Az ágynemű cseréjének gyakorisága több tényezőtől függ, de általánosságban azt ajánlják, hogy legalább kéthetente érdemes friss ágyneműt használni. Ha azonban intenzívebben használod az ágyat, például izzadsz vagy allergiás vagy, érdemes gyakrabban, akár


Életünk egyharmada az ágyban telik el, de az alvás ennél sokkal többet jelent, mint puszta pihenést. Valójában elengedhetetlen a normális agyi működéshez és az általános jóllétünkhöz. A rohanó világunkban hajlamosak vagyunk arra, hogy csak a alvás mennyiségére és pozíciójára figyeljünk, de a környezet, ahol ezt az időt töltjük, legalább annyira lényeges. Az alvási körülmények minősége nagyban befolyásolja a pihenés hatékonyságát, így érdemes arra is odafigyelni, hogy milyen tényezők segítik vagy éppen akadályozzák a regenerálódásunkat.

Egy rendezett, komfortos ágy, frissen mosott lepedőkkel, lágy párnahuzatokkal és új takarókkal nem csupán kellemes érzést nyújt, hanem a pihenés minőségét is jelentősen javítja. Így hát érdemes elgondolkodnunk rajta, milyen gyakran érdemes cserélni az ágyneműt a maximális kényelem érdekében?

Egy 2022-es YouGov közvélemény-kutatás szerint a britek mindössze 28 százaléka mossa hetente egyszer az ágyneműjét. Meglepő módon sokan bevallották, hogy akár nyolc hét vagy akár még több is eltelhet két mosás között. A Science Alert megnézte, mi a tudomány jelenlegi állása ebben a kérdésben.

Minden este, mikor álomra hajtjuk a fejünket, több százezer bőrsejtünk távozik, miközben faggyúmirigyeink olajos váladékot termelnek. Ennek következtében akár negyed liter folyadék is távozhat izzadság formájában, még ha az utolsó pillanatban fürödtünk is. Bőrünkön milliószámra találhatóak baktériumok és gombák, amelyek a sötét órák során gyakran átkerülnek a lepedőinkre, párnáinkra és paplanjainkra.

A frissen kiválasztott izzadság természeténél fogva szagtalan, de a bőrünkön élő baktériumok, különösen a staphylococcusok, büdös melléktermékekké alakítják azt: ez magyarázza, miért ébredünk gyakran kellemetlen testszagu érzéssel, még akkor is, ha éppen a zuhany alatt álltunk. Azonban nem csupán a mikrobák miatt elengedhetetlen a megfelelő higiénia: napközben hajunk és bőrünk különféle szennyeződéseket, port, pollent és allergéneket halmoz fel, amelyek könnyedén átkerülhetnek az ágyneműre is.

Az éjszaka leváló bőrdarabjaink a poratkák - a meleg, nedves ágyneműben és matracokban élő mikroszkopikus lények - táplálékává válnak. Maguk az atkák nem veszélyesek, de a székletük erős allergén, amely súlyosbíthatja az ekcémát, az asztmát és allergiás reakciókat válthat ki.

A gombák is szívesen választják otthonuknak az ágyakat. Különösen olyan fajták, mint az aspergillus fumigatus, még a használt ágyneműkben is előfordulhatnak, ami komoly problémát jelenthet. Ezek a gombák súlyos tüdőfertőzéseket okozhatnak, különösen azok számára, akiknek az immunrendszere legyengült. Ha valaki háziállatokkal osztja meg az ágyát, a mikrobiális szennyeződések még szélesebb spektrumúvá válhatnak: az állatok extra szőrt, korpát, koszt, sőt néha ürüléknyomokat is csempésznek a lepedőkbe és takarókba. Ezért érdemes gyakrabban mosni ezeket az ágyneműket, hogy csökkentsük a kockázatokat.

A tudományos ajánlások szerint a lepedők és párnahuzatok mosása ideális esetben heti rendszerességgel történik. Azonban, ha valaki beteg volt, intenzív izzadással küzdött, vagy háziállatokkal osztotta meg az ágyát, akkor célszerűbb lehet ezt a gyakoriságot három-négy naponta emelni. A takarók és paplanhuzatok esetében a kéthetes mosás javasolt, de ha háziállatok is használják, érdemes kicsit sűrűbben, akár heti szinten is elvégezni ezt a feladatot. A paplanok és párnák tisztítása viszont elegendő néhány havonta, feltéve, hogy a mosási előírások ezt megengedik, és mindig alaposan ki kell szárítani őket. Ne feledkezzünk meg a matrac karbantartásáról sem: legalább hetente érdemes alaposan leporszívózni, és hasonló gyakorisággal szellőztetni is, hogy friss és tiszta maradjon.

Related posts