Felmérés a kamarai helyzetről: A rendszer beteg- és orvosellenes | 24.hu
A veszteség anatómiája: termelési értekezlet fehér köpenyben címmel jelent meg a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Országos Elnökségének írása. Svéd Tamás főtitkár a Népszavának azt mondta: arra akarják felhívni a figyelmet, hogy a működőképes egészségügyhöz egyre több feltélel hiányzik, ami a betegellátáson csapódik le. Az intézmények vezetőit két irányból szorongatják, számon kérik rajtuk az ellátatlanságot, de elvárják, hogy ne csináljanak adósságot. A kamara azt gondolja - tette hozzá Svéd Tamás - a két elvárás üti egymást.
Az MOK állásfoglalása alapján mára elterjedt jelenséggé vált, hogy az orvosokat azzal vádolják, hogy munkájuk "veszteséget generál" az intézményük számára. A kamara véleménye szerint ennek az abszurd helyzetnek a gyökere a "hibás finanszírozási rendszerben" rejlik, amelynek következményeként 2024-re...
A kórházak és szakrendelők eladósodottsága egyes becslések szerint már a 200 milliárd forintot is túllépte. Az állandóan emelkedő adósság hátterében az áll, hogy az állami egészségügyi rendszer finanszírozása nem tart lépést a tényleges kiadásokkal.
Az írásban a finanszírozás visszásságaira több érzékletes példát is hoznak, így azt is, hogy miközben az egészségbiztosító 650-800 forintot fizet egy foghúzásért, miközben csak az injekciós tű, fecskendő és érzéstelenítő legalább 900 forintba kerül. A MOK szerint az orvosokat immár naponta szembesítik azzal, hogy túl drága, ha sokat gyógyítanak.
általános napi szintű utasítás, hogy a lékek betömködéséhez mennyi beteget kell azonnal elbocsátani, vagy a hónap hányadik napjától kell visszafogni az ellátást. (...) Ez alapjaiban kérdőjelezi meg az orvoslás lényegét.
A cikk részletesen elemzi, hogy a közfinanszírozott egészségügyi rendszer miért nemcsak a betegekkel, hanem az orvosokkal szemben is hátrányos helyzetet teremt. A helyzet súlyosbodásához hozzájárul, hogy sok orvos a magánszektor felé fordul, vagy külföldre emigrál. A szerzők hangsúlyozzák, hogy a problémák orvoslásának kulcsa a valós költségeket figyelembe vevő finanszírozási modell bevezetése lenne.