Krekó Péter: Az Orbán-rendszer a túlzott elnyomás által saját bukását készíti elő Krekó Péter elemzésében rávilágít arra, hogy az Orbán-kormány által alkalmazott túlzott elnyomás hosszú távon alááshatja saját hatalmát. A politikai rendszerek fenntartása


A miniszterelnök iránymutatása alapján a Fidesz dinamikusan dolgozik azon törvények kidolgozásán, amelyek kifejezetten az ellenfelek és a kritikus hangok elnyomására irányulnak. Krekó Péter megjegyezte, hogy az orbáni hibrid rezsim egyértelműen előrelépett az autokratikus irányba, számos elemet átvéve Vlagyimir Putyin politikai rendszeréből. A Fidesz számára széles eszköztár áll rendelkezésre, amelyet bevethetnek, ha úgy érzik, hogy 2026-ban veszélybe kerül a hatalmuk. Azonban a túlzott agresszióval kockáztatják, hogy a "Gyurcsány-korszak" árnyéka újra megjelenik, és az elnyomás fokozásával saját politikai pozíciójukat is gyengíthetik.

Orbán Viktor a februári évértékelő beszédében vezette elő, hogy sürgősen megteremtik az alkotmányos és jogi feltételeit annak, hogy "a "birodalom" budapesti lerakatával" leszámoljanak. A március 15-én elmondott ünnepi beszédében aztán nyomatékosította a szerinte külföldről megvásárolt politikusoknak, bíróknak, újságíróknak és civileknek célzott fenyegetését. A higgadt és bölcs 1848-as áprilisi törvényekre hivatkozott, majd azt mondta: "jön a húsvéti nagytakarítás, átteleltek a poloskák".

A miniszterelnök útmutatása alapján azóta a Fidesz nagy lendülettel bele is kezdett a politikai ellenfeleik és a kritikusaik elleni jogalkotási-kampányba (lásd keretes írásunkat). Ennek része volt a Pride-törvény elfogadása, ami miatt Hadházy Ákos és a Momentum tüntetéssorozatot indított. A független képviselő szerint durva szintlépésre készül a kormány a hibrid rezsimből a diktatúra felé vezető úton, és a gyermekvédelemre hivatkozva a következőkben más tüntetéseket is ellehetetleníthetnek.

Krekó Péter, a Political Capital vezetője úgy véli, hogy Magyarország politikai helyzete hibrid rezsimként, vagy más néven választási autokráciaként jellemezhető. Ezek a rendszerek leegyszerűsítve a működő demokrácia és a szigorú autokrácia határvonalán helyezkednek el, ahol a két forma elemei sajátos módon és különös egyensúlyban keverednek.

A szakértői vélemény alapján is...

Látványos változások tanúi vagyunk a kormány politikájának autokratikus irányba való elmozdulásában. Jelenlegi helyzetünkben nehéz megjósolni, hogy milyen további korlátozó és elnyomó intézkedések várhatóak. Ezért izgalmas kérdés, hogy a rendszer milyen távolságot tesz meg az autokratikus fejlődés útján a következő parlamenti választásokig, 2026-ig.

A közbeszédben a Fidesz radikalizálódásával kapcsolatban gyakran emlegetett oroszországi példa komoly hatással bír a magyar politikai események alakulására, véli szakértőnk.

Related posts