Lezsák Sándor és társai anyagi felelősséggel tartozhatnak az egyetemi alapok elherdálásáért.

Egykoron kényelmes és biztonságos pozíciónak tűnt, ma viszont már inkább kockázatosnak számít: a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagjai hűtlen kezelés vádjával akár börtönbüntetést is kockáztatnak. Négy évvel ezelőtt ugyanis megszavazták a 127,5 milliárd forint értékű kötvényvásárlást, és most a saját vagyonukkal is felelniük kell a súlyos károkért, amelyeket az Állami Számvevőszék által feltárt döntéssorozat okozott. Megkerestük az érintetteket, hogy megtudjuk, milyen indokok vezérelték őket abban, hogy az egyetem fejlesztésére szánt forrásokat egy kockázatos, de alacsony hozamú befektetésre fordították.
A kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagjai komoly problémák elé nézhetnek az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által kifogásolt, 127,5 milliárd forintos Optima-kötvényvásárlás következtében. A helyzet súlyosságát fokozza, hogy a tagok anyagi és büntetőjogi felelősséggel tartoznak a döntéseik következményeiért.
Kialakult joggyakorlat, hogy ilyen esetekben az igen szavazat, a nem szavazat, illetve a tartózkodás alapozza meg vagy zárja ki a felelősséget
Bárándy Péter ügyvéd, aki korábban igazságügyi miniszteri posztot is betöltött, a 24.hu kérdésére kifejtette, hogy a vezető testületek tagjai a saját vagyonukkal is felelhetnek az általuk okozott kárért. Hozzátette, hogy az ilyen esetekben a büntetőeljárás során született ítélet gyakran mérvadó a felelősség megállapításában.
Bárándy kifejtette, hogy ha a bíróság megállapítja a büntetőjogi felelősséget, és a kár mértéke, aránya, valamint eloszlása egyszerűen meghatározható, továbbá a sértett polgári jogi igényt is benyújtotta, akkor a bíróság az ítéletében erről is döntést hozhat. Amennyiben azonban nem érkezett polgári jogi igény, úgy a büntetőjogi felelősség megállapítása után a sértettnek lehetősége van polgári pert indítani – tette hozzá, részletezve a szokásos eljárási rendet.
A kuratóriumi tagok természetesen nem pusztán önzetlenül végzik munkájukat: havi 1,6 millió forintos javadalmazásban részesülnek, amiért egy viszonylag kis időráfordítást igénylő, de annál nagyobb felelősséggel járó feladatot látnak el. Ezen az összegen osztoznak a felügyelőbizottság tagjai is, köztük a fideszes Kecskemét polgármestere.
A kötvényvásárlásokra négy kuratóriumi tag szavazott igennel:
A kuratórium elnöke, Csizmadia Norbert összeférhetetlenség miatt tartózkodott, ugyanakkor ő volt a javaslatok előterjesztője egy társával együtt.
Felkerestük az összes érintett felet, hogy megossza velünk a saját nézőpontját arról, miért választották a rendkívül alacsony hozamú, ámde kockázatosabb megoldást, ahelyett, hogy az államtól kapott 144 milliárd forintos pénzügyi támogatás jelentős részét az egyetem fejlesztésére fordították volna.