Felfedeztünk egy újabb izgalmas módszert, amellyel a milliárdos ingatlanpiac titkait manipulálta a jegybanki alapítványok köre.

Folyamatosan újabb és újabb történetek állnak össze azok után, hogy az Állami Számvevőszék kiadta a jelentéseit a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak működéséről. Egyre világosabban rajzolódik ki, hogyan veszítette el a gyakorlatban a közpénz a közpénz jellegét, hogyan gyarapították az akkori jegybankelnök fiának körét a közvagyon és a közpénz felhasználásával, és az is jól kivehető, hogyan bűvészkedték a közvagyont magánvagyonná. Így pedig végeredményben a jegybanki alapítványokból kinőtt Matolcsy-Száraz magánbirodalom működése is összeáll.
Az Úri utca 72. szám alatt található ingatlan remek példa arra, hogyan válhat egy történelmi épület a magánérdekek szolgálójává. A Kálmán Imre utca 20. szám alatti műemléki épületet különféle trükkök igénybevételével szerezte meg az MNB, Matolcsy György irányítása alatt, hogy a hosszas folyamat végén az ingatlan végül fia, Matolcsy Ádám cégéhez kerüljön. Az 5+1 ingatlan révén pedig egyértelművé válik, milyen ügyesen és precízen rejtették el a jegybanki alapítványok ingatlanjait Száraz István környezete számára, mindezt jól megtervezett ütemezéssel és cégekbe csomagolva.
Egy eddig még a nyilvánosság előtt lényegében ismeretlen módszer azonban csak most, egy friss dokumentum által derült ki:
Talán nem lenne olyan súlyos ügy, ha az ilyen tranzakciók nyilvánvalóan azonos érdekkörön belül zajlanának. Például, ha a piacon aktív Gipsz Jakab "A" cége ingatlanját kicserélné Gipsz Jakab "B" cégének egyik telkére, mert éppen az a terület felelne meg az igényeiknek. Természetesen, független felek között is megvalósulnak ilyen cserék, és valószínűleg folyamatosan zajlanak is. Azonban, amikor a volt jegybankelnök fiának köréről és az általa alapított jegybanki alapítványok érdekeltségeiről van szó, különösen, ha olyan hatalmas értékű ingatlanokról beszélünk, amelyeket úgy manipulálnak, mintha csak egy hétköznapi toll lenne, akkor a helyzet sokkal érdekesebbé válik.
Az 5+1 ingatlanról írt korábbi cikkemben már említettem, hogy két jelentős ingatlan - a Vörösmarty tér 3. szám alatti lakások és irodák, valamint a Lánchíd hotel épülete - a jegybanki alapítványok birtokába került. E két ingatlan a Száraz István érdekkörébe került, ahonnan végül a lengyel GTC cég vásárolta meg őket, nem is olyan régen. Az idei év meglepetése, hogy a Vörösmarty ingatlanok ismét visszakerültek a Száraz-körbe, és mindez egy egyszerű csere keretein belül zajlott, pénzmozgás nélkül. A Lánchíd hotel sorsa pedig úgy alakult, hogy a Market Építő vezérigazgatója, Scheer Sándor és sógora szerepelt a tranzakcióban. Most pedig nézzük meg alaposabban a Vörösmarty tér történetét, amelyről a lengyel GTC tavalyi beszámolója nyújt részletes információkat.