Magyar Péter: A Fidesz népszerűsége a női választók körében elsősorban annak tudható be, hogy a nyugdíjasok között a hölgyek aránya jóval magasabb.
Magyar Péter, a párt új vezetője, először lépett fel határon túli magyar közönség előtt. Hétfő este a szlovákiai Révkomáromban tartott eseményen Ódor Lajos, a volt szlovák miniszterelnök és a liberális Progresszív Szlovákia (PS) EP-képviselője volt a beszélgetőtársa. A rendezvény teltházas érdeklődés mellett zajlott, amelyet Munk Veronika, a Denník N - Napunk innovációs vezetője moderált.
Munk nyitásként megkérdezte a politikusokat, mit szólnak hozzá, hogy Keszegh Béla révkomáromi polgármester nemrégen véleménycikket írt, miszerint sokak szerint be kellett volna tiltani ezt a beszélgetést.
A magyar közösség tagjai örömmel fogadták, hogy a polgármester végül nem lépett közbe a rendezvény betiltásával. Az ő véleménye szerint a helyi propaganda hamis állításokat terjeszt, miszerint a Matica-ház, amely otthont ad a programnak, magyarellenes helyszín lenne. Ezzel szemben ő határozottan állítja, hogy ez nem így van. Ódor számára pedig elképzelhetetlen, hogy valaki megpróbálja megakadályozni egy ilyen fontos beszélgetés lebonyolítását.
A legújabb közvéleménykutatások alapján a PS és a Tisza előnyben vannak a kormánypárttal szemben, ezért Munk érdeklődött a két politikus véleménye iránt a mérések kapcsán.
Ódor másodrangúnak titulálta az adatokat, hangsúlyozva, hogy a leglényegesebb kérdés az, miért szükséges a kormány megbuktatása. Véleménye szerint a Fico-féle vezetés már nem foglalkozik az állampolgárok ügyeivel, csupán a saját érdekeikre koncentrálnak. A júniusi EP-választás során már sikerült legyőzniük Fico pártját, és ha képesek bemutatni egy vonzó alternatívát, akkor az emberek elégedetlensége miatt nagy valószínűséggel rájuk szavaznak a következő választáson.
Magyar hangsúlyozta, mennyire lényeges a valós alternatívák ismertetése. Kifejtette, hogy céljuk, hogy megoldási javaslataikat minél szélesebb körben, személyesen elérjék az emberekhez. Ennek érdekében jelenleg országjárásba kezdtek, amely lehetőséget ad arra, hogy közvetlen kapcsolatba lépjenek a közönséggel.
Munk megkérdezte Magyartól, hogy ha kormányra kerülnének, mivel kezdenék a munkát. A tisztségviselő hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök-jelöltjük személyéről még nem született döntés, így nem lehet biztosan tudni, hogy ő lesz az. Azonban a pártnak már vannak jól körvonalazott programpontjai. Az elsődleges céljuk az uniós források hazai visszahozatala, ennek érdekében azonnal csatlakoznának az Európai Ügyészséghez. További terveik között szerepel a "propaganda minisztérium" megszüntetése, valamint az alaptörvény módosítása, hogy a miniszterelnöki tisztséget legfeljebb nyolc évig lehessen betölteni.
Az alkotmányos reformok kapcsán Munk felvetette a kérdést, hogy Ódor és Magyar hogyan viszonyulna a leváltott hatalomhoz hűséges állami intézményekhez és vezetőkhöz. Érdemes megjegyezni, hogy mind a szlovák, mind a magyar kormánypárt előre gondolkodik, és felkészül a lehetséges választási kudarcokra.
Ódor azt mondta, ha valódi rendszerváltás lesz, és nem csak kormányváltás, akkor a kulcspozíciókba transzparens módon, valódi szakértőket kell majd ültetni. Öt és fél hónapig tartó kormányzása alatt minden minisztériumban talált olyan dolgozókat, akik szem előtt tartották az emberek érdekeit. A munkakultúrán viszont változtatni kellene, mert sokan a "földesúr típusú menedzsmenthez" vannak szokva, vagyis arra várnak, hogy mit mond a miniszterelnök, egyébként pedig "kussban vannak".
Magyar elmondta, hogy semmi gondjuk sincs az állami tisztviselőkkel, még mindig nagyon jó szakemberek dolgoznak az állami szerveknél. Szerinte kormányváltás után az igazságszolgáltatás függetlenségének teljes helyreállítása és a legfőbb ügyész lecserélése a kulcsfontosságú. Munk közbevetésére, miszerint utóbbihoz kétharmados többség kell, azt mondta, hogy
A véleménye szerint, ha megszüntetik a propagandát, a Fidesz népszerűsége drámaian csökkenni fog, mivel nem lesz lehetőségük fenntartani a hazugságok hálózatát. Ráadásul, ha a két párt között 20 százalékos eltérés van, megnyílna az út egy előrehozott választás előtt, ami akár a kétharmados többség elnyerését is lehetővé tenné.
Felmerült a PS és a Tisza személyzeti politikájának eltérése is. Míg a PS aktívan támogatja több politikai figura kibontakozását, a Tisza továbbra is a "one man show" formátumot követi, ahol egyetlen vezető dominál.
Magyar ezzel összefüggésben kiemelte, hogy a két párt alaphelyzete lényegesen eltér egymástól: míg a PS egy már meglévő politikai entitás, a Tisza egy dinamikusan, alulról építkező közösségként van jelen. Véleménye szerint a pártja már nem csupán a tipikus "one man show"-t képviseli, hiszen rendelkeznek Európai Parlamenti és fővárosi képviselőkkel is. Ugyanakkor az új politikai tagjaikat tudatosan védi a hirtelen jött nyomástól és elvárásoktól.
"A gyalázkodás már a mindennapjaim része lett, de amikor a gyerekeim is a célkeresztbe kerülnek, az már túl sok. Ezt a terhet kevesen bírják el" - hívta fel a figyelmet Menczer Tamás a múlt heti pécsi esemény kapcsán.
Amikor Munk rákérdezett a szakpolitikai vízióikra, Ódor kifejtette, hogy a választók nem fognak 40 oldalas dokumentumokat átnézni, ezért az üzeneteket frappáns jelszavakkal és figyelemfelkeltő szimbólumokkal kell közvetíteni. A kormányzás viszont már megkívánja a részletes szakpolitikai programot. Ódor véleménye szerint a jelenlegi kormány nem rendelkezik ilyen irányvonalakkal, így csupán céltalanul bolyonganak.
"Ficón is látszik, hogy nagyon unja a dolgot. Nincs energiája, víziója, és fel van háborodva, ha érdemi kérdést tesznek fel neki" - jellemezte a szlovák miniszterelnököt.
Magyar is elmondta, hogy a választók nem olvasnak hosszú programokat, de a víziók és programpontok ettől még fontosak. A Tisza rendelkezik is már ilyenekkel, az egészségügybe például azonnal 500 milliárd forintot csoportosítanának át. "Nem az fog minket érdekelni, hogy nálunk maradjon a hatalom, és 20 évig kormányozzunk. Klebersberg Kunó sem ezért fektetett az oktatásba" - jelentette ki.
Orbánról külön is beszélt. Rámutatott, hogy a miniszterelnöknek adódott alkalma arra, hogy egy olyan regionális hatalmat formáljon, mint Lengyelország, a meglévő összeszerelő üzemekre alapozva. Ám ez a lehetőség valahogy elsiklott. Jelenleg pedig úgy tűnik, Orbánt már nem köti le a belpolitikai színtér.
Munk felidézte, hogy a "latte avokádós" kifejezés Magyarral és Ódorral kapcsolatban is felbukkant. Orbán Tusványoson Magyart illette ezzel a jelzővel, míg Ódor kapcsán egy plakátkampányban használták ezt a megnevezést.
Ódor a szóban forgó plakátkampányt teljes ostobaságnak titulálta. Véleménye szerint a plakátokra már bármit fel lehet tüntetni, az igazság pedig már rég nem számít. Ezt még inkább alátámasztja, hogy olyan helyről érkezett, ahol "valószínűleg azt sem tudják, mi az a latte avokádó." Emellett elárulta, hogy a sört sokkal inkább kedveli, mint a kávét.
Magyar szerint Orbánék azért dobják be a latte avokádóhoz hasonló dolgokat, mert nem akarnak a valódi problémákról beszélni. "Ezek gumicsontok, amikre még a magát függetlennek tartó sajtó is felül. Ilyenekről írnak, ahelyett, hogy például a hugyogi problémákkal foglalkoznának. Clickbait újságírás folyik. De nem akarom a sajtót bántani".
A beszélgetés végén szóba került az Orbán-kormány által jelentős mértékben támogatott szlovákiai magyarság helyzete is. Munk érdeklődött Magyar véleménye iránt, hogy miért foglalkoztatja annyira a felvidéki közösség sorsa, hiszen ők a kettős állampolgárság tilalmának következtében még csak szavazati jogot sem élveznek a magyarországi választásokon.
Magyar elmondta, hogy a mai napig keserű emlékként él benne a 2004-es népszavazás, amivel "arcon csapták a külhoni magyarokat". Megígérte, hogy a Tisza-kormány nem vesz majd el szerzett jogokat. A magyar adófizetői pénzből finanszírozott, felvidéki projektekre szánt Bethlen Gábor-alapot is megtartják, csak annyit akar, hogy átláthatóan, politikai befolyás nélkül működjön. Felvidékre pedig azért látogat el, mert az itt élő magyarok ugyanúgy részei a magyar nemzetnek, mint a Magyarországon élők.
A panelbeszélgetés végén két érdeklődő kérdést tett fel. Az egyik kérdező a női szavazók megnyerésére vonatkozó stratégiát firtatta, különös figyelmet fordítva Magyar Attila politikai megközelítésére. A legfrissebb közvéleménykutatási adatok alapján a Fidesz ebben a választói csoportban előnyben van, azonban sok nő véleménye megoszlott Magyar viselkedése miatt, ami a múltbeli kapcsolataival és a volt feleségével szembeni attitűdjével függ össze. E tényezők komoly aggodalmakat ébresztenek a női választók körében, akik a politikai döntéshozók emberi oldalát is mérlegelik.
A propaganda igyekszik erőszakos személyiségként bemutatni, ezt pedig "sértett, fideszesek által támogatott" egyének segítségével teszi. Az érintett állítja, hogy soha senki nem mondta, hogy bántalmazta volna, még Varga Judit sem. Ez viszont ellentmondásban áll Varga korábbi nyilatkozataival, hiszen Hajdú Péternek arról számolt be, hogy volt férje terhes állapotban nekilökte egy ajtónak, és más alkalommal bezárta egy szobába, ahonnan a gyermeke mentette ki.
A közvéleménykutatások eredményeit Magyar azzal indokolta, hogy a Fidesz népszerűsége a női választók körében elsősorban a nyugdíjasok magasabb arányának tudható be, hiszen ez a csoport jellemzően nőkből áll. Érdekes módon ez az egyetlen életkor, ahol a Tisza még nem dominál. Magyar ugyanakkor elismerte, hogy további lépéseket kell tenniük a nők támogatásának megszerzésére. Számos szakpolitikai javaslatot terveznek, többek között a családon belüli erőszak elleni fellépést, amely területen a Fidesz eddig nem mutatott kezdeményezést.
A második nézői kérdés az orosz hibrid hadviselés politikai hatásaira irányult. Magyar kifejtette, hogy a nagyhatalmak hajlamosak arra, hogy befolyásolják a kisebb országok politikai folyamatait. Ez a dinamikus viszony Magyarország és Szlovákia között is megfigyelhető. Az okok pontos feltárása azonban még mindig rejtély marad számunkra, és csak spekulálhatunk a mögöttes motivációkról.