Merkely Béla kifejezte, hogy a magyar egészségügyi ellátás kiemelkedő színvonalú, amely számos nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét. Az orvosi közösség és a szakemberek elkötelezett munkája révén a betegek számára biztosított szolgáltatások


A professzor szerint "a magyar egészségügy európai viszonylatban abszolút versenyképes."

Ma Magyarországon orvosnak lenni éppen olyan értékes és elismerésre méltó hivatás, mint a fejlett nyugat-európai országokban. Sőt, számos szempontból akár előnyösebb is lehet.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Tanszékének vezetője, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója, valamint az Egészségügyi Szakmai Kollégium Kardiológiai Tagozatának elnöke, egy különleges nézőpontot osztott meg a Mandiner olvasóival. Számos tisztsége ellenére, véleménye csupán egy emberi hang, amely a jövő pályaválasztóihoz szól. Szerinte a kardiológia hivatásának választása rendkívül vonzó lehetőség, hiszen a fiatalok előtt hatalmas potenciál rejlik. A gyógyítás ezen ága a legmodernebb technológiák alkalmazásával történik, és a legújabb módszerek, eszközök és gyógyszerek folyamatosan elérhetők. Ezen kívül a szakmában való elmélyülés és a tudás bővítése soha nem ér véget, így a pályakezdők számára folyamatos tanulási lehetőségek állnak rendelkezésre.

Rektorként rendkívül elégedett a helyzettel. A modellváltás náluk bizonyítottan sikeresnek bizonyult, és a Semmelweis Egyetem autonómiája még inkább megerősödött. Elképzelhetetlen számára, hogy ne nyerjék meg az Erasmus-pert, hiszen az egyetem kuratóriumában sem most, sem a múltban nem volt politikai szereplő.

Az autonómia jelentős mértékben megerősödött, az akadémiai függetlenség pedig a lehető legmagasabb szintet érte el. Egyetlen nyugat-európai ország sem kínál olyan előnyöket, amelyek ennyire szabadok és kedvezőek lennének.

Merkely Béla az interjú során részletesen kifejti, hogy miért tartja a legutóbbi uniós döntést igazságtalannak és jogellenesnek, hangsúlyozva, hogy ez súlyos következményekkel jár a kutatók és a diákok számára. Szerinte az egészségügyi helyzetünk nemcsak hogy nem rosszabb, mint Nyugat-Európában, hanem az ő egyetemükön még kedvezőbb körülmények között dolgoznak. Általános megítélése szerint hazánkban rendkívül jól képzett orvosi és szakdolgozói bázis áll rendelkezésre.

A betegellátás minősége kiemelkedő, és valóban figyelemre méltó. A magyar egészségügyi rendszer az európai standardok között is megállja a helyét, versenyképessége pedig egyértelműen bizonyítja ezt a tényt.

A professzor az alulfinanszírozottság és a szakemberhiány problémáiról a következőképpen nyilatkozik:

A magyar egészségügy teljesítménye a GDP-arányos kiadások szempontjából kiemelkedően kedvező.

bizonyos területeken Nyugat-Európa egyes országaiban még nagyobb probléma a szakdolgozók hiánya, mint nálunk. Idehaza az orvoselvándorlást a bérek rendezésével sikerült megállítani.

Ha azt akarjuk, hogy egy orvos Magyarországon dolgozzon, akkor itthon kell képezni, a diplomájukat külföldön megszerzők esetében nagyobb a veszély, hogy kint is maradnak.

Merkely Béla azt mondja: van abban igazság, hogy a hálapénz kivezetése után néhány területen csökkent az orvosok motivációja.

Olyan területen lehet gond, ahol magánellátás is folyik, mint az ortopédia, a nőgyógyászat, a szemészet. Fejlesztésekkel azonban ez is orvosolható, például olyan modern eszközrendszert biztosítunk, amilyen a magánellátóknál nincs.

Náluk néhány szakmában figyelembe tudják venni a teljesítményt a fizetésnél, az oktatásnál, kutatásnál teljesítményskála alapján adják a fizetést. Bár a teljesítményalapú bérezést ellenezte a Magyar Orvosi Kamara, és a mérés komplex és nehéz feladat, de ő jónak tartaná, ha a következő orvosi béremelésnél beépítenék.

Related posts