Újra felébredt a történelem, hiszen a horvátok ismét keresztül vonulnak Magyarország területén, miközben több szomszédos állammal folytatnak egyeztetéseket.
Balogh István, Magyarország állandó NATO-képviselője ebben a hónapban bemutatta Magyarország Nemzeti Atlaszát kollégáinak, amelyben érdekes módon Horvátországot csupán a Lika és Gorski kotar (Hegyvidék) területére korlátozzák – tájékoztat a horvát index.hr hírportál.
Gordan Grlić Radman, a horvát kül- és Európa-ügyi miniszter, határozottan kifejezte ellenérzését ezzel a lépésével kapcsolatban.
"Teljesen helytelennek tartom, hogy Magyarország állandó képviselője karácsonyi ajándékként átadja a NATO brüsszeli állandó képviselőtársainak Magyarország Nemzeti Atlaszát.
Részletesebben elemezzük a tartalmát, de rendkívül szokatlan, hogy más országok NATO-nagykövetei vitatott atlaszt kapnak, amelyben ugyan Nagy-Magyarország nem szerepel kifejezetten, de a térképek és a kísérő szövegek vitatottak. Ezért tárgyalunk erről az elfogadhatatlan aktusról román, szlovák és szlovén kollégáinkkal. Mert a mai, geopolitikai kihívásokkal teli, biztonsági fenyegetésekkel teli korszak több párbeszédet és együttműködést kíván az európai és transzatlanti szövetségesek között.
- hangoztatta Grlić Radman az X közösségi platformon.
A horvát hírportál rámutat, hogy a magyar kormány részéről már nem először történnek területi vonatkozású megnyilvánulások Horvátországgal kapcsolatban. Érdekes módon a portál már évek óta folyamatosan foglalkozik ezzel a témával, és rendszeresen beszámol a felmerülő eseményekről.
2022-ben fordult elő, hogy Orbán Viktor miniszterelnök "Nagy-Magyarország" sálat viselt.
A Magyar Kormány Nemzetközi Kommunikációs Hivatala 2019-ben a Twitter platformján tette közzé Magyarország történelmi térképét, amely nemcsak Szlovénia jelentős területeit, hanem Horvátország egyes részeit is magába foglalja, mint például Muraközt, Baranya egy részét és Kvarnert.
Orbán Viktor két évvel ezelőtt ünnepélyes keretek között avatta fel azt az emlékművet, amely a trianoni egyezmény aláírásának századik évfordulója tiszteletére készült Magyarország és Szlovákia határán. Az emléktáblák között megtalálható a klasszikus Nagy-Magyarország-térkép, valamint egy különleges tábla is, amelyen a "Fiume - Tengerre magyar" felirat díszeleg. Ezt a feliratot azonban tévesen "Fiume, magyar tenger" formában értelmezték, ami heves vitákat váltott ki, és a magyar kormány is kénytelen volt reagálni az ügyre.
Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere már 2020-ban kifejezte véleményét a horvát index.hr lapról, amelyet ő "álhírek gyártójaként" jellemzett.
A hamis hírek gyártói nem riadnak vissza attól, hogy álcázott információikkal nemzeteket uszítsanak egymás ellen.
Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Sátoraljaújhelyen tartott beszédét követően a horvát Index.hr portálon egy meglehetősen eltúlzott állítás jelent meg, miszerint az emlékművön található táblán a "Fiume, magyar tenger" felirat olvasható.
Ez természetesen nem igaz, hiszen az emléktáblán Kossuth Lajos szállóigéje "Fiume - Tengerre magyar" szerepel.
A "félrefordítás" jelensége számos horvát politikai reakciót váltott ki. A magyar kormány, amely a jó szomszédi viszonyok fenntartására törekszik Horvátországgal, úgy tűnik, hogy nem minden horvát médiumnak ez az elsődleges szándéka - fogalmazott a miniszter 2020-as bejegyzésében.