Magyarország bejelentette, hogy elhagyja a Nemzetközi Büntetőbíróságot, ami jelentős lépés a nemzetközi jogi keretekben. Ez a döntés várhatóan széleskörű vitákat generál, mivel a bíróság kulcsszerepet játszik a háborús bűncselekmények és az emberi jogi vi

A kormány határozatot hozott arról, hogy megszünteti tagságát a Nemzetközi Büntetőbíróságban (ICC) – jelentette be Gulyás Gergely az MTI-nek.
A Miniszterelnökséget irányító miniszter tájékoztatása szerint a kormány csütörtökön fogja megkezdeni a felmondási eljárást, mindezt az alkotmányos és nemzetközi jogi normák betartásával.
A 24.hu tavaly júliusban értesült arról, hogy egy májusi kormányülés keretében Gulyás Gergely, Tuzson Bence igazságügyi miniszter, valamint Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter különös feladatot kaptak. A megbízásuk az volt, hogy készítsenek egy részletes feljegyzést a miniszterelnök számára, amely a Magyarország ICC-ből való kilépésének lehetséges következményeit taglalja.
Tavaly nyáron a kormány lapunk ezzel kapcsolatos megkeresésére azt válaszolta, hogy bár elfogadtuk az (ICC) alapokmányát, de az erről szóló nemzetközi egyezményt alkotmányossági okokból nem hirdette ki a Parlament. Akkor azt írták, hogy ezért Magyarországon "nem hajtható végre semmilyen intézkedés a Nemzetközi Büntetőbíróság döntéseivel kapcsolatban".