Magyarország esetében a jogállamisági mechanizmus következményeként több mint 1 milliárd euró uniós támogatás elvesztésével nézhet szembe.


A magyar kormány nem tudta teljesíteni az uniós források felhasználására vonatkozó előírásokat, ezért az Európai Bizottság szóvivője bejelentette, hogy az ország elveszíti az 1,04 milliárd eurós első részletet. Ezzel párhuzamosan Magyarország hozzáférése a Nemzeti Újjáépítési Terv forrásaihoz is megszűnt, ami súlyos pénzügyi kihívások elé állította az országot. Jelenleg Magyarország az egyetlen uniós tagállam, amely nem részesülhet az európai gazdaságélénkítő program juttatásaiból.

Magyarország 1,04 milliárd euró uniós forrástól esik el a feltételességi mechanizmus keretében. Ez az első ilyen eset az EU történetében - erősítette meg Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője a PAP lengyel hírügynökségnek adott interjújában, amit a Wiadomosci szemlézett. Mint írják, a "pénzeszközök a magyar kormány tétlensége miatt vesznek el visszavonhatatlanul" - szúrta ki a 444.hu.

A pénzeszközök visszatartásának hátterében az áll, hogy Magyarország nem teljesítette az EU Tanácsának 2022 decemberében bevezetett kötelező intézkedéseit.

A magyar kormány nem biztosította az uniós források elköltésének átláthatóságát, különösen a közbeszerzések terén, és nem vezetett be korrupcióellenes mechanizmusokat.

Ezek a források a 2022-es kötelezettségvállalásokhoz kapcsolódnak, és nem lesznek behajthatók. A magyar kormány nem teljesítette az uniós források felhasználására vonatkozó előírásokat, ami miatt elveszíti az 1,04 milliárd eurós első részletet.

A hírek szerint a Budapest ellen bevezetett feltételes mechanizmus célja az EU pénzügyi érdekeinek védelme. Magyarország számára ez különösen súlyos következményekkel jár, mivel elvesztette a Nemzeti Újjáépítési Terv keretein belül elérhető támogatásokat, ami komoly pénzügyi nehézségekhez vezetett.

Az említett kijelentéssel összefüggésben az Index megkereste a Pénzügyminisztériumot. A válasz beérkezése után cikkünket aktualizálni fogjuk.

Magyarország további forrásokat kockáztat, amennyiben elmarad a javasolt korrekciós intézkedések végrehajtásától. 2025 végére újabb 1,1 milliárd euró elvesztése válhat valósággá. Brüsszel a kialakult helyzetért Orbán Viktor miniszterelnök kormányát vonja felelősségre.

Jelenleg Magyarország az egyetlen uniós tagállam, amely nem élvezheti az európai gazdaságélénkítési program nyújtotta források előnyeit. Az ország nemzeti fejlesztési terve (NIP) összesen több mint 10 milliárd euróra rúg, amelyből 6,5 milliárd euró támogatás formájában, míg 3,9 milliárd euró hitelként áll rendelkezésre.

Mint korábban írtuk, Magyarországra június óta nem érkeztek uniós pénzek, és a jelek szerint a közeljövőben sem fog felgyorsulni a folyamat.

A Magyar Helsinki Bizottság december elején nyilvánosságra hozta, hogy a kormány továbbra is elmarad az uniós forrásokhoz való hozzáféréshez szükséges feltételek teljesítésével. A szervezet hangsúlyozta, hogy nem történtek megfelelő intézkedések az Európai Bizottság és a tagállamok által kiemelt jogállamisági és emberi jogi problémák átfogó megoldása érdekében.

A 27 úgynevezett "szupermérföldkő" közül 10 még mindig teljesítésre vár. Elengedhetetlen, hogy sürgős és hatékony lépéseket tegyünk, hogy az ország és lakói végre hozzáférhessenek az uniós támogatásokhoz.

- írták.

Az év végén várható egy újabb uniós döntés a feltételességi mechanizmussal kapcsolatban, ezért öt civil szervezet - az Amnesty International Magyarország, a K-Monitor, a Magyar Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért és a Transparency International Magyarország - részletes értékelést készített a kormány eddigi lépéseiről.

A vizsgálat során arra a következtetésre jutottunk, hogy az Európai Bizottság által meghatározott 27 szupermérföldkő közül, amelyeket legkésőbb 2023 első negyedéig teljesíteni kellett volna, több még nem került elérésre.

"Amennyiben azonban a következő mérföldköveket, valamint általánosságban a feltételességi mechanizmust, és az Alapjogi Charta követelményeinek való megfelelést figyelembe vesszük, a helyzet még sötétebb képet mutat. Igaz, hogy a magyar kormány tett néhány jogalkotási és adminisztratív lépést az uniós forrásokhoz való hozzáférés elősegítése érdekében, de a reformok végrehajtása jelentősen elmarad a várt ütemtől, és a kormány elkötelezettsége legalábbis megkérdőjelezhető" - áll a közleményben.

Related posts