Ezennel bejelentjük, hogy a fulladás megelőzésére szolgáló gyógyszer már nem áll rendelkezésre támogatott formában.


Meggyilkoltak egy nőt Újpesten: a feltételezett gyilkosa ellen hajtóvadászat indult

Felháborodott szülők osztják meg frusztrációjukat a közösségi médiában, míg a gyermek háziorvosok is zavarodottan állnak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) legújabb döntése előtt. December 1-jétől ugyanis az állam megvonja a támogatást az egyetlen olyan gyógyszerről, amely fulladásos tünetek esetén alkalmazható 6 éven aluli gyermekeknél. Egy háziorvos, aki szintén nem tudja felfogni a helyzetet, nyilvános posztban panaszkodik arról, hogy a korábbi párszáz forintos ár helyett mostantól 4000 forintot kell kifizetniük a családoknak a Ventolin inhalációs aeroszolért. Ezt Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő osztotta meg közösségi oldalán.

Felnőttek számára elérhető egy kedvezőbb árú, 2800 forintos helyettesítő gyógyszer, amelyet kizárólag pulmonológus szakorvos írhat fel, tehát a háziorvos nem jogosult erre. Az asztmagyógyszerek eddig Magyarországon 90%-os állami támogatást élveztek, így a betegek jelentős része kedvező áron juthatott hozzá a szükséges készítményekhez.

Elküldtük kérdéseinket a NEAK-nak, és amint megkapjuk a válaszokat, azonnal frissítjük cikkünket.

Magyarországon a tüdőbeteg-gondozó intézetek körülbelül 300 000 asztmás beteget tartanak nyilván, és a betegség leggyakrabban a fiatal felnőtt korosztályt érinti. Az elmúlt évek statisztikái szerint évente 15 000-20 000 új megbetegedést regisztrálnak, amely számot a szakértők riasztónak ítélnek, és úgy vélik, hogy valójában ennél is magasabb lehet az asztmával élők valódi száma. További 150 ezer ember életét nehezíti meg a betegség különböző formái. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy komoly gondot jelent az a globális tendencia, amely szerint a betegek körülbelül 50%-a nem követi rendszeresen az előírt gyógyszeres kezelést. Ez különösen aggasztó, mivel az asztmagyógyszerek Magyarországon 90%-os állami támogatással érhetők el. Az asztmásoknak fontos tudniuk, hogy még tünetmentes időszakokban is folyamatosan alkalmazniuk kell a megelőző gyulladásgátló terápiát. Különösen a 15-30 ezer súlyos asztmában szenvedő beteg számára a korszerű biológiai terápia jelentheti a megoldást, amely új reményeket kínál a betegség megfelelő kezelésére.

Related posts