Menczer Tamásnak be kellett bizonyítania, hogy a kínai lélegeztetőgépek megfelelnek a szükséges követelményeknek.
Megtaláltuk Menczer Tamás nevét a koronavírus-járvány idején lélegeztetőgép-beszerzésekre kötött szerződésekben - a dokumentumok alapján felelősségteljes feladat hárult rá. A Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója akkoriban a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára volt, a külügyi tárca pedig legalább 16 ezer darabbal vette ki a részét a több száz milliárd forintos bizniszből. Szerepét a kegyelmi ügyet kirobbantó ügyvéd kezdte most el feszegetni.
A Covid-járvány berobbanása idején a Szijjártó Péter irányítása alatt álló Külgazdasági és Külügyminisztériumban jelentős mennyiségben készültek a szerződések. Hirtelen felbukkanó vagy tevékenységet váltó közvetítő cégektől ezrek számban vásároltak lélegeztetőgépeket. A 444.hu 2020 nyár végi beszámolója alapján a minisztérium legalább 16 ezer ilyen berendezést szerzett be, de más forrásokból is érkeztek lélegeztetőgépek az országba.
A Szijjártóék által érintett üzletág költségei meghaladták a 300 milliárd forintot, holott már a kezdetekkor világos volt, hogy a kiadások jelentős része felesleges. Ennek ellenére tízezerszámra vásároltak gépeket, ami indokolatlanul megemelte a költségeket.
A lélegeztetőgép-kereskedelem területén több cég is hatalmas nyereségeket könyvelhetett el, ám a hátterükben rejlő történetek nem mindig a siker útját tükrözik. Például a Fourcardinal Tanácsadó Kft., amely a külügyminisztérium egyik legfontosabb beszállítójává avanzsált, 2020-ban körülbelül 16 milliárd forint profitot realizált, de másfél év elteltével a vállalkozás végelszámolása mellett döntött. Érdekes módon a cég kapcsolatai egészen Orbán Viktor főtanácsadójáig nyúlnak vissza, ami még inkább felkelti a figyelmet. Egy másik példa az OTT One Nyrt., amely egykor a tőzsdén is jegyzett cég volt, de a jelentős bevételek ellenére végül becsődölt. A cég nem tudta a nyereségét a vállalaton belül kamatoztatni, és ahelyett, hogy osztalékosztásra került volna sor, kényszertörlés és kisbefektetői feljelentések jelezték a végzetét. A TMT Technics Kft. is hasonló sorsra jutott, annak ellenére, hogy négymilliárd forint értékű megrendelést nyert el. A cég profitja ugyan hirtelen megugrott, de a történet nem zárult jól: a vállalkozás végelszámolás alatt áll. A járványt követően évekkel később is a vámáruraktárban álltak a lélegeztetőgépeik, és a minisztériummal való elszámolásuk sem volt zökkenőmentes. Az idei év elején a végrehajtónak sem sikerült értékesítenie az árut, darabonként mindössze 13 ezer forintért próbálták elpasszolni, ami jól mutatja a helyzetük súlyosságát.
A lélegeztetőgépes üzlet szálai máig elvarratlanok, és ez valószínűleg így is marad, hiszen a minisztérium 20 hónapon belül megsemmisítette a 2020. márciusi lélegeztetőgép-beszerzéssel kapcsolatos iratok egy részét. Emlékeztetőül: már "csak" a gödöllői raktárban porosodó 12 ezer gép maradt. Ebből időnként külföldre adományoznak egy-egy adagot, legutóbb pedig az merült fel, hogy súlyos alvászavarosok kezelésére vetik be őket.
A kegyelmi botrányt kipattantó ügyvéd a Vidéki prókátor Facebook-oldalon emlegette fel a minap a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos külügyi eszközbeszerzések ügyét. Ha kormányváltás esetén előveszik a témát, "a mi Menczer Tamás barátunknak alkalma nyílik majd bebizonyítani, hogy valóban férfi a javából, aki vállalja a felelősséget a tetteiért" - utalt a kormánypárti politikus pécsi gyermekotthon előtt kezdeményezett szájkaratéjára Magyar Péterrel, egyúttal arra, hogy a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója külügyi államtitkárként a lélegeztetőgép-ügy sűrűjében lehetett.
Egykori döntéshozóként kétségtelenül szerepet fogsz játszani ezekben az eljárásokban. Az igazi kérdés csupán az, hogy tanúként szólalsz meg, vagy éppen ellenkezőleg, terheltként kell majd megjelenned.
- fogalmazott a Vidéki prókátor, és annyit fűzött hozzá, hogy a különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés büntethetősége 10 év után évül el. Ha pedig a bűncselekményt bűnszervezetben követték el, akkor csak 20 év után.
Az biztos, hogy a külügyi tárca által a lélegeztetőgépek vásárlására kötött szerződésekben Menczer Tamás neve is szerepel.