A luxusélet, a diplomataútlevelek világa és az MNB-alapítványok körüli botrányok egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek. E három elem együttesen egy olyan történetet formál, amely nemcsak a társadalmi elit életstílusát, hanem a politikai és gazdas

Váratlanul felbukkant Matolcsy György egykori jegybankelnök fia, aki a Telex megkeresésére írásban osztotta meg gondolatait.
Mint írták, Matolcsy Ádámmal való levelezés Hadházy Ákos országgyűlési képviselő posztjával indult, a független politikus ugyanis arról írt a Facebook-oldalán, hogy Matolcsy Ádám felesége Szaúd-Arábia egyik tengerre épült luxusszállodájából posztol mostanában, ahol Hadházy szerint egy éjszaka 1,4 millió forintba kerül, a nő kezén lévő órából pedig egy kisebb garzonlakást (vidéken házat) lehetne venni.
A volt jegybankelnök fia erre úgy reagált:
Hadházy és a Telex az utóbbi hetekben folyamatosan terjesztenek hamis információkat, egyértelműen politikai motivációk által vezérelve, egy lejáratókampány részeként.
Matolcsy Ádám reagált az Állami Számvevőszék jelentésére, amely a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és annak alapítványait érinti. A dokumentum alaposan körüljárja azt a kérdést is, hogy a korábbi jegybankelnök fia, valamint baráti köre hogyan élvezte az állami vagyon kezeléséből származó előnyöket.
Minden jövedelmem legális, nem élek életvitelszerűen Magyarországon immár négy éve. Édesapám már nem jegybankelnök, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, hiszen továbbra is a mérlegén vannak a vagyoneszközök
Természetesen! Íme egy egyedi változat a kérésed alapján: - fogalmazta meg.
Közölte azt is, hogy az apja, Matolcsy György már korábban adott egy részletes interjút az üggyel kapcsolatban. Bár az interjúból nem sok új információt lehetett kiolvasni, a volt MNB-elnök az Indexnek elmondta, hogy az Állami Számvevőszék által a jegybanki vagyonnal kapcsolatos számításokban elkövetett hiba "felfoghatatlan".
Matolcsy Ádám kiemelte, szívesen válaszol az olyan kérdésekre, amelyeket nem egy előre megírt forgatókönyv alapján, politikai érdekből tesznek fel neki.
Mint írta, szerinte az MNB-ügy politikai indíttatású, különösen amiatt, ahogyan azt a sajtó tálalja. "A lejáratási kísérleteket - melyeket magam igencsak méltatlannak tartok édesapámmal szemben - elsősorban gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítom, de még az ilyen szembenállás sem ad alapot arra például egy Állami Számvevőszéknek, hogy szakmaiatlan tartalmú jelentéssel tévessze meg a közvéleményt.
Matolcsy Ádámot arról faggatták, hogy miből tartja fenn magát. Elmondása szerint több külföldi érdekeltsége van, és jelenlegi jövedelmeinek döntő része is ezekből a külföldi cégekből ered. Véleménye szerint a médiában megjelenő képek szándékosan eltúlozzák a valóságot, és a rosszindulatú lejáratókampányok evidenciájaként értelmezhetőek. Amikor arra a kérdésre válaszoltak, hogy van-e részesedése bármilyen magántőkealapban, és ha igen, melyek ezek, azt válaszolta, hogy mind Magyarországon, mind külföldön rendelkezik befektetési jegyekkel, de a pontos részletek nem kerültek nyilvánosságra.
Rákérdeztek nála arra is, hogy valóban Kovács Petra álnéven levelezett-e több tucat cégvezetővel, köztük a Quartz Alapkezelő, a lengyel GTC és a svájci Ultima Capital ügyeivel összefüggésben (erről a Válasz Online márciusban beszámolt), és ha igen, milyen alapokra helyezhető ez a gyakorlat. Matolcsy erre úgy reagált, hogy minden kommunikációja, találkozója és tárgyalása a jogszabályok és szabályzatok teljes körű betartásával zajlott, és hangsúlyozta, hogy a jövőben is fenntartja ezt a gyakorlatot. Az álnéven írt levelek ügyében azt közölte:
Bár tanulmányoztam Kováts Petra "álnevén" publikált sajtóhisztéria írásait, mélységesen elítélem, hogy a média képviselői nőként próbálnak megjeleníteni engem.
Szerinte a mai világban már semmi nem lepi meg, amikor politikusok és újságírók bármit kitalálhatnak következmények nélkül. "Például, amikor az RTL híradója lehoz egy tudósítást arról, hogy állítólag New Yorkban élek - amikor a valóság az, hogy 4 éve nem voltam még New York államában sem -, és ezt egy teljesen más kontinensen készült fényképpel próbálták bizonyítani."
Arra, hogy hogyan juthattak hozzá a baráti körének cégei által kezelt magántőkealapok olyan ingatlanokhoz, amelyek korábban jegybanki alapítványok tulajdonában álltak, azt felelte, kérdezzük meg az érintetteket, de feltételezi, hogy "minden tranzakció a hatályos jogszabályok betartásával, piaci árazáson zajlott".
Matolcsy Ádám véleménye szerint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése nem igazolja a piaci verseny korlátozását. "Az ÁSZ csupán annyit rögzített, hogy ezek a cégek jelentős mennyiségű megbízást nyertek el a megrendelőiktől, de még ők sem mertek azt állítani, hogy ez a folyamat érdemtelen lenne."
Kérdezték arról is, miért lakott abban a svábhegyi villában, amit az MNB alapítványa kutatási központnak vett meg, majd később eladta. Matolcsy Ádám erre azt felelte, nem költözött be, csupán egy időszakra kibérelte, de soha nem tartózkodott benne úgy, hogy az alapítványi tulajdonban volt. "A svábhegyi villa időszakos kibérlésére vonatkozó lehetőséget a Quartz Alapkezelő közvetítette felém, mivel az alapkezelő által intézményi befektetők javára kezelt vagyonkezelési politika ezt a hasznosítási formát lehetővé tette."
Arra a kérdésre, hogy most hol él elsősorban, Matolcsy Ádám a családjára hivatkozva nem szeretett volna válaszolni.
Viszont annyit megosztott velem, hogy gyakran hazalátogat, legutóbb április elején volt otthon. Nem aggódik amiatt, hogy ha visszatérne, esetleg letartóztatnák, mivel semmilyen indokot nem szolgáltatott erre.
A kérdés azért merül föl, mert az MNB-alapítványok ügyében hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz a rendőrség.
Matolcsy Ádámot faggatták arról is, hogy miért rendelkezik diplomataútlevéllel, de a válaszára ezúttal is csak annyit mondott, hogy nem tud erre reagálni.