Újabb, sokmilliárd forintnyi titkos pénzforrásra bukkantak a rejtélyes MNB-ügy kapcsán.


Az MNB alapítványi befektetéseiért felelős vállalat a Matolcsy-érában közel 500 milliárd forintos vagyonnal bonyolította ügyeit – derült ki az Állami Számvevőszék legfrissebb ellenőrzéséből. A felhalmozott vagyon egy jelentős részét a varsói Globe Trade Centre (GTC) nevű regionális ingatlanfejlesztő cég többségi részesedésének megvásárlására fordították, emellett pedig egy masszív részesedést szereztek a prémium kategóriás szálláshelyeket kínáló svájci Ultima Capital SA-ban is.

A Válasz Online cikkében rámutatott, hogy az Állami Számvevőszék alulértékelte a GTC-Ultima körébe tartozó pénzeszközöket. Az eddig nyilvános 500 milliárd forinton túlmenően további 63 milliárd forint értékű kedvezményes kölcsön is hozzájárult az ingatlanügyletek lebonyolításához, mindez a növekedési kötvényprogram keretein belül valósult meg.

A történet már 2020 végén elkezdődött, amikor a G7 gazdasági portál jelezte, hogy a jegybank azt a GTC Groupot - illetve annak magyarországi leánycégét, a GTC Magyarország Zrt.-t - készül hitelezni, amelynek végső tulajdonosa saját maga az MNB. Ez lényegében az önfinanszírozás határait feszegette, annak ellenére, hogy Magyarországon éppen az MNB felel a pénzügyi prudenciáért.

Ahogyan azt a G7 is megfogalmazta, a bankok számára általában tilos, hogy saját érdekeltségi-tulajdonosi körükön belül nyújtsanak kölcsönöket. Ennek az a következménye, hogy egészségtelen kapcsolatokat és kedvezőtlen ösztönzőket alakítanak ki, amelyek nemcsak a hitelezők, hanem az adósok számára is problémákat okozhatnak.

A helyzet még riasztóbbá válik, ha alaposabban megvizsgáljuk a részleteket. A GTC Magyarország Zrt. éves pénzügyi jelentései alapján kiderül, hogy a vállalat 2020 decemberében és 2021 márciusában több tízmilliárd forint értékben indított hitelviszonyt megtestesítő értékpapír kibocsátást a növekedési kötvényprogram keretein belül.

Az MNB hivatalos weboldalán található egy rejtett táblázat, amelyből nyilvánvalóvá válik, hogy a jegybank összesen 40,3 milliárd forint értékben jegyzett le GTC-kötvényeket az elsődleges és másodlagos piacon.

A lap megjegyzi, hogy az össznévérték közel 70 százalékát teszi ki ez az összeg. A befektetés kockázatosságát jól illusztrálja, hogy a kötvény eredeti besorolása a Scope Ratingsnél BBB- volt, amely stabil kilátásokat jelzett. Azonban tavaly novemberben a helyzet drámaian megváltozott, és az értékpapírt leminősítették BB+-ra, ami már a bóvli kategória határát súrolja, ráadásul negatív kilátásokkal. Ez egyértelműen jelezte a kötvény visszafizetési kockázatának növekedését, és komoly kérdés, hogy egy esetleges újraminősítés milyen eredménnyel zárulna.

A bennfentes ügyletek gyanúját erősíti, hogy a 40,3 milliárd forint mellett a jegybank további 22,4 milliárdos kötvényjegyzéssel is segített egy olyan társaságot, amely néhány hónappal később az ifjabb Matolcsy befolyási övezetébe került. Így jön ki tehát a közel 63 milliárd forintnyi plusz összeg.

Matolcsy Ádám, a hazai magántőkealapok egyik kiemelkedő alakja, sikeresen aktiválta a SkyGreen Buildings Kft.-t, amely az egyik legnagyobb magyar irodacég. Ez a lépés szorosan összefonódik a saját vállalati hitelfelvételi stratégiájával.

A Válasz Online híradása szerint az MNB elnökének fia 2022-ben számos vállalkozást indított, köztük a Magyar Strat-Alfa Zrt.-t, amely jelentős banki hitelért folyamodott.

A SkyGreen Buildings Kft. egy jelentős, 150 milliárd forint értékű, 112 ezer négyzetméternyi, jórészt fenntartható épületegyüttessel rendelkező vállalat. Érdekesség, hogy éppen ez a SkyGreen korábban értékpapírokat bocsátott ki a növekedési kötvényprogram keretein belül, amelyből 70 százalékban - 22,4 milliárd forint erejéig - az idősebb Matolcsy által vezetett MNB lett a vásárló.

Néhány hónap elteltével a SkyGreen tulajdonosi jogai a Matolcsy Ádámhoz közel álló Quartz Alapkezelőhöz kerültek, ráadásul az MNB-elnök fia, ahogy azt már említettük, szinte sajátjaként használta a SkyGreen ingatlanjait a magán hiteleihez is - áll a cikkben.

Korábban Matolcsy György jegybankelnök nyilatkozott az ügyről az Indexnek, amelyben megkérdőjelezte az ÁSZ-vizsgálat hitelességét. Erről ide kattintva olvashat bővebben.

Related posts