Itt a friss gazdaglista: Tiborcz és Jászai kiemelkedően növelték vagyonukat, míg Mészáros, ha csak a tavaly óta felhalmozott vagyona alapján nézzük, a hatodik helyen állna.


Az elmúlt év során a 100 leggazdagabb magyar összesített vagyona 2000 milliárd forinttal gyarapodott. A legjelentősebb növekedést azok tapasztalták, akik szoros kapcsolatban állnak a politikai hatalommal. Mészáros Lőrinc vagyona másfélszeresére emelkedett, míg Tiborcz István és Jászai Gellért közel duplázni tudták vagyonukat.

Mészáros Lőrinc továbbra is a leggazdagabb magyar, és a felcsúti milliárdos, aki szoros barátságot ápol Orbán Viktorral, nemcsak hogy megőrizte, hanem jelentősen növelte is vagyonát. Ezt a frissen megjelent 100 leggazdagabb magyar 2025 című magazin alapján tudhatjuk. A kormányhoz közel álló sikeres vállalkozó vagyona a tavalyi 990 milliárd forintról 1422 milliárd forintra emelkedett.

Mészáros ezzel az egy év alatt összesen 432 milliárd forintot gyűjtött össze, ami önállóan is elegendő lenne ahhoz, hogy a hatodik leggazdagabb magyarnak számítson.

A lista első hét helyezettjei változatlanul megmaradtak, azonban mindannyian növelték a vagyonukat: a második helyen továbbra is Csányi Sándor bankár áll, aki most már 820 milliárd forinttal büszkélkedhet (tavaly ez az összeg még csupán 700 milliárd volt). A harmadik helyezett, Felcsuti Zsolt, pedig átlépte a félmilliárdos határt.

Az első tízben egy újonc van: elképesztő mértékben gyarapodott Jászai Gellértnek, a 4iG elnök-vezérigazgatójának a vagyona, a tavalyi 138 milliárdról csaknem duplájára, 264 milliárdra. Jászai és cége szárnyalását nemcsak a számok tükrözik: Budapesten találkozott vele nemrég Donald Trump Jr., de korábban tárgyalt a Boeinggel és Elon Musk SpaceX-ével is. Márciusban pedig azzal került a hírekbe, hogy Orbán Viktor lányával, Orbán Sárával együtt szállt ki magángépéről, amely épp a Maldív-szigetekről tért haza.

Ha már a miniszterelnök lányai: Sára, testvérének, Orbán Ráhelnek a férje, Tiborcz István továbbra is ott van a leggyorsabban gazdagodók között. Tavaly még kereken 100 milliárdosra taksált vagyona idénre szintén csaknem kétszeresére, 188 milliárdra nőtt. Orbán Viktor vejének két legfontosabb vagyoneleme két tőzsdei cége, a Gránit Bank és a Waberer's, de turisztikai érdekeltségei is folyamatosan bővülnek.

Tiborcz ezzel azonban egyelőre csak megközelíteni tudta a top 10-et, a kapuőr jelenleg Garancsi István, a Market-csoport ura, akinek 49 milliárd forinttal, 221 milliárdra nőtt becsült vagyona. Jászai még gyorsabb gazdagodásának köszönhetően azonban még így is hátrébb csúszott egy helyet a tavalyi listához képest.

Jelentős anyagi gyarapodáson ment keresztül Schmidt Mária, a kormány által elismert történész, valamint két gyermeke, Ungár Anna és Ungár Péter. A tavalyi évben kiemelkedő eredményeket elérő BIF-ben a Schmidt-család többségi részesedése jelentősen, harmadával gyarapodott: 99 milliárdról 133 milliárdra nőtt a vagyona. Ennek következtében a család a 21. helyről a 17. pozícióba lépett előre a rangsorban.

Jó évet zárt a kormány kommunikációs közbeszerzéseiben domináló Balásy Gyula is. Balásy, aki a tavalyi lapszámban még B.-ként szerepelt, mivel nem engedélyezte a róla szóló írás megjelenését, jelentős mértékben gyarapította vagyonát, amely 53,4 milliárdról 79 milliárdra nőtt. Ezzel a teljesítménnyel a ranglistán a 34. helyre lépett előre.

Mészáros Lőrinc üzlettársa, a biztosítási piacon aktív Keszthelyi Erik is nagyot lépett előre: vagyonát közel megduplázta, 51 milliárdról 89 milliárdra növelte. Tavaly még épphogy kicsúszott az 50 leggazdagabb közül, ehhez képest idén 22 helyet előrelépve már a 29. legnagyobb vagyon fűződik az ő nevéhez.

Az építőipari közbeszerzések terén kiemelkedő teljesítményt nyújtó Bayer Construct céget vezető Balázs Attila vagyonának növekedése lenyűgöző: mostani becslések szerint már 66,3 milliárd forint körül mozog, míg tavaly ilyenkor még csupán 41 milliárd forintot tudott felmutatni. Ezzel a fejlődéssel a ranglistán is jelentős előrelépést tett, hiszen a 62. helyről a 45. pozícióba ugrott.

Nem mindenkinek alakult ilyen kedvezően az elmúlt egy év: további 25 milliárd forintot bukott vagyonából Bige László, a Nitrogénművek tulajdonosa, akinek becsült vagyona így 90 milliárd forint, amivel 27. a listán. Bige két éve 233 milliárdos vagyonával még a nyolcadik leggazdagabb magyar volt, korábban pedig sokáig ő számított a második legvagyonosabbnak Csányi Sándor mögött. Vegyipari cége azonban nehéz időszakot él át, a napokban azzal került a hírekbe, hogy nem tudott időben kifizetni a részvényeseknek 80 milliárd forintnyi kötvényt - végül azonban sikerült megállapodnia a befektetőkkel.

Némileg csökkent Balogh Levente, a Szentkirályi üdítő tulajdonosának vagyona is, bár a változás mértéke messze elmarad Bige László esetétől. Míg tavaly még 39,6 milliárd forintra becsülték érdekeltségeit, addig mostanra ez az összeg 35 milliárdra apadt. Ennek következtében Balogh a 64. helyről a 83. pozícióra csúszott vissza. A Wizz Air vezérigazgatója, Váradi József szintén veszített a vagyonából, amely most 29 milliárd helyett már csak 26,4 milliárdra rúg, így ő is hátra lépett, és már csak a 93. legtehetősebb ember.

Így változott néhány ismertebb milliárdos vagyona az elmúlt évhez képest:

A magazin készítői szokás szerint a legbefolyásosabb magyarok listáját is közzétették. A rangsor azt hivatott bemutatni, hogy a szakértők értékelése szerint ki tudja a legtöbb erőforrást megmozgatni egy-egy ügy előremozdítására. Az első helyen nem meglepő módon továbbra is Orbán Viktor, a miniszterelnök mögött pedig Csányi Sándor is megőrizte második helyét. A dobogóra két helyet előrelépve a gazdaglista éllovasa, Mészáros Lőrinc fért még fel, míg a korábbi harmadik Rogán Antal befolyásából némileg veszítve a 7. helyre csúszott vissza.

A kormánytagok rangsorában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megőrizte a 4. helyét, míg Nagy Márton, a nemzetgazdaságért felelős tárcavezető, két pozíciót javítva az 5. helyre lépett előre. Ezzel szemben Lázár János és Pintér Sándor egy-egy helyet hátráltak, így 9. és 11. pozícióban találhatók. Érdekes módon a megszüntetett pénzügyminisztérium éléről az MNB élére kerülő Varga Mihály jelentős előrelépést tett, hiszen 6 helyet javítva már a 6. legbefolyásosabbnak számít. A kormányzati átrendeződés kedvezett Lantos Csaba energiaügyi miniszternek is, aki a 19. helyről a 12.-re emelkedett.

A legfigyelemreméltóbb előrelépés Magyar Péter nevéhez köthető: a Tisza Párt elnöke tavaly, a hirtelen berobbanása után, de még az Európai Parlamenti és önkormányzati választások előtt a 69. helyen állt a rangsorban. Ezzel szemben ma már a 16. legbefolyásosabb politikai szereplőként tartják számon őt az összeállítás készítői. Az első 50 között csupán egyetlen ellenzéki politikus, Karácsony Gergely található, aki négy helyet visszaesve a 36. pozíciót foglalja el.

Nagyot lépett előre, de jövőre még előkelőbb helyre kerülhet a Szuverenitásvédelmi Hivatal ura, Lánczi Tamás, aki idén 44. lett a listán. Lánczi - ha elfogadják az átláthatóságigának nevezett törvényt - a közeljövőben már nemcsak vegzálhatja, de akár el is lehetetlenítheti a független sajtót és a civileket.

Vannak olyanok is, akik látványosan veszítettek befolyásukból az elmúlt egy évben: a top 50-ből kizuhant a közélettől visszavonuló Gyurcsány Ferenc és volt felesége, Dobrev Klára is, ahogyan Matolcsy György és fia, Matolcsy Ádám is jelentősen visszaesett. A volt jegybankelnök a 15. helyről 69., fia pedig az 50.-ről a 98. helyre zuhant. Kicsúszott a legbefolyásosabbak köréből a Fidesz EP-képviselője, Deutsch Tamás is, akit 17 hellyel rangsoroltak lejjebb a készítők mint tavaly, az EP-választás hajrájában, amikor ő volt a kormánypártok listavezetője.

Related posts