Magyarország év végén végérvényesen lemond az uniós támogatások egy részéről.
A Népszava beszámolója szerint Magyarország sorsa most már megpecsételődni látszik: két hét múlva a várakozások szerint több mint egymilliárd euró (több mint 400 milliárd forint) támogatásra lehet búcsút inteni a 2021-2027 közötti európai uniós keretből. A hatóságok eddig csupán kudarcot vallottak a Brüsszel által befagyasztott források feloldásához szükséges feltételek teljesítésében, és a lap értesülései alapján a novemberben bevezetett közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény módosítása sem hozta meg a kívánt eredményeket. Az Európai Bizottság már a hét elején visszautasíthatja a javasolt változtatásokat, amivel tovább súlyosbodhat a helyzet.
Brüsszel 2022 őszén határozott lépést tett, amikor 6,3 milliárd eurónyi támogatást befagyasztott, valamint megtiltotta az uniós intézmények számára, hogy anyagi segítséget nyújtsanak a közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak és az általuk fenntartott jogi személyeknek. Ez a döntés jelentős következményekkel járt, mivel a 21 modellt váltott egyetem elveszítette azt a lehetőséget, hogy a kifutó szerződéseik után részt vegyenek az Erasmus+ oktatási csereprogramban és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban. Az uniós döntéshozók azzal indokolták lépésüket, hogy a közösségi forrásokkal kapcsolatos magas szintű korrupció gyakran büntetlenül marad, ami komoly kockázatot jelent az európai támogatások szabályos felhasználására nézve.
A brüsszeli Bizottság tavaly decemberben alaposan megvizsgálta a helyzetet, és arra a következtetésre jutott, hogy Magyarország nem teljesítette azokat az elvárt lépéseket, amelyeket a közösségi normák megkövetelnek. Különösen kifogásolták, hogy a jogalkotók nem terjesztették ki az Integritás Hatóság jogosítványait, amely a európai uniós forrásokkal kapcsolatos visszaélések felszámolására hivatott. A Népszava cikke figyelmeztet arra, hogy ha jövőre és az azt követő időszakban sem történik előrelépés, akkor a következő években is jelentős támogatások fognak eltűnni a Magyarország számára rendelkezésre álló fejlesztési alapból, egészen addig, amíg a 6,3 milliárd euró végleg eltűnik a látóhatárról.