A kormányhivatal nem hagyja jóvá, hogy Iványi Gábor vezette szegedi iskola újra megnyithassa kapuit, más néven és alapítványi keretek között.


A kérelmet már többször elutasították, pedig bizonyítható, hogy nagy szükség lenne rá.

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) szegedi iskolájában tavaly nyáron már gőzerővel zajlottak az évnyitó előkészületei, valamint a pályázati támogatásból megújult tornaterem átadására vártak. Azonban közvetlenül a tanév kezdetét megelőzően sokkoló hír érkezett: a kormányhivatal törölte a nyilvántartásból a Wesley János Óvodát, Általános Iskolát és Gimnáziumot. Egyetlen tollvonással zárták be azt az intézményt, ahol százötven, főként SNI-s, azaz sajátos nevelési igényű gyermek tanult, köztük autista fiatalok is.

A megfogalmazott indoklás alapján az intézmény körülbelül 140 millió forintos adósságot halmozott fel, emellett a kormányhivatal említett egy további tételt is, amely meghaladja a 9 millió forintot. Ennek következtében nem garantálható a gyerekek zavartalan oktatása és nevelése.

A bíróság véglegesen a kormányhivatal javára döntött az Iványi-féle szegedi Wesley-iskola ügyében.

Sokszor írtunk már róla: a tartozások abból adódtak, hogy a kormányzat törvénytelen módon megvonta az Iványi Gábor lelkész vezette MET-től az állami támogatások jelentős részét. A kormányzat, amely például 8 milliárd forintot költött el teljesen értelmetlenül a soha meg nem nyíló dél-budai szuperkórházra, segítségnyújtás helyett mintha kifejezetten Iványiék ellehetetlenítését tekintette volna feladatának.

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, amely a kormányhivatalok irányításáért felelős, a Népszava érdeklődésére kifejtette, hogy lépéseit a gyermekek érdekeinek védelmére alapozta, és hangsúlyozta, hogy más kijelölt intézményekben elegendő férőhely áll rendelkezésre. Ezzel szemben Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője éles kritikát fogalmazott meg, kijelentve, hogy a döntés hátterében semmi sem támasztja alá, hogy a gyerekek érdekeit valaha is figyelembe vették volna.

Sokan közülünk még mindig keresik a számukra ideális iskolát.

Az eltelt egy év során Nagy Erzsébet aggályai sajnos beigazolódtak. Novákné Finta Csilla, a bezárt iskola szülői munkaközösségének volt elnöke, emlékeztetett minket arra, hogy a gyerekeket közel negyven különböző intézménybe osztották szét, és ezek között nemcsak szegedi iskolák szerepeltek. Papíron minden diáknak találtak új helyet, de ez nem jelenti azt, hogy mindegyikük a legmegfelelőbb környezetbe került. Sokan közülük éppen az ellenkező tapasztalatokat élik meg. Ráadásul ez nem a befogadó intézmények hibája: az újonnan kialakult osztályok létszáma megnövekedett, így a gyerekek nem a korábbi kiscsoportos, támogató közegben tanulhatnak tovább.

Nincs elegendő fejlesztőpedagógus, az intézmények a legnagyobb jó szándék mellett se tudják biztosítani azokat a körülményeket, amelyekre a sajátos nevelési igényű gyerekeknek szükségük lenne

- ismertette a nehézségeket Novákné Finta Csilla.

Bár néhányan évismétlésre kényszerültek, a gyerekek többsége az elmúlt évben sikeresen beilleszkedett az új környezetbe. Ez azonban nem jöhetett volna létre anélkül, hogy a szülők délutánonként különféle foglalkozásokra ne vinniük őket, ahol fejlődhettek és tanulhattak.

Kézenfekvő választásként merült fel az Esélyteremtő Ház, amelyet egykori Wesley-s pedagógusok segítségével a szülők alapítottak a bezárt iskola falai között. A kezdeményezés novemberben indult, és mindössze három hónap leforgása alatt a gyermekek száma háromszorosára nőtt, ma pedig már több mint nyolcvan fiatal jár ide.

"Gyorsan bebizonyosodott, mennyire fontos a külső segítség ahhoz, hogy a gyerekek helyt tudjanak állni. Egyre többen jelentkeznek a fejlesztőházunkba olyanok, akik korábban nem is a Wesley-ben tanultak"

- számolt be Novákné Finta Csilla, aki részletesen mesélt az eseményekről.

A fejlesztőházat fenntartó Esélyteremtő Wesley Közhasznú Alapítvány - amely eredetileg a Wesley-iskola alapítványa volt - a szülők hozzájárulásából, valamint az önkormányzat támogatásából, pályázati forrásokból és magánadományokból működik. Az alapítványt Novákné Finta Csilla vezeti. Ez ugyanakkor nem számít hivatalosan iskolának. Ezért próbálják most más néven, alapítványi fenntartásban továbbvinni a Wesley-iskolát, de a kormányhivatal már háromszor elutasította az erre vonatkozó nyilvántartási kérelmüket. A kormányhivatal szerint

A minisztérium tájékoztatása alapján világossá vált, hogy Szegeden megfelelő számú férőhely áll rendelkezésre a speciális igényű gyermekek számára, így nem indokolt egy magánfenntartású intézmény alapítása e célból.

Novákné Finta Csilla számára érthetetlen a kormányhivatal érvelése. Kifejtette, hogy nem tervezik feladni a harcot, és jogi útra terelik az ügyet.

A bíróság jogerősen Iványi Gábor egyházának adott igazat, ezzel érvénytelenítette a fővárosi kormányhivatal azon határozatát, amely iskolák törlésére irányult. Az Iványi Gábor által vezetett MET intézményhálózat mára már alig maradt érintetlen, a NAV pedig jelentős mértékben, csaknem a felére csökkentette az egyház számára érkezett egyszázalékos felajánlásokat.

Ellentétes ítéletek

A szegedi iskola bezárása nem volt egyedi eset, hiszen tavaly, a tanévkezdés előtti időszakban a kormányhivatal hasonló döntést hozott Iványi Gábor két budapesti intézményével kapcsolatban is. Ekkor mintegy 300 gyermek jövője került veszélybe. A MET, reagálva a kormányhivatal intézkedésére, mindkét ügyben bírósági útra terelte az ügyet. Szegeden első fokon sikerrel zárult Iványiék ügye, azonban a másodfokú eljárás során a kormányhivatal diadalmaskodott. Ennek következtében a szegedi iskola véglegesen eltűnt a nyilvántartásból, már adószámmal sem rendelkezik.

Budapesten ezzel szemben egy teljesen eltérő ítélet született: a kormányhivatal jogerősen pert veszített. Azonban fontos megjegyezni, hogy az erkölcsi elégtétel mellett egyelőre nem mutatkozik gyakorlati következménye a döntésnek. Jelenleg alig van lehetőség arra, hogy a pénzügyi nehézségekkel küzdő MET a közeljövőben újra megkezdhessen tanítást a jogtalanul bezárt intézmény falai között.

A MET hivatalos panaszt tett a rendőrségen a fővárosi kormányhivatal ellen, hivatali visszaélés gyanúja miatt. A bejelentés szerint Sára Botond főispán jogtalan hátrányos helyzetbe hozta a MET-et, valamint a szülőket, diákokat és pedagógusokat. A kormányhivatal részrehajlása is nyilvánvaló, hiszen más köznevelési intézmények esetében nem tapasztalható hasonló jogtalan hátrány, még a tartozásaik ellenére sem. Korábban a rendőrség bűncselekmény hiányában elutasította a bejelentést, ám az ügyészség a MET panaszára új eljárás lefolytatására utasította a nyomozó hatóságot.

Related posts