Joe Biden komoly elhatározást tett a távozása előtt, amely alapjaiban rengetheti meg a dolgokat.
Joe Biden, az Egyesült Államok leköszönő elnöke, nemzetbiztonsági okokra hivatkozva bejelentette, hogy Washington korlátozásokat vezet be a fejlett kínai és orosz technológiák járművekbe történő integrálására, továbbá megtiltja saját fejlett technológiáinak exportját ezekbe az országokba. A bejelentést követően Peking azonnali tiltakozást fogalmazott meg az intézkedés ellen.
Az MTI beszámolója szerint a Fehér Ház közleményében azt írták, hogy az új szabályozás
A legfrissebb információk alapján a szoftverekre vonatkozó korlátozások 2027-től, míg a hardverek esetében 2030-tól lépnek érvénybe a járművek terén. Ezen intézkedések célja, hogy megóvják az Egyesült Államokat a hálózatra kötött gépjárművek ellátási láncát fenyegető kínai és orosz nemzetbiztonsági kockázatoktól. A hatóságok szerint ez a lépés elengedhetetlen a biztonságosabb jövő érdekében.
A Biden-Harris-kormány határozottan elkötelezte magát amellett, hogy biztosítsa az amerikai autóipari ellátási láncok megbízhatóságát és biztonságát a külföldi, ellenséges kiberfenyegetésekkel szemben - áll a friss közleményben. A Biden-kormány eddig már intézkedett a Kínából érkező elektromos autók 100%-os vámmal való védelme érdekében, hogy megóvja az amerikai piacot. Donald Trump, aki január 20-án veszi át az elnöki pozíciót Biden utódjaként, szintén szigorú fellépést ígért Kínával szemben.
Az MTI megjegyzése szerint az új intézkedés komoly kihívások elé állítja az olyan amerikai vállalatokat, mint például a Polestar, amely Dél-Karolinában bonyolítja le a gyártást, de a kínai Geely cég irányítása alatt működik. Ezen kívül a Waymo, amely a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a birtokában lévő önvezető autókat fejlesztő cég, éppen azon dolgozik, hogy következő generációs járműveit a Kínából érkező Zeekr márka átalakított változataiként valósítsa meg. A Waymo azonban tervezi, hogy a kínai eredeti elektronikát saját fejlesztésű rendszerekkel helyettesíti majd.
Elon Musk, az amerikai milliárdos és a Tesla elektromos autógyártó vezetője, akit Trump elnök tanácsadójaként is ismerhetünk – a kormányzati hatékonyság érdekében létrehozandó hivatal egyik társvezetője – éles kritikát fogalmazott meg a vámokkal kapcsolatban. Véleménye szerint ezek a kereskedelmi korlátozások torzítják a piac működését. Musk hangsúlyozta, hogy a Tesla jelentős gyártási kapacitással rendelkezik Sanghajban, és a cég eladásainak növekedéséhez elengedhetetlen a kínai piac támogatása.
amely a kínai technológiát tartalmazó, hálózatba kötött járművek gyártására és értékesítésére vonatkozik, mert szerintük a mögötte álló nemzetbiztonsági érv "teljesen megalapozatlan".
Kína arra figyelmezteti az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a nemzetbiztonság fogalmának túlzott kiterjesztésével, és állítsa le a kínai cégekkel szembeni indokolatlan szankciókat. Kuo Csia-kun, a kínai külügyminisztérium szóvivője a szerdai sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy ezek a gyakorlatok komoly zavarokat okoznak a vállalatok közötti gazdasági és kereskedelmi együttműködésben, valamint ellentétesek a piacgazdaság és a tisztességes verseny alapelveivel.
A Reuters hírügynökség Biden bejelentésével, illetve az utolsók közt tett külpolitikai lépéseivel (ezek közé sorolták a büntetőintézkedések mellett a szerdai gázai tűzszünetet is) kapcsolatban arról közölt cikket szakértőket megkérdezve, hogy a leköszönő Biden lépései valójában Donald Trumpnak is kedvezhetnek, mivel eszközöket adnak az új elnök kezébe az Oroszországgal, Kínával és másokkal szemben folytatott tárgyalásokhoz.
Ahogy emlékeztettek rá, a leköszönő elnök mindössze egy hét leforgása alatt "szankciókat vezetett be az orosz olajtermelőkre és hajókra, megszorításokat alkalmazott a félvezető chipek exportjára, egy alapos vizsgálat után etikátlannak nyilvánította a kínai hajóépítési módszereket, valamint szövetségi területeket bocsátott rendelkezésre mesterséges intelligencia központok létrehozására" - és most szinte véglegesen rögzítette a kínai járművek tényleges tiltásának tervét.
Az utolsó pillanatban tett bejelentéseivel Biden "megpróbálja alakítani, hogy a történelem hogyan fog emlékezni rá" - mondta Robert Rowland, a Kansasi Egyetem elnöki retorikára szakosodott professzora a hírügynökségnek. Ezzel "nagy befolyást ad Trumpnak" is - mondta, hozzátéve: könnyen lehet, hogy Biden ezekkel a lépésekkel nem éppen magán segít. Megjegyezte azt is, hogy ha Biden valóban fényesíteni akarja örökségét, akkor "már egy évvel ezelőtt meg kellett volna tennie ezeket a dolgokat. Most már túl késő".
A Reuters értesülései szerint Biden csapata már több intézkedést kidolgozott, amelyek révén Trump teljesíthetné az elnökválasztási kampányában tett ígéreteit. Politikai elemzők, akik a hírügynökségnek nyilatkoztak, úgy vélik, hogy ez a lépés része Biden átfogó stratégiájának, amely a zökkenőmentes hatalomátadást célozza meg. A Fehér Ház reményei szerint ezzel "új lehetőségeket teremtenek, hogy az új csapat és a kongresszus valóban nekiláthasson a munkának" január 20-a után - mondta a jelenlegi kormányzat egyik tisztségviselője.
Mindemellett a Financial Times szerint az amerikai elnöknek egy másik célja is van: az, hogy Donald Trump se vonhassa vissza azokat a büntetőintézkedéseket, amelyeket az ukrajnai háború miatt róttak ki Oroszországra. Mint írták, a legutóbbi szankciókba egy olyan szabályozási tételt is belefoglaltak,
Az újonnan bevezetett felhatalmazás lehetőséget biztosít a törvényhozók számára, hogy megakadályozzák a Fehér Ház próbálkozásait az ilyen lépés visszafordítására. Ezt azonban csak abban az esetben tehetik meg, ha a kongresszus mindkét háza egy külön határozatban egyetértene abban, hogy a szankciók eltörlése helytelen lenne.