Egy multinacionális vállalat úgy döntött, hogy megszabadul minden alkalmazottjától, anélkül hogy kifizetné a munkabéreiket.

Június 30-án az olasz hátterű G.G. Space Kft. drámai lépésre szánta el magát: 165 alkalmazottjától búcsúzik. A Gyöngyösön és Gyöngyöstarjánban található telephelyeivel rendelkező villamosgépgyártó vállalat munkatársai közül sokan már májusi bérüket sem kapták meg. A nehéz helyzet következtében a dolgozók tiltakozásba kezdtek, és a Munkástanácsok képviselői hangsúlyozták, hogy ez az eset jól rávilágít arra, milyen kiszolgáltatott helyzetben vannak a munkavállalók, ha nem állnak mögöttük erős érdekképviseletek.
Valamennyi dolgozójától megválik június végén az olasz központú Giovenzana International B.V. magyar leányvállalata a G.G. Space Kft. A tömeges elbocsátások hírét megerősítette a cég. A vállalat fizetésképtelen, ezért valószínűleg felszámolás alá kerül. Közlésük alapján a fizetéseket, szolgáltatói számlákat várhatóan a felszámolásból fogja tudni rendezni a társaság.
A heol.hu által közzétett információk alapján június 17-én a cég vezetősége Messenger-üzenetben értesítette a munkavállalókat a leépítésekről, a következő szöveg kíséretében:
"A G.G. Space Kft. minden munkavállalóját elbocsátja 06.30-án. Postán fogják küldeni a papírokat. Mindenki a személyes dolgaiért a következő napokban tud jönni. Erről küldünk további információt. A cég várhatóan felszámolásra kerül. A szükséges jogi lépésekről mindenki saját magának kell gondoskodni. Amennyiben további információra van szükség, az ügyvezető igazgatóval kell felvenni a kapcsolatot: Paolo Cavadini vagy Massimo Giovenzana."
A La Provincia Unica című olasz lap május 19-i cikkében arról számolt be, hogy az Európai Ügyészség áfacsalás vádjával négy év börtönbüntetést és több mint 9 millió euró értékű elkobzást követel az olasz bíróságtól Paolo Cavadini és Massimo Giovenzana esetében.
Varga Balázs, a cég egyik munkatársa, arról tájékoztatta a médiát, hogy június 2-a óta a két üzemegység munkavállalóit kényszerszabadságra küldték, és a június 10-én esedékes májusi bérfizetésük is elmaradt. A dolgozók azonban nem kaptak semmilyen információt a helyi vezetőségtől a kialakult helyzetről. Balázs hangsúlyozta, hogy a magyar vezetőség folyamatosan elkerülte a hivatalos, hiteles kommunikációt a munkavállalókkal, és többször is visszavonta a megbeszélések lehetőségét a június 2-ától kezdődő kényszerszabadság ideje alatt.
A májusi bérek kifizetésének elmaradása miatt a vállalat dolgozói június 23-án demonstrációt szerveztek a gyöngyöstarjáni üzem előtt.
A tüntetést irányító Varga Balázs a heol.hu tudósítása szerint kifejtette: "Többször is megkerestük a gyöngyösi vezetőséget, hogy tájékoztatást kérjünk a kényszerszabadság ideje alatt, de azt a választ kaptuk, hogy nincs elegendő információjuk. A múlt hét péntekén részt vettünk a munkaügyi bíróság ülésén, ahol azt tanácsolták, hogy csoportosan vegyük fel a kapcsolatot egy munkaügyi jogásszal, ügyvéddel már a kivizsgálás megkezdése előtt. A munkaügyi bíróság ajánlására a NAV-ot is felkerestük, de ott azt mondták, hogy az ügyet csak közérdekű bejelentés után tudják kivizsgálni. Személyes bejelentés esetén sajnos nem tudnak lépéseket tenni."
Jelenleg csak magunkra számíthatunk, de a továbbiakban is hallatjuk a hangunkat
- hangsúlyozta.
A beszámoló alapján a váratlan tömeges elbocsátás súlyosan megviselte a munkavállalókat. Az egyik érintett elmondta, hogy sokan hosszú éveken át dolgoztak itt, köztük olyan egyedülálló anyák is, akik gyermeküket nevelték, mindezt minimálbérért. Nem azért választották ezt a jövedelmet, mert az megfelelő lett volna számukra, hanem mert a munkahely rugalmas lehetőségeket kínált: lehetőségük volt arra, hogy könnyedén megoldják a gyerekek iskolába járását és a napközben való elhelyezésüket.
A munkavállalók számára egy reményteli hír érkezett: a gyöngyösi vezetőség felkereste a gyöngyöstarjáni polgármesteri hivatalt, segítséget kérve a helyi munkavállalók számára, és a válasz pozitív volt. Kiss Viktor, Gyöngyöstarján polgármestere megerősítette, hogy az elbocsátott dolgozók igényelhetik a települési támogatást, amely fejenként egyszeri 50 ezer forintos juttatást jelenthet számukra. A támogatás igénylésének feltétele, hogy a kérelmező gyöngyöstarjáni lakcímmel rendelkezzen, és regisztrált álláskereső legyen.
A hírre többen elmondták, hogy Gyöngyösről, Abasárról, Detkről, Atkárról, Hortról, Karácsondról, Ludasról és máshonnan is járnak dolgozók ide, de nem tudják, az ő érdekükben történt-e már valami.
A múlt héten a G.G. Space Kft. dolgozói újabb gyűlést tartottak, ahol a Munkástanácsok Országos Szövetsége képviselői bejelentették, hogy támogatni fogják a bajba jutott munkavállalókat.
A fórum keretein belül Szabó Imre Szilárd, ügyvéd és a Munkástanácsok ügyvezető alelnöke, részletesen bemutatta a munkaviszony megszűnésekor igénybe vehető juttatások körét. Ismertette a felszámolási eljárás várható lépéseit, a Bérgarancia Alap nyújtotta lehetőségeket, valamint az álláskeresési ellátások igénylésének folyamatát. Ezen kívül kitért az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáféréshez szükséges teendőkre is, ezzel segítve a résztvevőket a jövőbeli lehetőségeik tervezésében.
Íme egy egyedibb megfogalmazás: Ezek a legfontosabb munkaerőpiaci, munkajogi és társadalombiztosítási ismeretek, amelyek elengedhetetlenek a munkavállalók számára. Az eddigi tájékoztatási és eljárási módszerek, amelyekkel eddig találkoztak, véleményem szerint nem elegendőek.
- nyilatkozta.
Kozma Zsolt, a Munkástanácsok versenyszféráért felelős alelnöke kifejtette: "Ez az eset világosan mutatja, hogy az érdekképviseletek hiányában a munkavállalók gyakorlatilag védtelenek. Soha nem találkoztam még ilyen megdöbbentő eljárással a pályafutásom alatt, ezért elhatároztam, hogy felkaroljuk ezt az ügyet. Rendkívül fontos, hogy a kormányhivatal sürgősen segítséget nyújtson az érintetteknek, ezért a következő napokban a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz is fordulunk."