Lázár János bejelentette, hogy kárpótlást kínál az egykori devizahitelesek számára, ezzel reményt adva azoknak, akik nehéz helyzetbe kerültek a devizaalapú kölcsönök miatt.


A közlekedési miniszter véleménye szerint a kormány és a felügyeleti hatóságok mulasztottak a 2000-es évek elején, és bár jelenleg meg kell várni a bírósági eljárás befejezését, a kormány továbbra is aktívan foglalkozhat az üggyel a jövőben.

Lázár János közlekedési és építési miniszter a keddi utcafórum során osztotta meg a közönséggel, hogy hétfőn találkozott Marczingós László ügyvéddel. A miniszter hangsúlyozta, hogy az ügyvéd a devizakárosultak nevében már "sok-sok ezer embernek nyújtott segítséget", és szerinte ő a téma "legképzettebb szakértője". Ezt a fontos információt a hirado.hu számolt be.

A miniszter véleménye szerint ez a diskurzus is alátámasztotta azt a nézetét, hogy "a pokol 2004-ben kezdődött el", amikor egy szándékos állami döntés következtében devizahitelekkel helyettesítették a forintalapú kölcsönöket. Hangsúlyozta, hogy az akkori kormány és a jegybank nem álltak ki az emberek védelmében.

Valójában a forinthitelek "kiváltásáról" nem folyt szó, és érvek sorakoztathatók fel amellett, hogy a kormány és a pénzügyi felügyelet nem tettek meg mindent a hitelfelvevők megfelelő tájékoztatásáért a devizahitelekkel kapcsolatos kockázatokkal összefüggésben.

A miniszter véleménye szerint a bankok "minden devizahitelest szakszerűen becsaptak", mivel az ügyfelek nem tudhatták, hogy pontosan mit írnak alá. Továbbá kifejtette, hogy a kártalanítás ügyében, amelyhez több ezer milliárd forint szükséges, több lehetséges megoldást mérlegelnek. Hozzátette, hogy jelenleg a Kúria döntésére várnak, de említett egy közelmúltbeli bírósági ítéletet is, amelyben egy devizahiteles sikeresen perelte be bankját, és a banknak végül kártalanítania kellett. Érdekesség, hogy a per a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó MBH Bank, az Allianz Zrt. jogutódja ellen zajlott.

Lázár János kifejtette a devizahitelek ügyével kapcsolatos álláspontját: a kormánynak türelmesen meg kell várnia a magyar igazságszolgáltatás döntését és annak irányvonalát, hiszen nem maradhat tétlen, amikor olyan fontos események zajlanak, mint amilyenek most is folyamatban vannak. Hozzátette, hogy amennyiben ősszel vita alakul ki a témában, a kormány köteles lesz foglalkozni a helyzettel.

Related posts