Orbán Viktor a Magyar Közlönyben bejelentette, hogy célja egy kiadatási egyezmény megkötése Kínával. Az egyezmény elősegítené a két ország közötti jogi együttműködést, és lehetőséget adna arra, hogy a bűncselekmények miatt elítélt személyeket visszatéríts


Tuzson Bence igazságügyi miniszter, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter támogatásával, javaslatot tett arra, hogy Magyarország és a Kínai Népköztársaság között kiadatási megállapodás jöjjön létre. Ezt a Magyar Közlönyben megjelent miniszterelnöki határozat is megerősíti, jelezve a két ország közötti jogi együttműködés erősítésének szándékát.

Orbán Viktor megbízást ad az igazságügyi miniszternek, hogy a tárgyalásokon résztvevő személyeket kijelölje. Ezen kívül ő, vagy az általa megnevezett személy fogja aláírni a kiadatási egyezmény szövegtervezetét. Az egyezmény létrehozásához szükséges meghatalmazási okiratot Szijjártó Péter feladata lesz kiadni.

Tuzson Bencének - a külgazdasági és külügyminiszterrel egyetértésben - az egyezmény létrehozása után haladéktalanul a kormány elé kell terjesztenie a határozat tervezetét, amely a végleges szöveg megállapítására ad felhatalmazást.

A legfrissebb sajtóhírek alapján a kölcsönös kiadatási egyezmény megkötése Hszi Csin-ping budapesti látogatása során vált hivatalossá. Az előző évben nyilvánosságra hozott népszámlálási adatok szerint Magyarországon már több mint 18 ezer kínai állampolgár él. Ez a szám nem csupán statisztikai érdekesség, hanem fontos emberi jogi aspektusokat is felvet. Emlékezetes, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága egy tajvani férfi ügyében precedens értékű döntést hozott, kimondva, hogy a férfi Kínának való kiadása sértené az Emberi Jogok Európai Egyezménye 3. cikkét, amely a kínzás tilalmát fogalmazza meg.

Related posts