Kósa Lajos a Magyar Nemzeti Bank ügyével kapcsolatban megjegyezte: "Hat Ferrari fenntartása teljesen értelmetlen dolog."

Matolcsy György jegybankelnök lemondása után hirtelen mindenki a homlokára csapott:
Nem éppen elhanyagolható összeg: az Állami Számvevőszék jelentése szerint 266 milliárd forint közpénz tűnhetett el nyomtalanul. Ezzel szemben az Optima Befektetési Zrt., amelyet az alapítvány hozott létre, körülbelül 500 milliárd forintnyi vagyonnal rendelkezett. Ebben a pénzügyi keretben már a Neumann János Egyetemért Alapítvány forrásai is szerepeltek. A jelentés kitér erre is, hangsúlyozva a helyzet komolyságát.
A jelentés szerint a befektetéseket egy átláthatatlan struktúrán keresztül bonyolították, sok milliárd került Matolcsy Ádám baráti társaságához.
Bár a független sajtó hosszú éveken át folyamatosan beszámolt az alapítvány, az Optima, valamint Matolcsy Ádám és csapata körüli kérdéses tranzakciókról, a helyzet sokáig változatlan maradt.
A Fidesz az utóbbi kilenc évben folyamatosan azon dolgozott, hogy a rendszer még inkább átláthatatlanná váljon. Egy bírósági döntéssel ellentétben törvénybe iktatták, hogy a jegybanki alapítványok által kezelt pénz nem számít közpénznek. A törvényjavaslat egyik vezető alakja Kósa Lajos frakcióvezető volt, aki részletesen kifejtette, hogy "az alapítványi pénz alapítványi pénz", amihez annak sincs köze, aki azt oda befizette. Végül az Alkotmánybíróság érvénytelenítette ezt a törvényt.
Az MNB-botrány kapcsán egy online fórum keretein belül sikerült szóra bírnunk Kósa Lajost. Arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen politikai felelősséget vállal a történtekért, és hogy miért nem tettek lépéseket a Fidesz az utóbbi évek során a helyzet kezelésére.