"Másfél éjszaka" Párizs varázslatos fényei felett, magánrepülőn 18 millió forintért, míg egy másfél napos davosi tartózkodás már 37 millióba kerül - így ünnepli Nagy Márton a repülés izgalmát és a luxus életstílust.
Nagy Márton a külföldi utazásain igénybe vette a 40 eurós napidíjat is, csak ezen a jogcímen több mint kétmillió forintot vett fel.
Szinte pontosan egy évvel ezelőtt, 2024. január 19-én, a svájci Davosban zajlott a hagyományos éves Világgazdasági Fórum utolsó napjának eseménysorozata. Aznap a színpadra lépők között találkozhattunk többek között Christine Lagarde-dal, az Európai Központi Bank elnökével, Christian Lindnerrel, aki akkor a német pénzügyminiszter posztját töltötte be, Tharman Shanmugaratnam szingapúri elnökkel, valamint Alexander Sorossal, Soros György fiával, aki a magyar kormány egyik vitatott plakátkampányának középpontjában állt.
Valamint Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, akinek a részvételéről az NGM közleményben számolt be (mi is írtunk róla). Bár az ő nevét a programban nem találtuk meg, azt tudjuk, hogy az aznapi programok 9-kor kezdődtek. Nem csoda, hogy Nagy már előző nap megérkezett a helyszínre, méghozzá Párizsból, ahová január 17-én utazott el, az NGM-től kapott hivatalos tájékoztatás szerint "stratégiai partneri egyeztetésre". Hogy kivel és miről egyeztetett, azt nem tudjuk - arról az utazásáról ugyanis nem adott ki közleményt az NGM.
Bár mióta Nagy minisztériumot irányít, számos alkalommal és jelentős költségek mellett utazott, ám ez az út különösen kiemelkedett a többi közül. A háromnapos programja, beleértve a kísérők költségeit is, összesen 36,6 millió forintot emésztett fel az adófizetők pénzéből, ahogyan az az adatigénylésre érkezett válaszból kiderül. A minisztérium több mint hétoldalas levelének ezt a részét szó szerint idézzük, csupán a kiemeléseket emeltük ki:
A miniszter úr 2024. január 17-én és 18-án Franciaországba látogatott, hogy stratégiai partnereivel egyeztessen. Párizsban 1,5 éjszakát töltött, a szállásdíja 1 734 416 forintot tett ki, ami összesen 3 468 832 forintra rúgott. A miniszterhez egy fős delegáció csatlakozott, amelynek szállásköltsége 1 023 814 forint volt. Az utazás során a miniszter úr nem kereskedelmi járatot használt, így a közlekedési költsége 14 665 758 forintra emelkedett.
A Miniszter úr 2024. január 18. és 19. között Svájcba látogatott, ahol részt vett a 2024-es Világgazdasági Fórumon. A tartózkodása alatt Davosban szállt meg, ahol 1,5 éjszakát töltött el, és a szállás költsége 1 671 402 forintot tett ki. A delegáció, amely két fős volt, szintén szállást igényelt, aminek költsége 433 744 forintra rúgott. A Miniszter úr nem kereskedelmi járattal utazott, és a közlekedési költsége összesen 15 392 792 forint volt.
Tehát Nagy Márton három nap alatt kétszer másfél éjszakát töltött el a két városban, ráadásul az első másfél éjszakáért két éjszaka árát fizette - vagyis majdnem 3,5 millió forintot. Majd a második másfélért még csaknem 1,7 milliót; vagyis csak a szállásköltsége 5 millió forint volt. Ebből mind Párizsban, mind Davosban már igencsak magas kategóriájú szállást lehet foglalni. És még így is eltörpül a szállodai számla amellett, hogy több mint 30 milliót költöttek magánrepülőkre.
Ez a közel 37 millió forint meghaladja annak a pénznek az egynegyedét, amelyet az elmúlt két évben Nagy Márton és néha a delegációja külföldi útjaira költöttek a Nemzetgazdasági Minisztérium keretében. Ezt az információt a tárcához benyújtott közérdekű adatigénylésünk révén kaptuk meg. A minisztériumi nyilvántartások alapján a miniszter 66 alkalommal utazott külföldre, ebből 59 alkalommal legalább egy éjszakát eltöltött az adott helyszínen.
A szállásköltségek alapján megalapozottan következtethetünk arra, hogy ezeknél az utaknál az NGM mindent megtett Nagy Márton kényelméért, a miniszter úgy dolgozhatott a magyar gazdaság felpörgetésén, hogy semmi zavaró tényező nem rontotta el az éjszakáit.
Az utak költségeinek csak egy része került kifizetésre a Nemzetgazdasági Minisztérium keretéből, de 2023 januárjától ez a kiadás már meghaladta a százmillió forintot, csupán a miniszter szállás- és közlekedési költségeinek fedezésére. Ezen felül a miniszter több mint egy tucatszor utazott miniszterelnöki delegáció tagjaként, amelyeket a Miniszterelnöki Kabinetiroda vagy a Külügyminisztérium szervezett. Ennek következtében ezeket az utakat a KKM vagy a Kabinetiroda finanszírozta.
A közérdekű adatigénylésünkre érkezett válasz meglehetősen hosszúra sikerült, hiszen a levél körülbelül hétoldalas volt. Érdekes módon, ebben a terjedelmes dokumentumban több mint húsz alkalommal bukkant fel az az állítás, miszerint "A költségek tekintetében a Nemzetgazdasági Minisztérium nem minősül adatkezelőnek".
Az úticélok egyszerű felsorolása helyett sokkal izgalmasabb, ha egy térképen mutatjuk be őket. Így könnyen átláthatóvá válik, hogy hová vezetnek az utaink, és a felfedezésre váró helyek is életre kelnek.
Mivel a térkép korlátai miatt nem tudtuk minden utazásunkat érthetően megjeleníteni, ezért az Európán kívüli, kifejezetten keleti irányultságú munkautakat külön jelöltük. Sajnos még a washingtoni út is kimaradt ebből a válogatásból.