A világ végének órája egyre inkább közelít, a végítélet percei sürgetően közelednek a pusztulás felé.


Az emberiség jövője egy vékony fonálon függ: a végítélet órájának mutatói bármikor mozgásba lendülhetnek. A Bulletin of the Atomic Scientists január végén nyilvánosságra hozza, mennyire vagyunk távol az önpusztítás határvonalától. Az ukrajnai konfliktus, a klímaváltozás egyre súlyosabb következményei, valamint az új technológiák által felmerülő veszélyek mind arra utalnak, hogy még soha nem álltunk ennyire közel az éjfélhez – a totális megsemmisülés szimbólumához. De vajon idén újra közelebb kerülünk a világ végéhez?

Januárban ismét elérkezik az idő, amikor frissül a végítélet órája, amely szimbolikus módon tükrözi, mennyire közelít az emberiség a saját maga által teremtett pusztuláshoz. A Bulletin of the Atomic Scientists (BAS) által évente frissített időpont 2023-ban és az előző évben egyaránt rekord közelségbe került, mindössze 90 másodpercre az éjféltől. Ez a helyzet az emberi történelem legkritikusabb pillanatait vetíti előre. A világban zajló konfliktusok és a klímaválság fényében a szakértők úgy vélik, hogy idén még inkább közelíthetünk a világvégéhez, ami rendkívül aggasztó perspektívát nyújt számunkra.

A jelenlegi globális helyzet aggasztóbb, mint valaha. A BAS tudományos és biztonsági bizottsága, amely a döntést hozza, négy fő területet vizsgál: a nukleáris fegyverkezés, a klímaváltozás, a biológiai veszélyek és a mesterséges intelligencia kockázatait - az elmúlt év eseményei azonban mind a négy területen rosszabbodást mutatnak.

A nukleáris fenyegetés évtizedek óta komoly kihívást jelent az emberiség számára, és a legutóbbi fegyveres konfliktusok nem utalnak arra, hogy a jövőben békés megoldások születnének, mint ahogyan azt a hidegháború idején tapasztalhattuk. A 2022-ben kitört ukrán-orosz háború egyre fokozódó eszkalációval fenyegeti a világot, míg Oroszország új nukleáris doktrínája egyértelműen megnöveli a konfliktus kiterjedésének valószínűségét. Továbbá, a Közel-Kelet feszültségei, különösen Izrael és Irán viszonyának alakulása, szintén aggasztó jelenség, amely jelentős geopolitikai kockázatokat rejt magában.

A Nyugat és Kína közötti feszültség, különösen Tajvannal összefüggésben, egyre inkább fokozódik. Közben az Egyesült Államok élén új elnök áll, akit kevésbé érdekel a nukleáris fegyverkezés ellenőrzésének kérdése. Nem meglepő, hogy...

Bár valószínűtlen, hogy a közeljövőben egy óriási gombafelhő lepi el a Földet, a feszültségek és a konfliktusok száma, valamint azok fokozódása nem éppen a békés jövő ígéretét hordozza.

A háború borzalmai mellett a világ egy másik, még súlyosabb kihívással is szembenéz: a globális felmelegedés folytán egyre mélyebbre süllyed saját csapdájában. A 2024-es év ismét új hőmérsékleti rekordokat állított fel, ami számos természeti katasztrófához vezetett; az áradások és erdőtüzek pusztítása már az év elején is komoly fenyegetést jelentett. A tudósok figyelmeztetése szerint a klímaváltozás nemcsak az extrém időjárási jelenségeket fokozza, hanem hosszú távon akár az óceáni áramlatok összeomlásához is elvezethet. Az emberi tevékenység következményei egyre nyilvánvalóbbá válnak, és sürgető lépésekre van szükség, hogy megállítsuk ezt a romboló folyamatot.

A járványok megelőzésére tett erőfeszítések mellett egyre aggasztóbbá válik a genetikailag módosított kórokozók megjelenésének veszélye. Az új technológiák, például a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott biotechnológia, még a legkisebb kutatócsoportok számára is lehetővé teszik potenciálisan veszélyes biológiai anyagok létrehozását. Az MI robbanásszerű fejlődése újfajta konfliktusokhoz és technikai problémákhoz vezethet, különösen, ha katonai rendszerekbe integrálják ezeket a megoldásokat. Az "automatizációs elfogultság" jelensége miatt az emberi döntéshozók hajlamosak túlságosan megbízni a gépek által hozott döntésekben, ami súlyos következményekkel járhat.

Milyen mértékben befolyásolják ezek a tényezők az órán várható változásokat?

Az óraállítás pedig nem csupán szimbolikus, célja, hogy a világ vezetőit és polgárait is arra ösztönözze, hogy sürgős lépéseket tegyenek a fenyegetések csökkentése érdekében. Minden másodperc számít, ahogy az óra tovább ketyeg - a kérdés pedig csak az, hogy sikerül-e visszatekernünk még időben a mutatókat.

A végítélet órája egy különleges szimbolikus eszköz, amelyet a Bulletin of the Atomic Scientists, egy független és non-profit szervezet, alkotott meg. E kezdeményezés gyökerei a második világháború idejére nyúlnak vissza, amikor az amerikai tudósok, akik részt vettek a Manhattan-terv keretében a világ első nukleáris fegyvereinek kifejlesztésében, mély aggodalmat éreztek a globális biztonság jövőjét illetően.

A kezdeti évek során elsősorban az atombomba újbóli használatának lehetősége foglalkoztatta, de mára már a figyelme nem csupán a nukleáris Armageddon lehetőségére terjed ki. Mostanra a klímaváltozás, a vegyi fegyverkezés, a biotechnológiai kihívások és a mesterséges intelligencia által hordozott kockázatok is a fókuszába kerültek.

Azóta többször is előfordult, hogy az éjfél közeledtével nem előre, hanem visszafelé állították az órát. Ezért van okunk bízni a jövőben, de a múlt tapasztalatai alapján a helyzet nem tűnik túl biztatónak, hiszen a mutatók egyre gyorsuló csökkenést jeleznek. Az órák állításáról, vagy éppen ellenkezőleg, azok érintetlenségéről a szervezet hozza meg a döntést, miután konzultált a 16 Nobel-díjas szakértőt tömörítő szponzori testülettel.

2020-ban a Bulletin of the Atomic Scientists 100 másodpercre állította az éjfél előtti végítélet óráját, ami a legközelebbi időpont volt a világ teljes megsemmisülését jelző éjfélhez. A mutatók 2021-ben és 2022-ben sem mozdultak el, ami egyértelmű üzenetet hordozott: a Föld sorsa most közelebb áll a feledéshez, mint valaha a hidrogénbomba-tesztek megkezdése óta, és 1984 óta, amikor az amerikai-szovjet kapcsolatok a legmélyebb válságba jutottak – számolt be róla a Daily Mail.

Igen ám, de 2023-ban ezt is sikerült átlépni, és tíz másodperccel közelebb kerülve a véghez 90 másodpercre állították a mutatókat, amely ugyan 2024-ben nem mozdult el, idén azonban jó eséllyel még közelebb kerülhetünk az éjfélhez.

Ennyivel állt a végítélet órájának mutatója éjfél előtt az elmúlt évek során:

Related posts