Kubatov Gábor: Ne legyünk naivak, a kutatások esetében nem annyira a mérések dominálnak, mint inkább a megírásuk folyamata.


Tizenöt esztendeje irányítjuk az országot, és ha visszatekintünk arra, honnan indultunk, valamint hogy hová jutottunk, az valóban figyelemre méltó eredmény - nyilatkozta Kubatov Gábor lapunknak. A Fidesz alelnöke és pártigazgatója hangsúlyozta, hogy a kormány számára a 2024-es év politikailag rendkívül eredményesnek bizonyult, ugyanakkor kiemelte, hogy "fürgébb" államra van szükség, azaz gyorsabb döntéshozatalra és rugalmasabb alkalmazkodásra a folyamatosan változó világ kihívásaival szemben. Mint a Ferencvárosi Torna Club elnöke, úgy véli, hogy a magyar sportújságírásban régóta tapasztalható egyfajta negatív attitűd, ezért az FTC saját kommunikációs csatornákat hoz létre, hogy közvetlen kapcsolatot építsen a szurkolóival.

Az Indexnek adott interjújában Kubatov Gábor számos érdekes gondolatot osztott meg, többek között kijelentette:

Orbán Viktor kifejezte meggyőződését, hogy 2025 különleges és izgalmas lehetőségeket tartogat. Ami pedig 2024-et illeti, a Fidesz szemszögéből nézve ez az év a fejlődés és a kihívások leküzdésének időszaka volt. A kormány számos intézkedést hozott a gazdasági stabilitás megőrzése érdekében, és próbálta erősíteni a társadalmi kohéziót, miközben a nemzetközi politikai helyzet is sok feszültséget hordozott. A Fidesz támogatói számára így 2024 a kitartás és az előrehaladás évének számított, amely megalapozta a jövőbeli sikereket.

Kiemelkedő eredményeket értünk el az európai parlamenti választásokon! Ha ezeket az eredményeket az országgyűlési választásokra is átültettük volna, ismételten kétharmados többséggel büszkélkedhetnénk. Az önkormányzati választások terén is hasonló sikereket könyvelhetünk el: visszaszereztük a megyei jogú városokat, mint például Baját, Egert, Salgótarjánt és Miskolcot. Megtartottuk a megyei közgyűlések irányítását is. Mindez különösen figyelemre méltó, hiszen általában a kormányzó pártok támogatottsága a ciklus felénél a legalacsonyabb. Éppen ezért nem osztom azokat a borongós véleményeket, amelyek azt sugallják, hogy "hú, ez most nem volt az igazi". Nyilvánvaló, hogy gazdaságilag egy rendkívül nehéz évet hagytunk magunk mögött, és a jövő sem ígérkezik könnyűnek, amíg az orosz-ukrán konfliktus tart. A háborús helyzet miatt Európa és Magyarország is nehéz időszakokkal néz szembe. Azonban, ha a fantasztikus évet nézzük, biztató jelek mutatkoznak: Magyarországon olyan új gyárak kezdik meg működésüket, amelyek jelentős GDP-növekedést generálhatnak. De a számok mellett sokkal fontosabb, hogy az emberek életminősége javulhasson.

Novák Katalin még köztársasági elnökként tavaly januárban a mozgás évévé nyilvánította 2024-et, és valóban voltak nagy mozgások: őt a kegyelmi ügy elsodorta, majd a botrány farvizén felbukkant egy új kihívó, Magyar Péter, aki aztán változást hozott a belpolitikai erőviszonyokban. 2024 tehát nem a kormány és a Fidesz legnehezebb éve volt, mióta 2010-ben kiütötték a szocialistákat?

A politikában minden év nehéz. Szeretek pozitívan gondolkodni, de kétségtelen, hogy a Novák-ügynek nincs olyan aspektusa, ami jól jött volna. Két tehetséges női politikus is nagyot hibázott, akikben megbíztunk. De azért azt is hozzá kell tenni, hogy vállalták a felelősséget, és lemondtak a pozíciójukról. A baloldalon nem látok ilyen felelősségvállalást.

Magyar Péter megjelenése vajon nem teremtett nehézségeket a Fidesz számára?

Nem létezik olyan helyzet, hogy a baloldal jelölt nélkül vágjon neki a választásoknak. Nyilvánvaló volt, hogy szükség van valakire, aki képviseli őket. Magyar Péter tökéletes példa erre, hiszen hasonlóan áll a helyzethez, mint korábbi elődei: Vona Gábor, Jakab Péter vagy Márki-Zay Péter.

Ezt hogy érti?

A helyzet lényege, hogy a baloldal egy olyan figurát keresett, aki hűen képviseli a brüsszeli érdekeket. Magyar Péter már régóta ápol jó kapcsolatokat a brüsszeli körökkel. Ráadásul Brüsszel szempontjából kedvező, hogy egy zsarolható személyről van szó.

Magyar Pétert többféle személy kereshette meg, köztük üzleti partnerek, barátok, vagy akár olyan érdeklődők is, akik az ő szakmai tapasztalataira vagy tanácsaira voltak kíváncsiak. Esetleg média képviselői vagy kutatók, akik az ő nézeteit és munkásságát szerették volna bemutatni. A pontos részletek azonban attól függnek, hogy milyen kontextusban történt a megkeresés.

Szerintem a brüsszeli elit. A napnál világosabb, hogy minket Manfred Weber és Ursula von der Leyen meg akar buktatni, mert velünk nem tudják azt csinálni Európában, amit csak akarnak. Ezt ők meg is mondták, hogy a Fidesszel nem számolnak, és a következő kormányzó pártnak a Tiszának kell lennie. Nem is titkolják ezt. De ettől nem kell megijedni, mert legalább négyszer már legyőztük a baloldalt. Azért vagyunk a brüsszeliek szemében szálka, mert ellenállunk nekik a migráció, a háború és a gender támogatásának a kérdésében. Ezért megtalálták maguknak Magyar Pétert, ezt a zsarolható pasast.

A zsarolhatóság számos tényezőtől függ, és ezek közé tartozik a személyes információk, titkok vagy gyenge pontok megléte, amelyekkel mások manipulálhatják az egyént. Az emberek zsarolhatók lehetnek, ha sebezhető helyzetben találják magukat, például amikor valamilyen érzékeny adat birtokában vannak, vagy amikor valamilyen függőség, anyagi nehézség vagy érzelmi kapcsolat miatt kiszolgáltatottá válnak. Továbbá, a társadalmi helyzet, a kapcsolati dinamikák és a bizalom mértéke is kulcsszerepet játszanak abban, hogy valakit mennyire lehet zsarolni. Az ilyen helyzetek elkerülése érdekében fontos az önismeret, a határok meghúzása és a bizalmas információk körültekintő kezelése.

Ugye az megvan, hogy ellopta valakinek a telefonját? Ki kellene adni a mentelmi jogát, és ha ez megtörténne, akkor a magyar bíróságok el is ítélnék lopásért. A telefonügyét nem lehet másképp látni. Nem véletlenül nem mond le a mentelmi jogáról, nem véletlenül kéri az Európai Parlamentet, hogy mentsék fel. Brüsszelben azonban így most azt mondhatják neki, hogy "kedves Péter, vagy úgy cselekszel, ahogy mi kérjük, vagy kiadjuk a mentelmi jogodat, és téged elítélnék Magyarországon".

Tényleg úgy véli, hogy Magyar Péter nem egy független politikai szereplő, és hogy nem ő hozta meg a döntést, hogy politikai pályára lépjen?

Meggyőződésem, hogy Magyar Péter nem a saját sorsának irányítója. Lehet, hogy önállóan lépett be a politika világába, de az biztos, hogy azonnal rátalált a támogatóira, és politikai karrierje már előre meg van pecsételve.

Korábban Magyar Pétert "futballistafeleségnek", aztán "ripacsnak" nevezte, majd arról is beszélt, hogy hirtelen jött sikere egy világtrend része, amelyre érdemes odafigyelni, félni azonban nem kell tőle. De mégis mi a magyarázata, mi táplálja a magyar belpolitikában a Magyar Péter-, illetve a Tisza-jelenséget?

A baloldal helyzete egyértelműen különbözik a jobboldaltól, hiszen a legutóbbi dombóvári időközi választás során a baloldali jelöltünk, Magyar Péter, sokkal magasabb százalékos arányban szerezte meg a szavazatokat, mint a 2022-es országgyűlési választáson. Ez világosan jelzi, hogy a szavazók közül sokan a baloldal irányába mozdultak el. A helyzetet jól tükrözi az európai parlamenti választás is, ahol a baloldal gyengélkedett, míg Magyar Péter kiemelkedett a mezőnyből. Ezzel szemben a jobboldal nem tapasztalt jelentős változást, a megszokott szavazati arányokat hoztuk.

Egyes közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, hogy a Tisza Párt már megelőzte a Fideszt, ami érdekes fordulatot jelent a politikai tájképen. Vajon ez nem figyelmeztető jel a vezető párt számára?

Ne legyünk naivak: a kutatások során gyakran nem valódi mérésekre alapoznak, hanem előre megírt eredményeket prezentálnak.

Az összes közvélemény-kutatást, ami azt mutatja, hogy a Tisza a Fidesz előtt van?

Volt egy valós nagy mintás közvélemény-kutatás Tolna megyében. Nem ezer embert kérdeztek meg, mint egy országos reprezentatív közvélemény-kutatásnál szokás, hanem tizenkétezren a Fidesz jelöltjére szavaztak. Azért ez egy komoly felmérés. És a következő hétvégén még nyertünk Veszprémben és Óbudán is.

Ezeken az időközi választásokon a Tisza nem vett részt.

De a Fidesznek a támogatottsága nem lett alacsonyabb.

Az európai parlamenti választáson a Tisza közel 30 százalékot ért el, a kormányzati kapcsolatokkal rendelkező Nézőpont Intézet tavaly decemberben pedig már 37 százalékra mérte a pártot. Ez akkor is erősödést mutat, ha nem vesszük készpénznek, hogy a Tisza már átvette a vezetést a Fidesztől. Egy ilyen növekedés nem válságtünet a Fidesz számára?

Attól függ, hogy kinek a rovására növelte a támogatottságát, de egyébként 37 százalékkal még nem nyertek választást Magyarországon.

Mindenesetre, úgy tűnik, hogy a politikai támadások nem fognak Magyar Péteren. Ön szerint miért nem?

Ez egy rendkívül összetett téma, hiszen közben egyre inkább észlelem, ahogy a karaktere fokozatosan szétesik. Őszintén és nyíltan szeretném kifejezni a véleményem: Magyar Péter nyilvánvalóan egy frusztrált, gyenge idegzetű figura. Minden egyes csapás, amit kap, mélyen megviseli, és egyre inkább felfedi az igazi énjét, sorra követi el a hibákat.

Hatékony kommunikációs stratégiának tartja, hogy például Menczer Tamás úgy konfrontálódik Magyar Péterrel, mintha kocsmai bunyóra készülne vele?

Hatékonynak és ráadásul szükségesnek.

Ez a kommunikációs stílus Menczer Tamásnak magától jött, vagy kitalálták neki?

Magától jött, de nagy szurkolója vagyok.

Nem látja annak veszélyét, hogy a verbális agresszió majd éppen a választóknál fajul el tettlegességig?

Nem hiszem, hogy ilyen hatása lenne a politikának. Az Egyesült Államokban ez már évtizedek óta így megy, és ott sem látok ebből problémát.

Milyen új megközelítéseket kellene alkalmaznia a kormányoldalnak a 2026-os országgyűlési választásokra való felkészülés során? Milyen változtatások segíthetik a hatékonyabb kommunikációt és a választói támogatás növelését?

Soha nem találkoztam még olyan kormányzati működéssel, amely ne lenne javítható, hiszen mindig van tér a fejlődésre. Tizenöt éve vezetjük az országot, és ha visszatekintünk a kezdetekre, valamint arra, hogy hová jutottunk el, az mindenképpen figyelemre méltó eredmény. Aki objektíven szemléli a helyzetet, annak ez könnyen belátható – elegendő csupán az egymillió új munkahelyre, az adófizetők számának növekedésére vagy Magyarország biztonsági helyzetére gondolni. Míg Európa gazdasági és közbiztonsági szempontból nehéz időszakot él meg, nálunk egyértelműen tapasztalható a fejlődés. Persze, a fejlődés mindig lehetséges és szükséges is. Most nem részletezném, hogy például minden kórházban van-e elég vécépapír, mert az élet számos területén akadnak még javításra szoruló dolgok. Nagyon támogatni tudom azokat, akik az egészségügyben dolgoznak, hogy továbbra is törekedjenek a rendszer javítására, de az biztos, hogy már jelentős előrelépéseket tettünk – a kórházbezárások, a vizitdíj és a kórházi napidíj időszakából indultunk ki. Kivezettük a hálapénzt, és a rendszerváltás óta a legnagyobb béremelést valósítottuk meg az egészségügyi szektorban. Összességében úgy vélem, hogy a fejlődés iránya biztató.

Milyen hiányosságokat vagy hibákat emelne ki a saját politikai közössége működésében?

Talán a gyorsabb cselekvőképességet említeném. Sokkal gyorsabban kellene reagálnunk, egy "fürgébb" államra lenne szükség. Például a tanárok életpályamodelljének kidolgozását előrébb kellett volna hozni. Sokat gondolkodtunk rajta - talán túl sokat is. Végül sikerült jelentős béremelést végrehajtani, és most már vannak tanárok, akiknek az alapfizetése ötössel kezdődik, ami komoly előrelépés. De ha ezt egy-másfél évvel korábban meglépjük, az még jobb lett volna. A világ felgyorsult, és ezzel együtt a kormányzat reakcióidejének is dinamikusabbnak kell lennie. Ez nem csupán a kommunikációról szól, hanem a döntéshozatal tempójáról is. A hagyományosan nehézkes minisztériumi struktúrák sem működhetnek már úgy, mint korábban.

A változások üteme soha nem látott sebességgel pörög. Gondoljunk csak bele a háborúk kitörésének drámai hatásaiba vagy az európai gazdaság radikális átalakulásába. Az események szinte villámgyorsan követik egymást, így nincs időnk hónapokig tervezgetni. Közben a munkaerőpiacunk hanyatlásnak indult, az energiaárak az egekbe szöktek, ami az iparunk versenyképességét is aláássa. De nem csak önmagunkkal kell foglalkoznunk; globális versenytársaink is ott vannak a porondon. Míg Európában a négynapos munkahétről folytatunk vitákat, addig Délkelet-Ázsiában hat napon át, napi tíz órában dolgoznak, és olcsó energiával termelnek. Európa eddigi előnye a technológiai innovációban rejlett, de ha nem vigyázunk, a fejlesztéseink könnyen átkerülhetnek a világ másik felére. Egy év múlva már azt láthatjuk, hogy Ázsiában hatékonyabban gyártják ugyanazt a terméket, amit mi hosszú évek kemény munkájával hoztunk létre.

Az innováció világában sürgetőbbé vált a gyorsaság.

Természetesen! Az alábbiakban egy egyedibb megfogalmazást találhatsz: Teljesen egyértelmű, hogy Európában az innováció terén nem vagyunk elég gyorsak. Amikor mégis sikerül előrelépéseket elérnünk, a fejlesztéseink gyakran Keletre vándorolnak, ahol a növekvő piacok és a megfelelő erőforrások révén már képesek megszerezni a legtehetségesebb európai innovátorokat. Milyen lehetőségek rejlenek Európa számára ebben a helyzetben? A Draghi-jelentés fontos aspektusait érinti a problémának, és világosan rávilágít arra, hogy az európai tőke és erőforrás hogyan tűnik el. Azonban a javasolt megoldások nem mindig találják el a lényeget, mivel inkább baloldali nézőpontból közelítik meg a kérdést. Ezért, amikor Magyarország betöltötte az uniós elnökséget, lehetőség nyílt arra, hogy ezeket a kihívásokat legalább a köztudatba emeljük. Rendkívül fontos, hogy ezek a kérdések részei legyenek az európai diskurzusnak, hiszen csak így van esélyünk arra, hogy megőrizzük kontinensünk versenyképességét a globális gazdasági porondon.

Magyar Péter többször is említette az ön nevét. Azt állította, hogy anyagi és lakhatási támogatásért cserébe a volt barátnője, Vogel Evelin, tizenegy órányi hangfelvételt bocsátott rendelkezésükre. Ön ismeri Vogel Evelint?

Közvetítők segítségével sincs kapcsolata önnek vagy a Fidesznek Vogel Evelinhez.

Nincs ilyenről tudomásom.

Tehát azt állítja, hogy a Fidesznek egyáltalán nincs kapcsolata a Vogel-Magyar-ügyhöz?

Furcsa helyről furcsa szellő érkezik.

Nem is sejtette, hogy vajon milyen titkok rejtőzhetnek még ezeken a felvételeken?

Nem.

Lehetséges, hogy a sajtónak kiszivárogtatott hanganyagok manipuláltak?

Mert már jó ideje ismerem Magyar Pétert.

Ez alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a hangfelvételeken pontosan azt halljuk, amit Magyar Péter mondott.

Persze, itt van egy egyedibb változat: Igen, ő egy olyan figura, aki teljesen figyelmen kívül hagy mindent. Egy igazán gátlástalan, szórakozott kisfiú.

Magyar Péter egy érdekes állítást tett, miszerint ön titokban elvált, és szerinte a válási papírok felfedhetnék a valós vagyoni helyzetét. Ezt követően a sajtóban megjelent, hogy a feleségével 1998-ban közösen alapított cégében már nem ön a tulajdonos. Hogyan reagál erre a helyzetre?

Soha nem éltettem a magánéletemet a nyilvánosság szeme előtt. Nem csupán saját magam védelme érdekében, hanem a családom biztonsága miatt döntöttem így. Valóban elváltam, és ez nem éppen egy büszkeséggel eltöltő dolog számomra. Jelenleg egy rendkívül nehéz időszakon megyek keresztül, de erről nem szeretnék többet részletezni. Az anyagi helyzetem mindig is átlátható volt, és ez a jövőben sem változik. A vagyonnyilatkozataim mindent tükröznek, beleértve a folyamatban lévő vagyonmegosztást is.

Honnan tudhatta Magyar Péter a válásáról, és milyen üzenetet próbált közvetíteni ezzel?

Nincs fogalmam róla, és igazából nem is foglalkozom vele.

"Azahriah vagy Majka?" - tavaly nyáron ezt a kérdést tették fel a TikTok-videójában Orbán Viktornak, aki egyből rávágta, hogy: Majka. A kérdés most önnek szól: Azahriah vagy Majka?

Mindkettőjüket rendkívül tehetséges embernek tartom. Talán Azit egy kicsit jobban.

Őszintén szólva, Majka pályafutása igazán figyelemre méltó. Ózdról indult, ahol nem éppen könnyű körülmények között nevelkedett, majd Budapestre érkezett, és sikeres üzletemberré vált. Nyilvánvaló, hogy számára a pénz fontos szerepet játszik az életében. Finoman fogalmazva, az RTL Klub gyakran kritikus a kormányzattal szemben, és ha én ott dolgoznék, biztosan megbecsülném egy ilyen ember tudását és tapasztalatait.

A Csurran, cseppen című klipjéből kőkemény rendszerkritika hallatszik ki. A beszélgetésünk idején már több mint 9 millióan nézték meg a YouTube-on, a hozzászólások elég árulkodóak. Mit gondol, miért ennyire népszerű ez a klip?

Ez egy szabad ország. Hol van itt elnyomás, ha egy ilyen dal szabadon szárnyalhat? Hol van itt elnyomás, amikor egy ilyen előadó komoly szponzorokat tudhat maga mögött, mint például a 4iG-s One? Lassan 59 éves vagyok, én éltem diktatúrában. Az azért nagyon más volt.

Úgy tűnik, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok alakulása nem éppen a kormány által előre megálmodott forgatókönyv szerint zajlik. Még mindig kérdéses, hogy Rogán Antal mikor szabadulhat az amerikai szankciók súlya alól, és jelenleg úgy fest, hogy Donald Trump sem a békés megoldások felé hajlik. Mi a véleménye erről a helyzetről?

Közvetlen a beiktatása után Donald Trump számos változást elindított, például véget vetett az LMBTQ-lobbi túlkapásainak. Ez egy óriási dolog. A magánélet mindenkinek a magánügye. Az biztos, hogy a túlzások időszaka most véget ér az Egyesült Államokban, és idővel Európa is követni fogja, ez szerintem jó hír. Ami a háború kérdését illeti, nehéz megmondani, mi várható, de az biztos, hogy az álláspontok a háború lezárásának az irányába mozdultak el. Erre idáig remény sem volt. De itt azért mégiscsak világhatalmakról van szó, és ezt a háborút nem lehet csak úgy telefonon elintézni, hogy az egyik felhívja a másikat, és azt mondja, "hé, hagyd már abba", az pedig aztán abbahagyja. Ebben a kérdésben Donald Trump munkájára és politikai tehetségére lesz szükség. Nagyon kíváncsi vagyok rá. A magyar-amerikai kapcsolatok esetében látni kell, hogy az amerikaiaknak mindig Amerika lesz az első, nekünk pedig Magyarország. De abban biztos vagyok, hogy a két ország között nyílt és őszinte párbeszéd lesz, és ezen Magyarország csak nyerhet. Erre eddig nem volt példa.

Rogán Antal szankciós ügyében tud valamilyen új fejleményről?

Úgy értesültem, hogy a megfelelő hatóságok már felvették a kapcsolatot az amerikai partnerintézményekkel, de a kérdéseikre azóta sem érkezett válasz. Pedig már eltelt egy jelentős idő. Ezért arra a következtetésre jutottam, hogy az egész ügy mögött egy politikai hecckampány húzódik. A háttérben David Pressman, korábbi amerikai nagykövet áll, aki nemcsak diplomataként, hanem kampánystratégaként is ismert. Ő főleg baloldali politikai szereplőket és influenszereket hívott meg vacsorákra, ami jól tükrözi a szándékait. Azt is észlelhettük, hogy az Egyesült Államokból kizárólag a kormányt bíráló médiát támogatták. Jelenleg azonban úgy tűnik, hogy ennek az időszaknak vége. David Pressman nem csupán egy ország képviselője volt, hanem egy ideológia szószólója, aki színtiszta kampánytevékenységet folytatott, ami a diplomácia szellemével összeegyeztethetetlen. Az utolsó akciója valószínűleg egy grandiózus megjelenés volt, amelynek célja a figyelem felkeltése volt.

Rogán Antal a párttársa. Egészen biztosan szoktak beszélgetni. Kérdezte erről az ügyről? Megkérdezte, hogyan érinti őt az amerikai szankció, vagy mit gondol erről?

Csupán a támogatásomat nyújtottam. Számomra egyértelmű, hogy egy politikai döntés született ellene.

A narancssárga csapatáról már sokat esett szó, de nézzük meg, mi a helyzet a zöld-fehérekkel! Tavaly decemberben tartott évértékelőjében kifejtette, hogy 2024 az álmok éve volt. Milyen ambíciókat fogalmaztak meg 2025-re?

Fradista szívvel élek, így minden versenyt, amibe belefogunk, győzelemre törve közelítek meg.

A beszélgetés során szóba került, hogy a felmérések alapján az emberek többsége, pontosan 60 százaléka a futball iránt érdeklődik, míg a kézilabda a második helyen áll a népszerűségi rangsorban. Kijelentette, hogy a csapat ambiciózus célokat tűzött ki maga elé: szeretnék elérni, hogy ők legyenek a világ legjobb női kézilabdacsapata, és természetesen a Bajnokok Ligáját is meg akarják nyerni. De mit is kell tenniük ahhoz, hogy ez a nagyszerű álom valóra válhasson?

A kézilabdához és futballhoz hasonlóan, a mérkőzések kimenetelét számos ismeretlen tényező befolyásolja. Ha valaki a Bajnokok Ligáját szeretné megnyerni, minden egyes részletnek tökéletesen kell működnie: szükséges egy kivételes edző, egy erős csapat, optimális fizikai állapot, lelkes szurkolók és egy cseppnyi szerencse is. Mi azonban hosszú távú célt tűztünk ki magunk elé, és nem szeretnénk az idei évben túlzott nyomást gyakorolni a csapatra. Rengeteg lemaradásunk van, és nem alakítottunk ki minden szükséges tudományos háttérfeltételt. A futballból sok innovatív módszert és technológiát adaptáltunk más sportágakba, például a kézilabdába és a vízilabdába. A vízilabdában már vízálló mérőeszközöket használunk a sportolók fizikai állapotának nyomon követésére, például a pulzus visszaállásának figyelésére. Ez különösen fontos, hiszen ha valaki magas pulzussal hoz döntéseket, gyakran hibázik, ami magyarázatot ad arra a mondásra is, hogy "elborult az agya". A kézilabdába is számos korszerű technológiát és módszert ültettünk át a labdarúgásból, de a mindennapi alkalmazásukban még van bőven fejlődési lehetőségünk. Az erőnléti edzés, az orvosi háttér és a tudományos megközelítések terén még mindig hátrányban vagyunk. Ha megpróbálnánk felmérni, hol tartunk a kitűzött célokhoz képest, körülbelül 40%-nál járunk. Még sok mindent hozzá kell adnunk, hogy biztosan kijelenthessük: képesek vagyunk megnyerni a Bajnokok Ligáját.

A tavalyi év végén az egyik legfontosabb hírként robbant be a köztudatba, hogy a Ferencváros vezetőedzője, Pascal Jansen, sikeresen kivásárolta magát a szerződéséből. Felmerül a kérdés, hogy ha az edzői színvonal mindig a csapat fölé emelkedik, vajon mennyire valószínű, hogy a szakember erős köteléket alakít ki a csapattal, vagy esetleg könnyebben dönt a váltás mellett?

Ez egy örök kérdés, amely sok klub életében felmerül. Amennyiben egy kevésbé ismert edzőt választunk, fennáll a lehetőség, hogy nem tudja úgy motiválni a csapatot, mint egy nevesebb kollégája. Pascal Jansen egy igazán különleges személyiség. Bár többen is megfogalmazták kritikáikat az általa elért eredményekkel és a pályán nyújtott teljesítménnyel kapcsolatban, rendkívüli intelligenciával és alapos elemzőképességgel rendelkezik. Nemrég ünnepelte a születésnapját, és örömmel váltottunk néhány szót egymással.

Nem neheztel rá?

Nem. Szerződésünk volt, de ezt ő nem szegte meg. A távozása szerződéses keretek között zajlott. Amikor egy nagy és erősebb klub jelentkezett érte fél milliárd forintért, elvitték. Nyilván ők is meglátták benne azt, amit mi itt a Fradiban. A City Football Grouphoz tartozó New York City FC éppen dollármilliárdokból épít stadiont, számunkra felfoghatatlan erőforrásokkal rendelkezik, amelyekkel nehéz versenyezni. Ilyen helyzetben egy edző távozása érthető, és igazából nem is akadályozható. Ez nemcsak az edzőknél, hanem a játékosoknál is így működik. Ha megfelelő ajánlat érkezik, akkor azt kell mondani: menjél nyugodtan, mert tudom, hogy neked ez az álmod.

Fél éven belül két hasonló esemény történt, és felmerül a kérdés: vajon miért nem fontolgatják a szerződési feltételek módosítását?

Természetesen módosíthatnánk a szerződési feltételeket, de kérdéses, hogy egy edző hajlandó lenne-e így aláírni a megállapodást. Képzeljük el, hogy a szerződésében nem szerepelt kivásárlási záradék, és azt mondjuk neki, hogy nem hagyhatja el a klubot. Milyen érzések keríthetik hatalmába, amikor éppen egy életre szóló lehetőség kínálkozik számára? Korábban érdeklődtem a céljairól, és világosan kifejezte, hogy az angol első osztályban szeretne dolgozni. Lehetséges-e megakadályozni valakit az álmai megvalósításában? Szerintem nem. Érdemes olyan szerződéseket kötni, amelyek tükrözik, hogy transzferklubként működünk. Ez már a második edzőnk, akit sikerült értékesítenünk, ami igazán szokatlan. A legtöbb esetben az edzőket elbocsátják, és a klubnak ki kell fizetnie a fennmaradó szerződéses díjat. Nálunk azonban az a helyzet, hogy jelentős bevételre tettünk szert az edzői kivásárlások révén. Jelenleg is több százmillió forintot nyertünk ebből, ami valóban figyelemre méltó eredmény.

Bár talán még korai lenne végleges következtetéseket levonni, érdekes lenne hallani, milyen érzései vannak Robbie Keane kapcsán. Milyen benyomásokat keltett önben, és hogyan látja a jövőjét?

Jó, de végső soron az ő teljesítményei fogják tükrözni az értékét, ahogyan minden edző esetében is.

Minden nyáron a Bajnokok Ligájának főtáblája lebeg a szemünk előtt, de a valóság sajnos más képet fest. Mindössze egyszer sikerült elérni ezt a célt, akkor is egy jól összeszokott csapat segítségével. Azóta a keretünk folyamatosan fejlődik és egyre értékesebbé válik, de a siker továbbra is elkerül minket. Mi lenne a kulcs ahhoz, hogy ez a helyzet megváltozzon? Több anyagi forrásra lenne szükség, vagy inkább szakmai szempontból kellene többet dolgozni?

Több pénz, több munka – ez a verseny alapja. Nehéz lépést tartani a legnagyobb klubokkal, és ez olyan, mintha egy Skoda 120 L-essel vágnánk neki a Forma-1-es versenypályának, miközben a mellettünk dübörgő valódi versenyautók száguldanak. A különbségek hatalmasak: a csúcsklubok költségvetése túllépi az 1 milliárd eurót, míg a mi forrásaink mindössze 50 millió euróra rúgnak, ami húszszoros eltérést jelent. Olyan, mintha a gyenge négyhengeres szívómotorunkkal próbálnánk megküzdeni egy húszszoros teljesítményű gépezettel. Ez valóban kihívást jelent. Ennek ellenére kitartóan dolgozunk azon, hogy elérjük a Bajnokok Ligája főtábláját.

Több alkalommal is a siker küszöbén álltunk, ugyanakkor nem mentesültünk a hibáktól sem. Meggyőződésem, hogy minden egyes kudarc egy újabb lépcsőfok a tanulásban: vagy győzünk, vagy értékes tapasztalatokat szerzünk. Az eddigi élményeinkből tanultunk, és ezek az ismeretek irányítanak minket a céljaink felé vezető úton.

Az év végén váratlan fordulat történt, amikor kiderült, hogy a Nemzeti Sport és egy másik fél között komoly nézeteltérések alakultak ki, ami miatt hónapok óta szünetel a közös munka. Kérjük, mesélj el részletesebben, hogy mi vezetett ehhez a helyzethez, és milyen események zajlottak le az együttműködés során!

Sok minden esemény zajlott le ebben az ügyben. Szomorúan észleltem, hogy a Nemzeti Sport hozzáállása nem nyújtott igazi támogatást – és most nem csupán a Ferencváros kapcsán beszélek, hanem általánosságban a magyar sport helyzetéről és annak társadalmi megítéléséről.

Ugyanakkor mi sem vagyunk kötelesek részt venni ebben a folyamatban, ezért úgy döntöttünk, hogy nem folytatjuk az együttműködést. Nincs közöttünk harag; például Szöllősi Gyurival továbbra is tartjuk a kapcsolatot, kéthetente vagy háromhetente beszélgetünk. Egyszerűen úgy érzem, hogy ez a legjobb döntés számunkra. Innentől kezdve bármit írhatnak rólunk, mi már nem foglalkozunk ezzel. Ha valaki valóban partnerként közelít hozzánk, az más helyzet, de ha csak rosszindulatú és bántó kritikákat kapunk, akkor nincs értelme a további együttműködésnek.

Az évértékelője során kifejtette, hogy a közösségi média képes lehet teljesen felváltani a hagyományos sajtót. Ez a tendencia már a Ferencvárosnál is megfigyelhető?

Természetesen! Itt van egy egyedibb változat: Igen, és igyekszem a kollégáimat is motiválni, sőt, szinte arra ösztönözni őket, hogy lépjenek előre. Azt tartom lényegesnek, hogy közvetlen kapcsolatokat alakítsunk ki azokkal, akik mellettünk állnak, és hogy a kommunikációnk gyors, közvetlen és hatékony legyen. A hagyományos sajtónak természetesen megvan a maga jelentősége, de szükségünk van egy olyan saját médiacsatornára, amely azonnal reagál minden eseményre. A közösségi média kiváló lehetőségeket kínál számunkra ebben, és szeretnénk ezen a téren még inkább megerősödni.

A magyar sportújságírásról általában elmondható, hogy rendkívül sokszínű és dinamikus terület, amely folyamatosan alkalmazkodik a változó médiakörnyezethez és a közönség igényeihez. A sportújságírók nemcsak a versenyek és események tudósítóiként működnek, hanem a sportágak mélyebb rétegeit is feltárják, elemzéseket, interjúkat és háttérinformációkat közvetítve. A magyar sportújságírásban sok tehetséges szakember dolgozik, akik szenvedéllyel és elkötelezettséggel követik a sport világát. Ugyanakkor a fejlődő digitális platformok és a közösségi média megjelenése új kihívásokat is hozott, hiszen a gyors hírközlés igénye néha háttérbe szoríthatja a mélyreható elemzéseket. Összességében elmondható, hogy a magyar sportújságírás gazdag hagyományokkal bír, ugyanakkor folyamatosan keresi az új utakat és lehetőségeket, hogy még inkább elérje a közönséget és reflektáljon a sportágak változásaira.

Úgy vélem, hogy a magyar sportújságírásban már évek óta egy alapvetően pesszimista szemlélet uralkodik, amely sajnos a nemzeti sajátosságaink közé sorolható. Például, ha Amerikában megkérdezel valakit, hogy hogy van, szinte biztos, hogy azt válaszolja: "Jól." Franciaországban a válaszok már árnyaltabbak: "Hol így, hol úgy." Magyarországon viszont gyakran hallani a "Ó, ne is kérdezd!" megjegyzést. Én azonban nem kívánom ezzel a mentalitással folytatni, és keresem azokat az embereket, akik szintén optimistábban tekintenek a dolgokra. A sportújságíróknak joguk van ehhez a megközelítéshez, és lehet, hogy végül nekik lesz igazuk, amikor visszatérnek a hagyományos módszerekhez, mint például a Nemzeti Sport. De mi most kísérletezünk egy új irányvonal felé.

Csak egy interjú megadása egy sportlapnak vagy egy tévéműsornak már nem elegendő. Szükség van arra, hogy saját platformokat alakítsunk ki: például egy podcast-stúdiót létrehozni, alaposan átgondolt témákat kidolgozni, a megfelelő szakembereket összegyűjteni, valamint a felvételeket vágni és szerkeszteni. Ez a folyamat sokkal bonyolultabb és időigényesebb, de úgy vélem, hogy ez a jövő iránya. Terveim között szerepel, hogy meggyőzzem a kollégáimat is erről az új megközelítésről.

Ferencváros médiavilágának saját birodalmát teremtik meg?

Igen, saját közvetlen kommunikációs csatornákat építünk a Ferencváros számára. Ma már félmillió fölött van a Facebook-követőink száma, amivel valószínűleg a legerősebbek vagyunk a magyar sportban. A közösségi médiában kiemelkedően erősnek kell lennünk, mert a kommunikációs tér átalakulóban van. Ha például egy marketingügynökséggel dolgozol, és van egymilliárd forintod reklámra, azt elköltheted stadionok körüli hirdetésekre vagy közösségi médiás kampányokra. Ma már az utóbbi sokkal nagyobb hatást érhet el. A sportnak alkalmazkodnia kell ehhez a változó környezethez. Emellett egy csapatnak ki kell alakítania olyan nyitott struktúrákat, amelyekkel hatékonyan tudja befogadni és megjeleníteni a szponzorokat a közösségi médián keresztül. Az is izgalmas kérdés, hogy egy klub márkája hogyan segíthet egy cégnek, és hol húzódnak ennek a határai. Minden folyamatosan változik, és nekünk ehhez rugalmasan kell hozzáállnunk.

Ez a cikk a Régens Informatikai Zrt. támogatásával készült. Az írás elkészítéséhez az Alrite beszédfelismerő szoftverét alkalmaztuk.

Related posts