmiféle szembeötlő nyom, amin el lehet indulni - ne legyen egy haragos, egy gyanús iskolatárs, egy molesztáló, ne találjanak közlekedési baleseti maradványokat.
Nem meglepő, hogy Till eltűnése folyamatosan lázban tartotta a médiát, míg a szülők szívében megmaradt a remény, hogy fiuk még életben van. Az ügy kapcsán senki sem említette az elévülés lehetőségét, hiszen Till hivatalosan nem volt halott. Ha viszont abból indulunk ki, hogy gyilkosság gyanúja merült fel, akkor is, egy ilyen súlyos bűncselekmény esetén, ahol a bíró valószínűleg életfogytiglani börtönbüntetést szabna ki a tettesre, az elévülés kérdése nem jöhetett szóba.
Aztán jött a váratlan fordulat. Nem csak hogy 24 év után meglett a holttest, hanem kiderült az is, hogy - a jelenlegi adatok, és vallomások szerint - a gyilkos 16 éves volt az elkövetéskor.