Jászai Gellért szomszédjának vállalata lelepleződött a 4iG részvényeinek manipulálásával kapcsolatban.

A saját kárán manipulálta hosszú időn keresztül folyamatosan az állami hátszéllel gigacéggé növesztett 4iG részvényeit egy kis vagyonkezelő cég, amelynek alapító tulajdonosai összefüggésbe hozhatók a 4iG-vezérrel, Jászai Gellérttel. A tranzakciókkal hatalmas forgalomnövekedést produkáltak a papírnak, ám azt egyelőre nem nevezték meg a hatóságok, hogy ki az a személy, akihez "az ügyletek szokatlan koncentrációja" köthető. A rendőrség tiltott piacbefolyásolás gyanújával nyomoz, a jegybank pedig 250 millió forintos büntetéssel sújtotta a céget.
Egy munkavállalóval és saját árbevétellel nem rendelkező kis cég, a Banus Port Vagyonkezelő Zrt. 2023 szeptembere és 2024 májusa között minden egyes kereskedési napon átlagosan 150-200 millió forint értékben vásárolt 4iG-részvényeket, amiket még a vásárlás napján alacsonyabb áron elpasszolt - naponta akár több tízmillió forintot is bukott az ügyleteken. Mindössze egyetlen olyan nap akadt, amikor a cég magasabb áron adott el 4iG-részvényt, mint amennyiért vásárolt, akkor is csak minimális mértékben.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) figyelmét sem kerülte el a helyzet, hiszen a cég akciója jelentős hatással volt a 4iG részvényeire. A vizsgálatok során megállapították, hogy nyolc és fél hónapon át a kereskedési napok túlnyomó részében a 4iG napi részvénykereskedelmének több mint 50%-át a Banus Port generálta. Sőt, előfordult, hogy a Banus Port részesedése akár 80, sőt, 90%-ra is rúgott a 4iG napi forgalmában.
A Banus Port Zrt. papíron független a 4iG-től, azonban nem lehet állítani, hogy Jászai Gellért, a 4iG vezére ne ismerné a Banus Port alapítóit, Barna Györgyöt és Gyárfás Dánielt, akik az Opten cégadatbázisa szerint a cég tulajdonosai is egyben. Jászai, Barna és Gyárfás több, a 24.hu birtokában lévő ingatlan-adásvételi szerződésen szerepel együtt: Jászai mint vevő, Barna mint eladó, Gyárfás mint eljáró ügyvéd. Jászai Gellért ugyanis (két gyerekével együtt) Barnától vásárolt több ingatlant Siófok-Törekiben, köztük a nyaralóját is több mint 300 millió forint értékben 2020-ban és 2021-ben. Azóta Barna György (akit az olvasóink a töreki lómenhely kálváriájáról szóló cikksorozatunkból ismerhetnek mint a menhely földjeire pályázó diszkós vállalkozót) és Jászai Gellért szomszédok. A többi szomszéd elmondása szerint igen szoros a viszony, lapunknak arról számoltak be, hogy Jászai és Barna lovai felváltva használják egymás legelőit, karámjait.
A szoros, baráti kapcsolatuk legszembetűnőbb megnyilvánulása az, amikor közös lovászuk rendszeresen átkonferálja a lovakat az egyikük legelőjéről a másikra. E ez a mindennapos rituálé már szerves részévé vált életüknek, és mindig izgalommal telíti meg a levegőt.
- emelte ki az egyik helybeli a 24.hu-nak, akinek a véleményét több másik lakos is megerősítette.
A Banus Portba 2023-ban lépett be Károly György vezérigazgatóként és tulajdonostársként - ő 2014 decemberéig az Appeninn Vagyonkezelő Holding igazgatóságának elnöke volt, melynek vezetésében pár évvel később Jászai Gellért is felbukkant. Ennél szorosabb kapocs lehet, hogy a Banus Port egyik leányvállalatát, a SOS Központ Zrt.-t is Károly György vezeti, melynek másik tulajdonosa, a Doper Invest Zrt. Bajka Zoltánnak, Jászai Gellért régi üzlettársának érdekeltségébe tartozik. (Erről bővebben lásd keretes írásunkat a cikk végén.)
Fizikailag is közel állt a Banus Port Zrt. a 4iG-hez, legalábbis papíralapú értelemben: a cég székhelye abban a Montevideo utcai üzleti parkban található, ahol a 4iG-nek több telephelye működött a vizsgált időszak alatt. Azonban a megadott címen semmilyen nyomát nem lehetett felfedezni a cégnek: sem cégtábla, sem egyéb jelzés nem utalt rá, a recepción pedig határozottan kijelentették, hogy az épületben ilyen nevű vállalkozás nem létezik.
Kerestük Barna Györgyöt, Gyárfás Dánielt és Károly Györgyöt, hogy egyeztettek-e Jászai Gellérttel vagy a 4iG más vezetőjével a részvényvásárlásokról, illetve Jászai Gellértet is kérdeztük, mikor szerzett tudomást a Banus Port ügyleteiről, de egyikük sem válaszolt a kérdéseinkre.
Az MNB vizsgálata nem tért ki az esetleges személyi összefonódásokra, csak a Banus Port részvényvásárlásaira és annak következményeire koncentrált.