Új korszak kezdődik a Csendes-óceán szigetein: egy innovatív állam alakulása | 24.hu


Franciaország egy történelmi megállapodást hirdetett meg Új-Kaledóniával, amelynek következtében a francia tengerentúli terület továbbra is a francia állam része marad, de mostantól új államként fogják elismerni – számol be róla a Guardian.

Emmanuel Macron az X platformon a megállapodást a bizalomra tett tétként írta le, amelyet egy tíznapos tárgyalási folyamat előzött meg Párizs szívében.

Manuel Valls, a tengerentúli területek ügyekért felelős miniszter nyilatkozata szerint egy okos kompromisszum született, amely fenntartja a kapcsolatot Franciaország és Új-Kaledónia között, ugyanakkor jelentősebb szuverenitást biztosít a szigetek számára.

Az ügy előzménye, hogy tavaly súlyos erőszakhullám söpört végig Új-Kaledónián, miután Párizs bejelentette, több ezer nem bennszülött, a szigeten letelepedett lakosnak szavazati jogot biztosít. A helyiek attól féltek, hogy ezáltal kisebbségbe kerülnek és elvesztik az utolsó esélyt is a függetlenségre.

A jelenlegi megállapodás értelmében az új-kaledóniaiak számára a szavazás lehetősége csak akkor nyílik meg, ha legalább egy évtizede életvitelszerűen a területen laknak.

Új-Kaledónia állama bekerül a francia alkotmányba és más országok is elismerhetik.

A döntés gyakorlatilag végleges, de parlamenti jóváhagyás és népszavazás is kell hozzá, hogy életbe léphessen.

A Párizstól 17 ezer kilométer távolságra található Új-Kaledónia Franciaország egyik utolsó tengerentúli területe, amely teljes mértékben integrált részeként működik. Itt körülbelül 270 ezer ember él, akik gazdag kultúrával és hagyományokkal rendelkeznek.

Related posts