Nem feltétlenül jelenti azt, hogy hormonális problémákkal küzdünk, ha néhány kilót híztunk.


Minden harmadik gyermek túlsúlyos, és ennek döntően életmódbeli oka van. Sok felnőtt hormonbetegnek képzeli magát pusztán azért, mert felszedett néhány kilót - mondta el a HVG-nek adott interjúban Luczay Andrea endokrinológus, gyermekgyógyász, a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság vezetőségi tagja

A beszélgetésünk előtt azt mondta, hogy a magyar páciensek félnek a hormonoktól; ha valakinek hormonkezelést ajánl, akkor gyakran ellenállásba ütközik. Mit tapasztal, miért?

Mert sokan azt gondolják, hogy csak a nemi működést szabályozó hormonok léteznek, ezért általában az első kérdés a kezelés előtt az, hogy nem fog-e tőle a páciens kiszőrösödni vagy meghízni. Sokan nem tudják, de biokémiailag például a D-vitamin is hormonnak számít. A hormonok nemcsak a nemi működést, hanem a növekedést vagy a kalcium-anyagcserét és ezen keresztül a csontképződést is szabályozzák. Nagyon sok hormon van a szervezetben, és egyre több vegyületről ismerik fel, hogy hormonszerű hatást tudnak kiváltani.

Mely hormonzavarok alakulhatnak ki már gyerekkorban?

A hormonális rendellenességek, mint például a pajzsmirigy-alulműködés, már a születés pillanatától kezdve jelen lehetnek valakinél. Szerencsére a modern orvostudomány lehetővé teszi, hogy a gyermekek 4-5 napos korában kiszűrjék ezeket a problémákat, így időben észlelhetők. Régebben a hormonális zavarokkal küzdő gyerekeket sajnos "kreténeknek" nevezték, és hormonkezelés hiányában sokan kisnövésűvé és szellemileg visszamaradottá váltak. Napjainkban azonban a tudomány fejlődése révén a megfelelő hormonpótlás már korán elkezdődhet, így ezek a gyermekek normálisan fejlődhetnek mind szellemileg, mind fizikailag. A gyermekkorban előforduló növekedési hormon hiánya törpenövést okozhat, emellett a gyermekkori cukorbetegség is hormonális betegségnek számít, hiszen itt az inzulin - amely szintén hormon - hiányzik a szervezetből.

Mennyire gyakori ez a betegség?

Sajnos az 1-es típusú gyerekkori cukorbetegségben szenvedők száma egyre növekszik, évente 300 új, 15 év alatti beteget diagnosztizálnak. Jelenleg ez a leggyakoribb endokrin betegség gyermekkorban. Viszont ennek semmi köze az elhízáshoz, hiszen ez egy autoimmun folyamat, amiről a páciens nem tehet; azoknál alakul ki, akik erre genetikai hajlamot hordoznak magukban. Azt azonban nem tudjuk, hogy mi lobbantja be ezt a betegséget, illetve hogy miért nő a gyakorisága.

Related posts