Mészáros Lőrinc milliárdos lett, míg Tiborcz István is sikeresen megkétszerezte a vagyontárgyait.


Idén még gazdagabbak lettek a leggazdagabb magyarok a Forbes összeállítása szerint: az 50 leggazdagabb magyar közül négyen már nemcsak forintban, hanem dollárban is milliárdosnak számítanak, a lista 28 szereplőjének vagyona meghaladja a százmilliárd forintot, Mészáros Lőrinc személyében pedig billiomosa is van az országnak: ahogy a lap fogalmaz,

A felcsúti milliárdos, akinek vagyonát 1241,8 milliárd forintra becsülik, kétségtelenül a magyar kapitalizmus egyik legkiemelkedőbb alakjává vált, megelőzve ezzel a hazai üzleti színtér legnagyobb szereplőit is.

Vagyona a 2023-as évi folyóáras magyar GDP 1,65%-ának értékével bír.

Mészáros idén megduplázta a vagyonát, miután cégcsoportja privát elemei 97 százalékos növekményt hoztak, ráadásul mindezt olyan évben sikerült elérnie a szinte kizárólag a hazai gazdaságban aktív cégeivel, amikor a hazai GDP volumene 0,9 százalékkal csökkent. 73 milliárdot vett fel osztalékként különböző cégeiből (csaknem 51 milliárdot a Budapest-Belgrád vasútvonalat is építő V-Híd Zrt-ből), és nagyjából 62 milliárd forint landolt a számláján adózás után - írják.

A második helyezett a rangsorban Csányi Sándor, akinek vagyona körülbelül 684,8 milliárd forintra tehető. Noha a Csányi-birodalom emblémája az OTP, a család vagyonának jelentős része nem az OTP-részvényekből származik; a Bonafarm-csoport a vagyonának több mint felét adja.

A harmadik helyezett Felcsuti Zsolt, az MPF Holding alapítója és tulajdonosa, akit a Forbes magazin a lista legvagyonosabb önállóan építkező szereplőjének titulál. Felcsuti életének jelentős részét Svájcban tölti, cége globális piacra termel, és figyelemre méltó módon sosem vett részt privatizációs folyamatokban, valamint nem folytatott üzleti kapcsolatokat az állammal.

Negyedik helyezett Veres Tibor (Wallis Csoport) 473,3 milliárd forintnyi vagyonnal, míg az ötödik pozíciót Gattyán György foglalja el 364,2 milliárd forinttal. A hatodik helyen Szíjj László áll 333,3 milliárd forinttal, őt követi Jellinek Dániel 297,3 milliárd forinttal a hetedik helyen. A nyolcadik helyezett Széles Gábor, akinek vagyona 228,6 milliárd forint, míg a kilencedik Garancsi István 226,2 milliárd forinttal. Végül a tizedik helyet Demján Sándorné és családja tölti be 225,2 milliárd forintos vagyonnal.

Tiborcz István is jelentős növekedést mutatott, hasonlóan Mészáros Lőrinchez, hiszen mostanra 151,5 milliárd forintos becsült vagyonnal a 15. helyen végzett a rangsorban. Tavaly 75,3 milliárd forinttal debütált a listán. Stratégiai befektetései között találjuk a Gránit Bankot és a Waberer's céget, de a luxusingatlanok piacán tevékenykedő BDPST Zrt. is figyelemre méltó, hiszen tavaly 8,8 milliárd forintos nyereséget könyvelhetett el, 120,5 milliárd forint árbevétel mellett. Érdemes megjegyezni, hogy a BDPST Zrt.-ben a tulajdonolt ingatlanok csak kis részét képezik a vagyonának. A HVG legutóbbi kutatása alapján kiderült, hogy Tiborcz 135 vállalkozása közül 62, vagyis csaknem minden második, veszteségesen működik.

A Forbes magazin továbbra is jogi úton próbálja meg rendezni a Hell energiaitalokat gyártó cégcsoport alapítóival, Barabás Ernővel és Barabás Zsolttal kapcsolatos vitáit. A testvérpár négy éve küzd azért, hogy nevüket ne említhesse a lap, ám idén újra a bírósághoz fordultak, miközben a Forbes legfrissebb listáján 71,9 milliárd forintos becsült vagyonukkal a 39. helyre került a cég. A Hell Energy Magyarország 2023-as pénzügyi évét 162 milliárd forintos árbevétellel zárta, és 15,5 milliárd forintos adózott nyereséget könyvelhetett el. Érdemes megemlíteni, hogy a társaság az elmúlt években összesen 25,3 milliárd forint állami támogatásban részesült.

Related posts