Mészáros Lőrinc két év alatt lenyűgöző módon megduplázta a vagyonát, míg Jászai Gellért is figyelemre méltó eredményeket ért el.


Bárki számára hihetetlennek tűnhet, Mészáros Lőrinc újabb sebességi fokozatba kapcsolt, hiszen 2023 után vagyonát 50 százalékkal gyarapította. Csak egy évtized alatt elérte a 660 milliárd forintot, és most csupán két év leforgása alatt már ennek több mint duplájánál tart. Tavaly a birodalmába tartozó több mint 400 cég szinte ontotta a profitot, mindössze néhány vállalkozás könyvelt el veszteséget. Még az építőipari szegmens is sikeresen navigálta az iparági visszaesést, amely másokat sújtott. A növekedés egyik kulcsfontosságú tényezője az Opus Global Nyrt. tőzsdei teljesítménye, amely folyamatosan erősödik. Az OTP mögött a második legnagyobb pénzintézet, az MBH Bank Nyrt. konszolidált saját tőkéje már jóval 1000 milliárd forint fölött jár, ami jól mutatja, hogy a pénzügyi szektor milyen jelentős része a Mészáros csoportnak. Az agráriumtól kezdve az autópályakoncessziókig szinte minden piacon jelen van, és folyamatosan bővíti érdekeltségeit felvásárlásokkal és külföldi terjeszkedéssel.

Csányi Sándor, a versenytárs, hiába büszkélkedhet a legnagyobb közép-európai bankcsoport birtoklásával, egyre inkább lemarad Mészáros Lőrinc mögött. Míg vagyona az elmúlt évben csupán 700 milliárdról 820 milliárdra nőtt, addig az OTP részvényeinek árfolyama az utóbbi két évtized alatt a lenyűgöző 207-szeresére emelkedett. A cég profitja tavaly már meghaladta az 1000 milliárd forintot, amelynek jelentős része külföldi leányvállalatoktól származik. Ráadásul az OTP öt országban piacvezető pozíciót tölt be. Csányi Sándor nemrégiben átadta az OTP vezérigazgatói posztját fiának, megnyitva ezzel egy új fejezetet a bank életében.

Jelentős átrendeződés nem történt a legjobb tíz között, csupán annyi, hogy Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. tulajdonos-vezére, sikeresen betört a szűk elitbe. Öt pozíciót ugrott előre, miután vagyonát az előző évhez képest megduplázva 138 milliárd forintra becsülték. A hatalmas vagyonnövekedés hátterében az áll, hogy a 4iG részvényárfolyama tavaly decemberben drámai emelkedésnek indult, és március végére megduplázódott. A szárnyalás szoros összefüggésben áll Jászai és Elon Musk találkozójával, ahol a Space-X és a 4iG lehetséges együttműködéséről beszélgettek. A találkozóra Mar-a-Lagoban került sor, ahol Jászai Orbán Viktort is elkísérte, még Donald Trump beiktatása előtt. A cégcsoport, amely magában foglalja a korábbi Vodafone-t, a Digit és az Antenna Hungáriát, az informatikai, védelmi és űripari szegmensekben tevékenykedik, és tőzsdei kapitalizációja most elérte az 500 milliárd forintot, így a budapesti tőzsde ötödik legnagyobb vállalatává vált. A 4iG árbevétele 700 milliárd forint körüli, amelynek jelentős része a távközlési szektorból származik.

A cég 41 milliárd forintos veszteséget könyvelhetett el. Miközben dinamikus növekedést és figyelemre méltó felvásárlásokat hajtott végre, a vállalat eladósodottsága aggasztó mértékben nőtt, a nettó adósság elérte a 900 milliárd forintot.

Bár az első tízbe éppen hogy nem fért be, Tiborcz István, a miniszterelnök veje, hatalmas léptekkel halad előre a gazdagok ranglistáján. A luxus életmódot folytató, műemléképületek átalakításával foglalkozó üzletember vagyona tavaly 100 milliárd forint volt, de egyetlen év alatt ezt a hihetetlen összeg 188 milliárdra növelte. Az előző évben már 30 milliárd forinttal gyarapodott, így 38 helyet ugrott előre, most viszont a közel kétszeres növekedéssel sokkal kisebb ugrást mutatott. Érdemes megemlíteni, hogy Tiborcz 33 évesen, 2019-ben került fel először a gazdaglistára, és azóta már több mint 150 milliárd forintot halmozott fel.

A miniszterelnök vejét megelőzi Garancsi István, akinek a portfóliójában olyan nyerő elemek vannak, mint az öt fővárosi kaszinókoncesszió. A kaszinóbizniszben üzlettársa Habony Árpád, vele közösen elméletileg 2056-ig kaszálhatják a profitot. Garancsi másik erős lába a piacvezető építőipari érdekeltsége, a Market Zrt. olyan hatalmas projektek részese, mint a BMW és a kínai akkumulátorgyártó CATL debreceni építkezése.

Az idei gazdaglistán meglepő módon csupán két új név tűnik fel a pénzügyi és kereskedelmi szektorban. Feith Zoltán a pénzügyi ágazat képviseletében 43,2 milliárd forintnyi vagyonnal a 69. helyen debütál, míg a kereskedelem területén a Korbély fivérek 33,5 milliárd forinttal a 87. pozíciót foglalják el. Az elit körben mindössze két nő található: Schmidt Mária és családja 133 milliárd forintos becsült vagyona révén a 17. helyen áll, míg Hermann Kamilla, Jellinek Dániel volt felesége, 64 milliárd forinttal a 48. helyet szerzi meg, ezzel ő az ingatlanpiac egyik kiemelkedő alakja.

Related posts