Matolcsytól Matolcsyig: György felfedezte a műemléki ingatlant, amelyet az MNB megvásárolt, felújított, és végül Ádám vállalatának birtokába került.

Megvették, sok pénzért felújították, a legvégén pedig pont ott kötött ki, ahol az eddigi történetek alapján nagy magabiztossággal megtippelhető.
Számos vagyonelemet birtokló szerteágazó és hatalmas hálózat nőtte ki magát az évek alatt a jegybanki alapítványok körül. A történet aggasztó momentumairól évek óta cikkezett a hazai sajtó, azonban az Állami Számvevőszék vizsgálata kellett ahhoz, hogy felsőbb szinteken is ráirányítsa a figyelmet a történtekre. Szinte kimeríthetetlen információhalmazt jelentenek az elmúlt közel 10 év történései, és noha az ÁSZ mostani vizsgálata a 2020 és 2022 közötti időszakra fókuszál, a korábbi, 2018-ban publikált jelentés - amely egyébként mindent rendben talált a jegybanki alapítványok körül - csak 2015-re és 2016-ra összpontosított.
Lehetséges, hogy a két vizsgálat időpontja nem fed össze, vagy esetleg más okok állnak a háttérben, de létezik egy ingatlan, amelyik egyik jelentésbe sem került be, még a legkisebb említés szintjén sem.
Noha 5+1 ingatlanon már bemutattuk, hogyan is bűvészkedték a közvagyont magánvagyonná, az Úri utca 72. szám alatti budai ingatlan pedig talán még kiválóbb példája az alapítványi rendszer működésének, az V. kerületi Kálmán Imre utca 20. szám alatti műemléki ingatlan története nagyon hasonló ugyan a többiekéhez, mégis talán a legpikánsabb ügy.
Matolcsy György 2013 márciusában vette át a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöki tisztségét, és alig egy év elteltével máris ambiciózus tervekkel állt elő a jegybanki vagyon gyarapítására. 2013. december 5-én levelet írt Németh Lászlónak, az Ipartestületek Ország Szövetsége (IPOSZ) elnökének, amelyben értesítette, hogy tudomása szerint eladóvá vált a Kálmán Imre utcai volt IPOSZ-székház. Matolcsy kifejtette, hogy az MNB szándékában áll megvásárolni az ingatlant, mivel szüksége van egy ilyen helyszínre a „társadalmi felelősségvállalási programjának megvalósításához”, és hangsúlyozta, hogy az épület kiválóan hasznosítható az MNB tevékenységének támogatására. Az IPOSZ másnap reagálva a levélre, örömmel fogadta a jegybank elnökének javaslatát.
Az egész tranzakció indulását egyébként viszonylag zavaros. Az Index 2014-ben írt cikkében - amelyben ismertették Matolcsy levelének tartalmát is - Németh László, IPOSZ-elnök azt mondta, az MNB már a december 5-i levél előtt is megkereste őket az ingatlan miatt, volt értékbecslés is, amit a jegybank Matolcsy levele utáni napra datálta. Ami az MNB akkori tájékoztatása szerint biztosnak tűnik, hogy már korábban, októberben megkezdődött a tranzakció előkészítése.
Az értékbecslést a békéscsabai székhelyű, de budapesti irodával rendelkező kisvállalkozás, a Leszing Kft. végezte el az MNB számára, és minden korábbi értéknél alacsonyabbra tette a volt székház értékét.