"Képes lennél átvészelni 72 órát?" - miért ajánlja az EU a víz beszerzését?

A magyar kormány álláspontja szerint az Európai Bizottság szándékai nem mások, mint hogy fokozottan beavatkozzon a háborús eseményekbe. Ennek érdekében arra ösztönzi az európai lakosságot, hogy készítsenek elő 72 órányi víz- és élelmiszerkészletet, valamint egy úgynevezett "túlélőkészletet". Brüsszelben azt hangsúlyozzák, hogy ez a lépés a különböző katasztrófákra való felkészülést célozza meg. Az ajánlások nem újkeletűek, hiszen számos ország már régóta hasonló irányelveket fogalmazott meg állampolgárai számára. Alaposan átnéztük, hogy mit tartalmaznak ezek a javaslatok.
Minden állampolgár halmozzon fel elegendő élelmiszert ahhoz, hogy 72 órára önellátó tudjon lenni
A közelmúltban napvilágot látott az Európai Bizottság "felkészültségi unióról szóló stratégia" című tervezete, amely figyelmeztet a váratlan eseményekre. A dokumentum hangsúlyozza, hogy "extrém zavarok esetén a kezdeti időszak a legkritikusabb". Számos potenciális fenyegetést sorol fel, amelyek ilyen zűrzavart okozhatnak, mint például háborúk, kibertámadások, halálos járványok, az éghajlatváltozás következtében fellépő áradások, tűzesetek, vagy akár egy váratlan áramkimaradás, mint amilyen a közelmúltban Spanyolországban és Portugáliában történt.
Az utóbbi években is több rendkívüli esemény is történt, amely érintette a kontinens lakosainak mindennapjait: menekülthullám, koronavírus, orosz invázió, de egy természeti katasztrófa, vagy pénzügyi sokk is bekövetkezhet. Ráadásul a politikai környezet is kiszámíthatatlanabb lett Donald Trump amerikai elnök színre lépésével, aki egyébként is nagyobb felelősségvállalást vár el Európától saját biztonsága garantálása érdekében.
Az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke, a román szociáldemokrata Roxana Minzatu a 17 oldalas dokumentum publikálása előtt azzal érvelt, hogy "sürgősen" egy "biztonságos és ellenálló EU-t kell alkotni, amely rendelkezik - függetlenül azok természetétől vagy eredetétől - a fenyegetések és veszélyek előrejelzéséhez és kezeléséhez szükséges képességekkel".
A felkészültség kérdése "nem csupán az emberi tevékenységek által kiváltott potenciális konfliktusokkal foglalkozik" - hangsúlyozta Minzatu. "Fontos aspektusa az is, hogy miként válaszolunk az árvízhelyzetekre. Emlékezzünk a Spanyolországban történt tragédiára, ahol tavaly több száz áldozatot követelt a természeti katasztrófa."