Letöltendő szabadságvesztést kérnek arra a férfira, aki megtévesztette a közvéleményt azzal, hogy azt állította: a főváros vezetése szándékában áll eladni a Városházát.


Vádat emelt a Főváros Főügyészség azzal a férfival szemben, akit budapesti önkormányzati ingatlanok értékesítése kapcsán befolyással üzérkedéssel gyanúsítanak. A férfi nem létező fővárosi politikai kapcsolataira hivatkozva kért milliárdokat több ingatlan, például a budapesti Városháza állítólagos értékesítéséhez kapcsolódóan.

A kormánypártok által részben egy meghamisított hangfelvétel nyomán 2022-ben politikai botránnyá duzzasztott ügyben házkutatás volt Karácsony Gergely főpolgármester stábjánál is, bár addigra a Fidesz által kezdeményezett és fideszes politikus által vezetett vizsgálóbizottság is megállapította, hogy a Városháza épületének eladásáról nem született döntés, és más ingatlanértékesítésnél sem voltak irányított pályázatok. Az ügyről szóló összes cikkünk itt található.

A legfrissebb ügyészségi közlemény alapján egy férfi, aki egy ingatlanforgalmazással foglalkozó vállalkozás tagja volt, 2020 és 2021 között több tárgyaláson azt állította, hogy kapcsolatban áll a fővárosi önkormányzat és a vagyonkezelő cégek döntéshozó vezetőivel. Ezen állításaira támaszkodva azt hirdette, hogy képes befolyásolni az önkormányzati ingatlanok értékesítési pályázatainak személyre szabott kiírását, valamint biztosítani tudja, hogy az általa megnevezett vevőjelöltek győzzenek a pályázatokon. A férfi mindezért cserébe a vételár 10 százalékát kérte.

A nyomozás során nem találtak bizonyítékokat arra vonatkozóan, hogy a szóban forgó személynek ilyen kapcsolatai lettek volna. Ennek ellenére három ingatlan értékesítésénél kísérletet tett arra, hogy ezt a módszert alkalmazza. A három ingatlan közül kettőt sikerült pályázati úton értékesíteni a fővárosi önkormányzatnak. Ráadásul az egyik esetben a vádirat szerint "az a férfi nyert, akinek a cége szintén vádlott, és aki a befolyással üzérkedő vállalkozásának több mint 10 millió forintot is átutalt", miközben a nyilvános pályázaton nem volt más induló.

A másik pályázattal kapcsolatban megkeresett befektető határozottan elutasította a korrupciós ajánlatot. A harmadik ingatlan, amely a Városháza épületegyüttesét jelentette, különös figyelmet kapott: a férfi azt állította, hogy a személyre szabott pályáztatás biztosítása érdekében a 40 milliárd forintos vételár 10 százalékát igényli. Azonban, ahogyan azt már évekkel ezelőtt világosan lehetett látni, a fővárosi önkormányzat valójában nem tervezte az ingatlanegyüttes értékesítését.

A vádhatóság tájékoztatása szerint az ügyben nem csupán a befolyással üzérkedő férfi, valamint a 10 millió forintot meghaladó kenőpénzt kifizető személy érintett, hanem további két vádlott is szerepet játszik. Az ügyészség álláspontja szerint ezek a további vádlottak bizonyos cselekmények során hozzájárultak ahhoz, hogy látszatot keltsenek: a befolyással üzérkedő képes teljesíteni az általa tett ígéreteket. A közleményükben az ügyészség javaslatot tett arra, hogy a bíróság a vádlottakat végrehajtandó börtönbüntetéssel és pénzbírsággal sújtsa.

Related posts