Magyar Péter legújabb szövetségese egy impozáns, 928 millió forintos szolgálati villát épít, amely a modern építészet remekműveként tűnik majd fel.


Ruszin-Szendi Romulusz - akárcsak Magyar Péter - csak miután eltávolították magas rangú állami pozíciójából, kezdett el nyilvánosan bírálni a kormányt. A volt vezérkari főnök első politikai megnyilvánulása a Tisza Párt évértékelő eseményén történt, ahol a honvédelemért felelős szakpolitikusaként lépett fel.

Információink szerint Ruszin-Szendi Romuluszt két ok miatt menesztették a Honvédség éléről: egyrészt az ígéretével ellentétben nem sikerült neki a hadsereget a harcászati szintről magasabb, hadműveleti szintre emelni.

A korabeli hírek alapján Ruszin-Szendi Romulusz felmentésének hátterében az állt, hogy a volt vezérkari főnök nem volt képes hatékonyan alkalmazkodni Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter által a honvédelem modernizálása és átszervezése érdekében megfogalmazott követelményekhez.

Kiemelendő, hogy 2022-ben Ruszin-Szendi Ukrajnába látogatott, ahol több olyan helyszínt is felkeresett, amelyek a gyanú szerint orosz háborús bűncselekmények színhelyei voltak. E látogatása során találkozott Valerij Zaluzsnijjal, az ukrán hadsereg főparancsnokával, aki akkoriban ezt mondta:

A magyar kormány a háború kitörése óta világos politikai irányvonalat képvisel. Orbán Viktor miniszterelnök határozottan elítélte a konfliktust, ugyanakkor folyamatosan az azonnali tűzszünet és a béke mellett állt ki. A kormány számos ukrajnai menekültet támogatott, ám harcászati segítségnyújtásra soha nem vállalkozott.

Az elbocsátás másik oka pedig az az ügy lehetett, amelyről az egyik forrásunk így fogalmazott:

Dunakeszin egy szolgálati villa építése zajlott, amelynek költségei körülbelül 1 milliárd forintra rúgtak – bár a pontos számot nem tudom megmondani. Az építkezés jogszerű eljárás keretein belül valósult meg, de a kiadások mértéke valóban megdöbbentő, és az elszámolás körüli kérdések is fejtörést okoznak. Információim szerint ezek a tényezők vezettek Ruszin-Szendi Romulusz menesztéséhez.

Az Index birtokába jutott egy összesen 15 oldalnyi főkönyvi kivonat, amely egy 161-es főkönyvi beruházási számlára elszámolt anyagköltségeket tartalmaz. A tételes elszámolás szerint a Dunakeszin felépített villát 244 millió 400 ezer forintért szerezték be, majd több mint 683 millió forint értékben felújítást végeztek az ingatlanon. A tételes elszámolás elképesztően hosszú, több ezer tételt tartalmaz.

A listán feltüntették a számviteli bizonylatok számát is, így meg tudtunk győződni a kimutatás hitelességéről is. Szúrópróba szerint ellenőriztünk legalább 100 tételt, illetve több számlán az a helyrajzi szám szerepel, ahol Ruszin-Szendi Romulusz szolgálati villája található. Az Index forrása így fogalmazott:

A biztosítékot teljesen kiverte Ruszin-Szendi Romulusz az elszámolás során. Nem szeretném belemerülni, hogy pontosan hol csúszott el a dolog, de az egyértelmű volt, hogy távoznia kell. A neve hallatán az emberek csak elhúzták a szájukat. Annyit még hozzáfűznék, hogy az elszámolás további kérdéseket is felvetett, amelyek a helyzet bonyolultságát csak fokozzák.

Valószínűsíthető, hogy e két ügy következményeként Szalay-Bobrovniczky Kristóf ajánlására Novák Katalin köztársasági elnök 2023. április 26-án kiadott határozatában - a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény 5. § (1) bek. a) pontjára hivatkozva - április 27-i hatállyal felmentette beosztásából Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, aki a Honvéd Vezérkar vezetője volt. Két hónappal később, június 23-án pedig a Magyar Honvédségtől is eltávolították.

Ruszin-Szendi 2023 májusában volt 50 éves, vagyis 45 elmúlt, és az előírt 25 helyett már 28 év szolgálati ideje volt, így tökéletesen megfelelt a 8/2023-as veszélyhelyzeti kormányrendelet előírásainak, amelyre hivatkozva az előző hónapokban már több száz másik tisztet, főtisztet küldtek el a honvédségtől.

Az Indexhez eljutottak a könyvelési nyilvántartások, amelyek a szolgálati villa elszámolásával kapcsolatos részleteket tartalmazzák.

Bemutatjuk, hogy milyen különböző tételeket számoltak el a Dunakeszin felépített szolgálati villával kapcsolatban:

A főkönyvi kivonatban kizárólag az egymillió forintot meghaladó tételek szerepelnek, mindössze két oldalon feltüntetve. A teljes elszámolás értéke pedig meghaladja a 928 millió forintot.

Információink alapján minden vezérkari főnök számára biztosítanak szolgálati lakást. Azonban a korábbi vezetők által használt ingatlanokhoz képest a Dunakeszin található szolgálati villa ára hatszorosára emelkedett. Forrásaink szerint az új vezérkari főnök éppen a túlságosan fényűző és feleslegesen hivalkodó jellegű építmény miatt döntött úgy, hogy nem költözik be az extrém magas költségű ingatlanba.

Érdekes párhuzamra bukkantunk: Magyar Péter esetében, miután elvesztette a milliós fizetését, és nem tudott tovább a megszokott fényűzésben élni, azonnal bírálni kezdte a kormányt. Fontos megjegyezni, hogy nem csupán szakmai indokok álltak a háttérben, hanem az extrém elszámolási viták is hozzájárultak a menesztéséhez.

Az Index telefonon kereste az ügyben Ruszin-Szendi Romuluszt, aki lapunknak nem kívánt válaszolni. A Tisza Párt sajtófőnökét ajánlotta figyelmünkbe, pedig többször, külön említettük neki, hogy a pártot és Magyar Péter személyét nem érinti a megkeresésünk, hiszen a Tisza Párt álláspontja egyértelmű.

A szerda esti hivatalos közlemény és a csütörtöki pártelnöki nyilatkozat szerint "kedden ország-világ előtt világossá vált, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit is sértve, valótlan állításokat fogalmazott meg Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök 2022-es ukrajnai küldetésével kapcsolatban." A Tisza Párt úgy véli, hogy a honvédelmi miniszter azt állította, miszerint "Ruszin-Szendi altábornagy engedély nélkül utazott 2022-ben az ukrán frontra, és 'mandátum nélkül' tárgyalt ukrán vezetőkkel." Ezzel szemben a tények azt mutatják, hogy a volt vezérkari főnök a miniszterelnök tudtával és engedélyével indult a frontra, hogy közvetlen információkat gyűjtsön az orosz-ukrán konfliktusról. Az ukrajnai misszió során szerzett tapasztalatairól Ruszin-Szendi altábornagy jelentést készített, amelyet Orbán Viktor részére nyújtott be.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter véleménye szerint, ha egy korábbi vezérkari főnök "belép a politikai színtérre", az komoly veszélyt jelenthet a honvédség egységére, hiszen ez elbizonytalaníthatja a katonai állományt, különösen háborús körülmények között. A miniszter említést tett arról is, hogy két vezérkari főnökkel volt lehetősége együtt dolgozni: az egyik Ruszin-Szendi Romulusz, aki a Tisza Párt eseményén beszélt, a másik pedig a jelenlegi vezérkari főnök, Böröndi Gábor vezérezredes.

A miniszter szavai szerint Ruszin-Szendi Romulusz felmentésének javaslata "rövid közös munka után" került napirendre, mivel nem volt meggyőződve arról, hogy a vezérkari főnök képes lenne a hadsereget a harcászati szintről a magasabb, hadműveleti szintre fejleszteni, ami elengedhetetlen a magyar emberek érdekeinek védelméhez. A miniszter úgy véli, hogy Ruszin-Szendi folyamatosan szerepzavarban van, és hogy "beszél, beszél és beszél", de a tettek helyett inkább a szavakra összpontosít. Ezen kívül megkérdőjelezte, hogy milyen mandátum alapján folytatott tárgyalásokat a vezérkari főnök a politikai szereplőkkel.

Egy magas rangú katonai vezető kezében óriási hatalom összpontosul, amely könnyen vezethet olyan helyzetekhez, amelyeket akár véletlenül, megfelelési kényszerből teremt meg – hangsúlyozta a miniszter. Szerinte ez a jelenség "teljes szereptévesztésnek" minősül, és aki így cselekszik, az nyilvánvalóan nem alkalmas a feladatára. "Ilyen körülmények között már csak a honvédség külső destabilizálására képes" – tette hozzá.

Majd egy későbbi közleményében a miniszter hozzátette: "Ruszin úr maga állítja a vele folytatott performanszában, hogy a NATO és az EU katonai vezetőit Ukrajna erővel való támogatására buzdította, ellentétesen a magyar kormány álláspontjával. Brüsszel imádata közben a Tisza Párt azt sem veszi észre, hogy a világ megváltozott. Ma már Donald Trump amerikai elnök kritizálja Zelenszkijt és Ukrajna eszetlen támogatását."

Korábban Hadházy Ákos is beleszállt Ruszin-Szendi Romuluszba, aki szerint a volt vezérkari főnök elkente a katonai és erkölcsi szempontból is legsúlyosabb ügyet, a kétezer tisztet érintő nagy tisztogatást, ami ugyan nem az ő döntése volt, de végrehajtotta. Emellett több súlyos ügyet is felemlegetett átláthatatlan fegyverbeszerzésekről, oroszpárti háborús narratíváról és luxusjetes utazásról írva,

Related posts