Új, magyar nyelvű vírus ütötte fel a fejét a Messengeren, éppen szenteste előtt, felkavarva a szokásos ünnepi hangulatot.


Az üzenet valójában egy privát profilról érkezik, azaz valamelyik ismerőse küldi az adott felhasználónak. A linkre kattintva a kártékony program működésbe lendül, és teljesen átveszi az uralmat az illető Facebook-fiókja - külön regisztráció esetén Messenger-fiókja - fölött, így például megváltoztatja a személy nevét is, írja a hvg.

A "megtámadott" fiók néhány másodpercen belül elveszíti emberi nevét, és a kártékony üzenetek küldőjeként egy olyan szervezeti név jelenik meg, amelyet sok felhasználó a Facebookot birtokló Meta vállalat egyik hivatalos csatornájának hiheti – áll a cikkben.

A csalók látszólag könnyedén közelítenek meg a dolgokat, hiszen a "manager" helyett a "maganer" kifejezést használják, és az URL-t is URF-ként írják el az üzenetükben. Ez azonban nem biztos, hogy véletlen hiba, hanem inkább egy tudatos trükk. Céljuk valószínűleg az, hogy kijátsszák a Meta biztonsági algoritmusait, így azok nehezebben tudják kiszűrni a kártékony tartalmakat a kulcsszavak alapján.

Ezen a ponton az átvert felhasználónak azonnal elvész minden személyes tartalma, üzenetei, fotói, bejegyzései, emlékei, valamint hozzáférése az általa kezelt Facebook-oldalakhoz, hívja fel a figyelmet a hvg.

A lap beszámolója szerint a csalók egyre több magyar felhasználót céloznak meg, és az Index szerkesztőségének több munkatársa is jelezte, hogy gyanús üzeneteket kaptak.

A legfontosabb dolog a megelőzés! Ha furcsa üzeneteket kapunk, jobb, ha azonnal töröljük őket, és nem kattintunk rájuk. Ezen kívül érdemes aktiválni a kétfaktoros hitelesítést a Facebookon. Ez a lépés csupán öt percet igényel az időnkből, viszont rengeteget számíthat a biztonságunk szempontjából.

A Sicontact Kft. által végzett októberi felmérés figyelemre méltó eredményekkel szolgál, hiszen kiderült, hogy a magyar internetezők 90 százaléka már találkozott online csalásokkal és adathalászati kísérletekkel. Ez az arány rávilágít arra, hogy a digitális világban való navigálás során mennyire fontos a fokozott óvatosság és a biztonsági intézkedések alkalmazása.

A társkereső oldalakon és az online piactéren történő támadásokkal kevesebben találkoztak, de ennek oka az is lehet, hogy ezeket az alkalmazásokat, weboldalakat csak egy szűkebb felhasználói réteg veszi igénybe.

Az ESET legfrissebb kutatása szerint a magyar emberek kifejezetten tájékozottak a csalások és visszaélések témájában. Érdekes módon, a válaszadók mindössze 1 százaléka állította, hogy soha nem hallott online vagy telefonos visszaélésről. Ez azt jelzi, hogy a lakosság jelentős része tisztában van a digitális világ kockázataival.

A romantikus csalásokkal kapcsolatos tudatosság az idősebbek körében, különösen a 60-69 évesek esetében, aggasztóan alacsony. Mindössze 27 százalékuk ismeri fel ezeket a csalási formákat, ami különösen problémás, hiszen éppen ez a korosztály a legnagyobb kockázatnak van kitéve. Az MTI közleménye szerint fontos lenne, hogy a figyelemfelhívás és az edukáció erősödjön ebben a témában, hogy a legsebezhetőbbek védelme érdekében megfelelő információkat kapjanak.

A kutatás eredményei rávilágítanak, hogy a résztvevők közel 50%-a már tapasztalt online csalást vagy támadást. A leggyakoribb panasz a számítógépek és telefonok vírusos fertőzése volt, de jelentős számú olyan felhasználó is akadt, aki a jelszavát vagy fiókját vesztette el. Érdekes módon, minden tizedik résztvevő anyagi kárban is részesült, különösen a 60-69 évesek körében, ahol ez az arány elérte a 18%-ot.

Related posts