Két kormányhatározat támogatta a jegybanki alapítványt abban, hogy ingatlanhoz juthasson a budai várnegyedben.


Bár a miniszterelnök határozottan tagadja, hogy bármiféle kormányzati felelősség terhelné az MNB alapítványainak körüli botrány kapcsán, a helyzet ennél bonyolultabb. Két kormányhatározat és az állami vagyonkezelő MNV Zrt. egyik döntése is hozzájárult ahhoz, hogy az ingatlanügylet, amelyet a számvevők több szempontból is kifogásoltak, megvalósulhasson – derül ki az Mfor cikkéből. Az ügy középpontjában a budai várnegyedben található Burg Hotel áll, amely a korábbi Diplomataház épületének átalakításával jött létre, és a Szentháromság téren helyezkedik el.

Az ingatlan állami tulajdonban volt 2020-ig, amikor az MNV Zrt. nyilvános árverést hirdetett meg az értékesítésére. A licitálást azonban a tervezett időpont előtt egy nappal, 2020. augusztus 5-én azonban törölték. Majd 2020. december 29-én megszületett egy kormányhatározat: az Orbán Viktor által aláírt dokumentum lehetővé tette, hogy a jegybanki PADME alapítvány - amit az egykori hat MNB-alapítványból gyúrtak össze - verseny nélkül vehesse meg az ingatlant.

Az alapítvány láthatóan alapos előkészületekkel várta a kormányhatározat bejelentését. A kuratórium már másnap, december 30-án összeült, és a 143/2020. (12.30.) számú határozatával döntött az ingatlan megvásárlásáról. A PADME 1,26 milliárd forintot fizetett az épületért, ami pontosan megegyezett az MNV által végzett vagyonértékelés nettó összegével. Kicsivel több mint egy hónappal később, február elején a PADME változatlan áron értékesítette az ingatlant az általa alapított vagyonkezelő, az Optima Befektetési Zrt. leányvállalatának, az Optimum-Omega Ingatlanbefektetési Kft.-nek. Ezt követően, júliusban, az alapítók úgy döntöttek, hogy vállalkozási szerződést kötnek az ingatlan átépítésére és tervezésére a Matolcsy Ádám barátjához, Somlai Bálinthoz kötődő Raw Development Kft.-vel. A megbízási díj pedig a vételár közel hétszeresére, nettó 8,36 milliárd forintra rúgott.

A hotel lebontásának folyamata 2022 januárjában vette kezdetét, a kerületi önkormányzat heves ellenállása ellenére. Ezt követően, 2022. április 14-én, alig néhány héttel a választások után, megszületett egy kormányhatározat, amelyet nem más, mint Orbán Viktor írt alá. Ez a döntés a beruházást nemzetgazdasági szempontból kiemelkedő projektté nyilvánította, ezzel új lendületet adva az építkezésnek.

Related posts