MNB-botrány: Milliók tűntek el a kukában csupán a könyvvizsgálati díjak miatt | 24.

Ugyanannak a könyvvizsgáló cégnek több mint 30 millió forintot fizetett három év alatt a jegybank Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványa és a köré szőtt, átláthatatlan befektetői hálózat néhány meghatározó tagja. Úgy fest azonban, hogy ez kidobott pénz volt. A BDO Magyarország Kft. könyvvizsgálója az éves beszámolókat rendre hitelesítette, mindent rendben talált, noha az illetékes hatóság később visszavonatta az auditokat.
A szervezet nem kötelezett könyvvizsgálatra, de saját döntése alapján megbízza könyvvizsgálóját, hogy végezze el a beszámolója felülvizsgálatát.
A Pallas Athéné Meriti Alapítvány (PADME) 2023-as évről készült beszámolójának bevezető része tartalmazza, hogy a könyvvizsgálat nem kötelező, azonban ezt a feladatot Gaál Edmond, a BDO Magyarország Kft. ügyvezető-partnere végezte el. Ő a dokumentumban foglaltakat megjegyzés nélkül hitelesítette, míg a PADME a szolgáltatásért 7 150 000 forint + áfa összeget számlázott ki.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által végzett vizsgálatok alapján nem áll rendelkezésünkre pontos adat az előző két év bevételeiről, azonban egyértelmű, hogy a BDO több mint 30 millió forintot könyvelhetett el a Magyar Nemzeti Bank alapítványától és a hozzá kapcsolódó befektetési rendszerből származóan. Érdekesség, hogy a BDO nemcsak a PADME beszámolóit hitelesítette, hanem a befektetési hálózat kulcsszereplőinél is ugyanezt a feladatot látta el, így a cég központi szerepet játszott a folyamatban.
A magántőkealapokra és az alapítvány két évére nem találtunk adatot, de a hálózat tagjai ezek nélkül is nettó 26 millió forintot költöttek könyvvizsgálatra. Jellemzően Gaál Edmond volt a könyvvizsgáló, a jegybanki alapítvány által közvetlenül tulajdonolt fő cég, az Optima Befektetési Zrt.-nél viszont Baumgartner Ferenc, az Opten cégadatai szerint a BDO-nál ugyancsak ügyvezető posztot betöltő könyvvizsgáló végezte az auditot.
A könyvvizsgálónak kifizetett néhány tízmillió forint, bár első pillantásra elenyésző a rendszeren belül kezelt 500 milliárd forinthoz képest, mégis kidobott pénznek bizonyult. Az éves beszámolók hitelességét folyamatosan megerősítette a könyvvizsgáló, aki nem jelezte, hogy a jegybanki alapítvány befektetési portfóliójában csökkenés tapasztalható. Ezzel szemben a számvevőszék alapos vizsgálata "számos és lényeges anomáliát" tárt fel a PADME és a vagyonkezelő struktúrájának elemzése során – nyilatkozta Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke (aki korábban a jegybank alelnöke volt) a Della podcastban. A számvevőszék ennek nyomán feljelentést is tett, amelyet később a PADME új kuratóriuma is követett. Windisch a vagyonvesztést körülbelül 150 milliárd forintra becsüli, három fő tényező alapján: