Ligeti Miklós: Rogán Antal ügye eltérő dimenziókat ölel fel, mint Vida Ildikó esete | 24.h


A Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója pikánsnak nevezte a helyzetet.

Ligeti Miklós felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok egyik szövetségese olyan hivatalnokát helyezte szankciós listára, aki a titkosszolgálatok működéséért is felelős. A Népszavának adott interjújában a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója kifejtette, hogy Rogán Antal esetében ez egy "teljes körű feketelista", ami éles ellentétben áll a 2014-es helyzettel. Akkor az Egyesült Államok hat névtelen köztisztviselőt zárt ki az ország területéről, ám a kitiltottak közül csak Vida Ildikó, a NAV akkori elnöke ismerte el, hogy érintett.

A bő egy évtizeddel ezelőtti szankciókhoz képest mostani lépések során az érintett amerikai vagyonok zárolására kerül sor, emellett üzleti és kereskedelmi tilalmak is életbe lépnek. A helyzet súlyosbodik, hiszen a jövőben az is szankcionálhatóvá válik, aki bármilyen formában együttműködik vagy támogatja az érintett személyt. Ligeti Miklós felveti a kérdést, hogy az amerikai hatóságok milyen mértékben érvényesítik ezeket az intézkedéseket, és mi vár a magyar kormányzati szervekre, valamint a lobbicsoportokra, amelyek a miniszter irányítása alatt működnek az Egyesült Államokban. Továbbá, Donald Trump beiktatása után felmerül a kérdés, hogy vajon lesz-e lehetőség a Rogán Antal nevével fémjelzett szankciós lista módosítására, hiszen nem lenne szerencsés, ha a ciklusát egy ilyen kényes ügy rendezésével kellene kezdenie, még akkor is, ha az államapparátus felett át kellene nyúlnia.

Egyébként nem biztos, hogy képes lenne ezt véghezvinni, hiszen a Rogán Antalt érintő bizonyítási kötelezettséget még ő sem tudja eltüntetni.

- tehát neki kell bizonyítania, hogy nem korrupt. Ligeti Miklós szerint feltűnőnek tartja, hogy az amerikai fél azután lépett, hogy a magyar kormány gyakorlatilag újraindította volna a 2013 és 2017 között virágzó, éppen Rogán Antalhoz kötődő letelepedési kötvénybizniszt, mégpedig ezúttal az idegenrendészeti törvénybe csomagolva "vendégbefektetői vízumként". Ez a mostani is főleg a vagyonos kínaiak betelepedését segítené elő, azaz a Kínával szemben kemény ellenállásáról ismert Donald Trumpnak sem valószínű, hogy kedvére lenne egy ilyen program.

Szijjártó Péter egyébként már 2021-ben arról beszélt, hogy az USA élesíti a Magnitszkij-törvényt a következő évi magyar választásokra. A külügyminiszter akkor arról beszélt, hogy az Egyesült Államok - Orbán Viktor megbuktatására - a Magnitszkij-törvényt (Global Magnitsky Act) veti be, érzékelik az amerikai előkészületeket, de mindent elkövetnek, hogy ellensúlyozzák a lépést.

Related posts