Költségvetési csalás gyanúja merült fel: az Integr nyolcszoros túlárazást fedezett fel.


Hat somlószőlősi építési és eszközbeszerzési projekt kapcsán az Integritás Hatóság (IH) több súlyos bűncselekmény gyanújával élt feljelentéssel. A vádak között szerepelnek a költségvetési csalás, versenyt korlátozó megállapodások, hűtlen kezelés, közokirat-hamisítás, valamint hamis magánokirat felhasználása. A vizsgált beruházások összesen körülbelül 418 millió forint uniós támogatásban részesültek - tájékoztatták a nyilvánosságot hétfőn.

A rendelkezésre álló információk alapján az IH hivatalból indított vizsgálatot Somlószőlős Község Önkormányzatának Vidékfejlesztési Program (VP) és Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében megvalósított projektjeivel kapcsolatban. A vizsgálat tárgyát képező hat projekt összesített támogatási összege meghaladta a 418 millió forintot. E projektek közül öt a közintézmények felújítását és bővítését célozta meg, míg a hatodik projekt a Somlószőlős és két társtelepülés (Doba, Borszörcsök) által alkotott konzorcium keretében történt eszközbeszerzést szolgálta.

Az építési projektek megvalósítására minden esetben egy 2024. február vége óta felszámolás alatt álló szövetkezet került kiválasztásra. Ez a szövetkezet az első ajánlattételi felhíváskor nem rendelkezett sem bevétellel, sem alkalmazottakkal, ügyvezetését pedig Somlószőlős Község Önkormányzata által foglalkoztatott közmunkások végezték.

A szövetkezet működésének ideje alatt bevételének döntő többsége a somlószőlősi projektekhez volt köthető, és előfordult, hogy a szövetkezet közel nyolcszoros áron értékesítette tovább az alvállalkozó által kivitelezett munkát az önkormányzat részére.

Az IH megállapította, hogy a szövetkezet kiválasztása olyan közbeszerzési folyamatokon keresztül történt, amelyek nem feleltek meg a közbeszerzési törvény által előírt követelményeknek. Például...

Az önkormányzat továbbra is azokat a vállalkozásokat kereste meg ajánlattételre, amelyek egy héttel korábban már jelezték, hogy kapacitáshiány miatt nem tudtak részt venni a legutóbbi beszerzésen.

A hatóság véleménye szerint mindez arra enged következtetni, hogy az önkormányzat nem törekedett a tiszta verseny megteremtésére a beszerzési folyamat során. Ez azt jelenti, hogy nem hívta fel független, megfelelő kapacitással rendelkező cégek ajánlattételre. Továbbá, a szövetkezet függetlenségét is kétségbe vonja, hogy a közbeszerzési eljárásokhoz benyújtott dokumentumok készítői között több esetben a polgármester egyik rokona is feltűnik.

A fent említett megállapítások alapján az Integritás Hatóság úgy véli, hogy a projektek szabályos végrehajtása és az európai uniós források hatékony kihasználása nem garantált. Ennek következtében feljelentést tett ismeretlen elkövető ellen, költségvetési csalás, közokirat-hamisítás és hűtlen kezelés gyanújával. Továbbá, kezdeményezte a projektek irányító hatóságainál a szabálytalansági eljárás lefolytatását, és jogorvoslati eljárást indít a Közbeszerzési Döntőbizottságnál.

A közlemény hangsúlyozza, hogy a Somlószőlős Község és a két társtelepülés által közösen megvalósított eszközbeszerzési projekt kapcsán az Integritás Hatóság megállapította: a beszerzés becsült értéke, amelyet az ajánlatkérő határoz meg, olyan ajánlattevők által került meghatározásra, akik között nem független kapcsolatok állhatnak fenn, továbbá egy valószínűsíthetően nem megalapozott árajánlatra is támaszkodtak. Emellett az IH további aggasztó jeleket is felfedezett, amelyek az önkormányzat által kiválasztott két cég közötti összejátszás lehetőségére utalnak.

A fentiek alapján a Hatóság feljelentést tett ismeretlen tettes ellen versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban bűntett gyanúja, valamint hamis magánokirat felhasználás vétsége miatt és kezdeményezi a Közbeszerzési Döntőbizottság jogorvoslati eljárását, továbbá a projekt irányító hatóságának szabálytalansági eljárását.

Related posts