A leendő német kancellár már kijelölte a Taurus rakéták célpontjait, de van egy aprócska probléma.


Friedrich Merz, Németország leendő kancellárja, érdekes javaslatot tett: szerinte a Ukrajnának szánt nagy hatótávolságú Taurus rakétákat az orosz megszállás alatt lévő Krím félszigeten található katonai stratégiai célpontok, például a Kercsi-híd ellen lehetne felhasználni - értesült a The Kyiv Independent.

Merz a német közszolgálati ARD televízióban adott interjújában kiemelte, hogy Ukrajnának támogatásra van szüksége ahhoz, hogy a harci helyzetében ne csupán reagáló, hanem aktívan fellépő álláspontot képviseljen.

Amennyiben a jelenlegi helyzet folytatódik, és például a Krím és Oroszország közötti legfontosabb szárazföldi összeköttetés megszűnik, vagy ha váratlan események történnek a Krím félszigeten, ahol az orosz katonai logisztika központja található, akkor ez új lehetőségeket nyithat meg számunkra, hogy stratégiailag újra megerősítsük pozícióinkat az országban.

- nyilatkozta Merz, akit várhatóan május elején hivatalosan is kancellárrá választ a Bundestag.

A 19 kilométeres hosszúságú Kercsi-híd, melyet Oroszország a Krím 2014-es illegális elfoglalását követően alakított ki, és 2018-ra készült el, kulcsfontosságú logisztikai összeköttetést biztosít az orosz csapatok számára. Az ukrán erők már többször is támadást indítottak ellene, és a híd jelentős károkat szenvedett el a 2022 októberében és 2023 júliusában végrehajtott offenzívák során.

Miközben a leköszönő Olaf Scholz kancellár többször is a konfliktus fokozódásának kockázatára hivatkozva megakadályozta a Taurus rakéták szállítását, Merz már régóta éles kritikával illette ezt a megközelítést. A CDU/CSU választási győzelmét követően hivatalba lépő Merz alatt...

A TAURUS RAKÉTÁK SZÁLLÍTÁSÁNAK KÉRDÉSE NÉHÁNY NAPON BELÜL ÚJRA A POLITIKAI NAPIREND KÖZÉPPONTJÁBA KERÜLHET. JELENLEG AZ A BIZONYTALANSÁG JEGYÉBEN ÁLLUNK, HOGY A KOALÍCIÓS PARTNER, A SZOCIÁLDEMOKRATA SPD, MELY EDDIG A TAURUSOK KÜLDÉSÉNEK LEGNÉPSZERŰBB KÉRDEZŐJE VOLT, MOST VALÓBAN HAGYNÁ-E MAGÁT MEGTÉRÍTENI EGY ILYEN DÖNTÉS ELFOGADÁSÁRA.

Merz tisztázta, hogy nem Németország közvetlen háborús részvételét szorgalmazza, hanem azt, hogy Ukrajnát olyan képességekkel ruházzák fel, amelyekkel kezdeményezőként léphet fel. A német politikus korábban is támogatta a Taurus rakéták Ukrajnának történő szállítását, hangsúlyozva, hogy egy ilyen lépést össze kell hangolni az európai szövetségesekkel.

Európai partnereink már megkezdték a cirkálórakéták szállítását. Amennyiben ez egy jól koordinált folyamat, Németországnak is aktívan részt kellene vennie benne.

„Tedd különlegessé a mondanivalódat!” – fogalmazott Merz a vasárnap sugárzott interjúban.

Ukrajna már rendelkezik amerikai gyártmányú ATACMS rakétákkal, valamint francia és brit SCALP/Storm Shadow cirkálórakétákkal is.

Az interjú során Merz határozottan elítélte az ukrán Szumi város ellen vasárnap végrehajtott orosz támadást, amely legalább 34 civil életét követelte, és több mint 100 embert sebesített meg. Ezt a cselekményt szándékos, célzott háborús bűncselekménynek minősítette, hangsúlyozva annak súlyosságát és következményeit.

És azt mondom mindazoknak Németországban, akik naivan arra szólítják fel Putyint, hogy üljön tárgyalóasztalhoz - ez a válasz. Ezt teszi Putyin azokkal, akik tűzszünetről beszélnek vele

"Fogalmazd meg a gondolataidat egy sajátos stílusban," javasolta.

Merz arra hívta fel a figyelmet, hogy Moszkva a béketárgyalásokra tett felhívásokat gyengeségként értelmezi.

Nyilvánvalóan a tárgyalási hajlandóságunkat nem komoly békeajánlatként, hanem gyengeségként értelmezi

Related posts