Itt az új inflációs adat! A várakozásoknál jelentősebben emelkedtek az árak.
December hónapban Magyarországon az éves szintű infláció 4,6%-ra emelkedett. A Portfolio által végzett felmérés alapján a szakértők előzetesen arra számítottak, hogy a novemberi 3,7%-ról decemberre 4,4%-ra nő az infláció mértéke. Ezért az inflációs számadatok emelkedése még a várakozásaikat is felülmúlta.
Szeptemberben az inflációs ráta 3%-on stagnált, azonban decemberre a jegybank 2-4%-os célsávját már túllépte. A szakértők előrejelzései szerint a decemberi inflációs kiugrás mögött három fő tényező állhatott:
A legfrissebb adatok áttekintése alapján megállapítható, hogy a várakozások valóra váltak. Az élelmiszerek ára havi szinten 0,4%-kal, míg éves összevetésben 5,4%-kal emelkedett, ami azt jelenti, hogy 2024-ben a legfontosabb termékcsoport áremelkedése felülmúlta az általános inflációs trendet. Tavasszal az élelmiszerinfláció még 1% alatt stagnált, de a novemberi 4,9%-os emelkedés után már egyértelmű volt, hogy az év végére a drágulás jóval 5% fölé kúszik.
A forint gyengülése valóban megjelent az árakban. A tartós fogyasztási cikkek (amelyekben igen magas az importhányad) havi alapon 0,6%-kal drágultak. Ilyet két éve nem láttunk ebben az igen visszafogott ármozgással jellemezhető termékkörben. 2023 végén szintén a forint durva őszi gyengülésére volt visszavezethető az ársokk. Ez azt mutatja, hogy a forintgyengülés ezúttal is átvitte azt a küszöböt, amikor az importőrök már intenzívebben elkezdik érvényesíteni áraikban az őket ért árfolyamgyengülési hatást.
Az egyik váratlan tényező, amely megnehezítette a jövőbeli árak előrejelzését, a vezetékesgáz árának emelkedése volt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) havi szinten 3,3 százalékos drágulást regisztrált, ami valószínűleg a hideg időjárás következtében megnövekedett fogyasztásra épülő becslés eredménye.
Összességében a mai adat ara utal, hogy a gazdaságban erősödik az infláció nyomás, ezt mutatja a tartósabb ármozgásokat megragadni hivatott maginfláció emelkedése is. A novemberi 4,4%-ról 4,7%-ra mozdult a mutató, és a rövid bázisú index is felpattant.
Tavaly az év során 4,6%-os áremelkedés tapasztalható, ami azt jelenti, hogy 2023 decemberétől 2024 decemberéig ennyivel drágult az élet. Ez a szám messze eltér a jegybank által kitűzött 3%-os céltól, és ennek fő oka a szolgáltatások jelentős inflációja, különösen az év első felében. Azok a szolgáltatók, akik a visszatekintő árazás alapján, a valós költségek növekedésénél szokásosan nagyobb áremeléseket alkalmaztak, csak az év második felére kezdték el mérsékelni áremelési politikájukat.
Fontos figyelmeztetés ugyanakkor, hogy a termékek esetében 2024 első felében már ástabilitást láthattunk, év végére viszont nagyon csúnyán felkanyarodott az inflációs görbe, elsősorban a már említett élelmiszeráremelkedés miatt.
További részletek hamarosan.