A misztikus lombkoronasétány, amelyre már 112 millió forintot költöttek, most köddé vált, mintha csak egy álom foszlányai szálltak volna el.


Hiába fordítottak 112 millió forint közpénzt egy lombkoronasétány előkészítésére Zalában, a turistalátványosságnak nyoma sincs. A 600 lelkes Eszteregnye határába tervezett Misztikus erdő projekt megépítése előtt a források elapadtak, a kivitelezési szerződés már hatályba sem lépett. Hasonlóan siklottak ki más fejlesztések is a térségben.

Amikor 2024 áprilisában felröppent a hír, hogy egy virtuális lombkoronasétány épülne Zala megyében, sokan felkapták a fejüket, főleg az ára miatt. A Misztikus erdő névre keresztelt projekt egy mindössze 600 lakosú falu, Eszteregnye határában kapott volna helyet, az Obornak nevű településrész közelében.

A tervek szerint a sétány útvonalán "augmented reality élmény stációk" számára kialakított kilátópontok várták volna a látogatókat. Az AR, vagyis kiterjesztett valóság a valós környezetre vetít rá digitális információkat, mondjuk, egy okostelefon segítségével. A 3,9 milliárd forintos beruházás nem csupán a sétányt foglalná magába: egy fogadóközpont is épült volna, melynek különlegessége egy 360 fokos kupola hologramos vetítésekkel. Emellett 120 fő befogadására alkalmas rendezvényhelyszín és étterem is szerepelt a tervek között.

A lombkoronasétány megvalósítása a falu határában, egy védett erdő szívében, Natura 2000-es területen vált volna valóra. A hozzá kapcsolódó létesítmények azonban egy fenyőfaültetvény helyén kaptak volna helyet, amelyet már korábban is beépítésre szántak. A Misztikus erdő projekt iróniája abban rejlik, hogy, akárcsak az elhíresült nyírmártonfalvi kezdeményezés, ez is fakivágással járt volna - hiszen a tervezett fejlesztés nemcsak a természetes élőhelyeket fenyegette, hanem egy újabb vitát is generált a környezetvédelem és a fejlődés kérdéskörében.

A projekt a Mura Program keretein belül indult, amely egy 2016-ban elfogadott kormányhatározat alapján hazai és uniós forrásokat mozgósított a térség fejlesztésére. Bár a kivitelezési szerződést 2024 tavaszán aláírták, és a szerződés értelmében a munka megkezdésére 18 hónap állt rendelkezésre a dokumentum életbe lépésétől számítva, a valóságban egyelőre nem történt előrelépés.

Telefonon értük el Kele Lajos Attila volt független polgármestert, aki annak idején a Dél-zalai Területfejlesztési Társulás képviselőjeként írta alá a projektről szóló szerződést, ám tavaly ősz óta már nem ő a település vezetője, és nincs tudomása arról, hogy az építkezés egyáltalán elkezdődött volna. A falu új polgármestere, az ugyancsak független Szilágyi Zoltán nem válaszolt a kérdéseinkre.

A 2024-es közbeszerzés győztesével, a Build It Mérnökiroda Zrt.-től érkezett információk szerint:

Related posts